Sága o Wannovi, synu Orlygově, Adam Andres
Další počin historičky Veroniky Válkové, skrývající se pod pseudonymem Adam Andres, se jmenuje Sága o Wannovi, synu Orlygově. Děj nás zavede znovu do země Ellád, kterou již mnozí čtenáři znají třeba z knih o Halldorovi z Mortaluny nebo z Wetemay.
Na začátku knihy nás opět – tak jako v minulých dílech – uvítá Ceredig, který se rozhodl, že sepíše události, předcházející ději Wetemay, neboť kdo zná konec, měl by znát i začátek… A tak se vydáme do doby, kdy byla země Ellád ještě pod vládou dobrého krále Ana, otce Uda a Mára, bratří, kteří zemi na dlouhá staletí rozdělili.
Proto má čtenář hned od začátku knihy možnost kochat se legendami o vzniku světa, které jsou poměrně pěkné, avšak neoplývají nějakou extrémní originalitou.
Děj románu se točí kolem Wanna, syna nejvyššího z elládských bohů. Matka mu zemřela hned po porodu, a tak vyrůstal u pěstounů. V devíti letech se stal jeho pěstounem Halldor z Mortaluny, který jej naučil řemeslu válečníka a na smrtelném loži Wannovi poradil, aby vyhledal zbraně, zbroj a koně, kteří by mu dělali čest.
Tady teprve začíná to pravé dobrodružství, ve kterém mladý jonák Wanne, procestuje skoro celou zemi Ellád, aby získal nejlepší zbraně a zbroj v zemi.
Najít takové artefakty ovšem není snadné a Wanne mnohdy unikne smrti jen o vlásek. Vždy se ale zvedne na nohy a s tvrdohlavostí a nezdolností, jež zdědil po otci, se znovu a znovu vrhá do stále nebezpečnějších úkolů.
Přestože se z Wanna stává bojovník, jenž nemá sobě rovného, stále není spokojen. Trápí ho totiž, že je svému otci lhostejný. A tak se snaží, seč může, aby na něj otec mohl být hrdý.
Otec však pro něj nehne ani prstem a Wanne musí sám ukázat, co v něm vězí. Ani obyčejná práce v dole mu není cizí, a když něco chce, dokáže pro to i chytit krompáč a dřít v lomu paní Haduwig.
Na své cestě Wanne potká mnoho lidí. Se spoustou z nich zkříží čepel, ale někteří z nich se stanou jeho přáteli, kteří jsou ochotni pro něj, stejně jako on pro ně, přinést velké oběti. Někdy se musí rozhodnout, zda upřednostní vlastní potřeby před cizími. A jak už to ve fantasy bývá, dobrý skutek zůstane nepotrestán, a je k velkému údivu dokonce odměněn.
Kniha je celkem čtivá, ale čtenář může občas ztratit orientaci ve všech těch jménech a názvech. Díky Bohu (nebo bohům?) se na konci knihy, hned za Ceredigovým epilogem, nachází rejstřík s krátkými popisky. Jako třešničku na dortu si ještě čtenář může prohlédnout Wannův rodokmen, ale pak už je to opravdu vše a nezbývá nám než čekat, kdy se Ceredig nebo jeho nástupce chopí opět brku a tenkými tahy jím na nejjemnější pergamen nanese další svědectví o dobách minulých a také o životě Wanna, hlavního hrdiny tohoto příběhu.
- Adam Andres: Sága o Wannovi, synu Orlygově
- vydala: Mladá fronta, Praha 2006
- obálka: Jan Patrik Krásný
- 280 stran / 199 Kč