Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Rytíři draka, Christopher R. Bunch

Bunch Chris: Pán draků 2 - Rytíři draka

Draci patří ke čtenářsky nejoblíbenějším tématům, takže není divu, že je spisovatelé fantasy rádi a hojně používají ve svých knihách. Většina z nich ovšem lpí na klasických schématech, takže najít nějaké to netradiční zpracování zase není tak jednoduché. A přece právě nyní má český čtenář možnost podívat se na ně trochu jinak hned dvakrát. V rozmezí několika týdnů totiž vyšly dvě knihy, shodou okolností druhé díly netrpělivě očekávaných cyklů, jejichž protagonisty tito bájní okřídlenci jsou.

Prvním z nich byl Nefritový trůn, pokračování příběhu draka Temeraira od Naomi Novikové, kterému jsem se už na tomto webu věnoval. Druhým pak román z trilogie Pán Draků Chrise Bunche pojmenovaný Rytíři draka. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tyto cykly mají společného i něco více než jen samotné hlavní téma – draky. Oba autoři své práce totiž vystavěli na obdobné myšlence. Zatímco ale Noviková draky implementovala do kulis historického období napoleonských válek, Bunch šel poněkud jinou cestou. Do vlastního fantasy světa přenesl prvky nápadně připomínající některé události první světové války. Namísto letectva ovšem do děje dosadil draky.

Tedy, jen stručný úvod do děje knihy – válka mezi Roche a aliancí Deraine a Sagene pokračuje s neztenčenou silou. S každým dalším dnem se stává zuřivější a krvavější. Každý metr frontové linie je zkropen krví. Hrůzy války poznává i mladý drakoletec a následně velitel nejlepší derainské dračí eskadry Hal Kailas. Ani na obloze ovšem není situace o moc lepší. A právě Hal byl tím mužem, který vzdušnou válku změnil jednou provždy. Díky němu se z létajících pozorovatelů a kurýrů stali skuteční vojáci vyzbrojení opakovacími kušemi.

Hal Kailas ovšem nezůstal jen u toho. Věrný svému titulu pán draků dál zdokonaluje taktiku vzdušné války a přichází s novými, mnohem účinnějšími zbraněmi i překvapivými postupy, jež dokáži využívat velmi neortodoxní prostředky, včetně magie. Přitom neustále vzlétá do bojů s rocheskými letkami a hlásí se na ty nejobtížnější mise. Lidé i draci kolem něj umírají. Jednoho dne se i Kailasovo štěstí unaví a jemu se stane to, co mnoha drakoletcům před ním. Při akci je zajat…

Bunch v Rytířích draka představuje děsivý obraz poziční války, kde jakýkoliv územní zisk je vykoupen obrovským počtem obětí. Frontová linie je krvavým mlýnkem na maso, který polyká další a další jednotky – pěšáky, jezdce i drakoletce. Čím déle boje pokračují, tím více posil a záloh je na frontě potřeba. Vlastenectví se utápí v potocích krve a je nahrazováno stoickou lhostejností a odevzdaností či bezmyšlenkovitou zuřivostí. A přece se Roche nechce vzdát svých dobyvačných plánů a je odhodláno fanaticky bojovat za svou královnu.

Oproti svým spolubojovníkům na zemi, kteří se plazí v blátě a prachu, si drakoletci žili relativně jako páni. Jejich základny jsou v závětří a po každé akci se vrací do pohodlných stanů a teplých postelí. Ovšem musí za to platit obrovskou cenu. Každá chyba ve vzduchu může být tou poslední a se zvyšujícím se počtem letů se zpět vrací stále méně draků i lidí. A ti, co zůstali, se náhle musí vyrovnat s novou realitou. Zbraně a nápady Hala Kailase udělaly z drakoletců nejen vojenskou sílu, ale zároveň i zabijáky, jejichž hlavním cílem je zničit co nejvíce nepřátel. Doba rytířů nebes z počátku války nenávratně zmizela ve skřípajícím soukolí molocha války a ten, kdo to nepochopí, umře nejdříve.

Kailasova eskadra se postupně vypracovává na pozici elitního leteckého útvaru, který dostává ty nejobtížnější a nejnebezpečnější mise, jež jim ovšem povětšinou „zařizuje“ Hal. Ke cti velitele je třeba přiznat, že se ani on nevyhýbá nebezpečí. Občas tak jeho eskapády v mnohém připomínají dobrodružství známého letce Bigglese z knih W. E. Johna. Hledání nepřátelských dračích základen, blokády řek či tajné sledování a zastírací manévry, to je jen malá část akcí, kterým Kailas velí či se jich účastní. Ačkoli to zpočátku vypadá jako jedno velké dobrodružství, později nastupuje únavná a nebezpečná každodenní dřina.

Hal Kailas jako vizionář změnil pojetí vzdušné války a právě on je tedy hlavní měrou odpovědný za to, co se z drakoletců stalo. Z relativně čistého boje ve vzduchu je náhle špinavá válka, v níž se nikdo neohlíží na nevinné civilisty. Důležité je jen uškodit co nejvíce nepříteli. Hal si dobře uvědomuje, jaké „monstrum“ vlastně stvořil, a tíží ho to, ovšem navenek na sobě nedává nic znát. Věří, že vše, co dělá, povede ke zkrácení války a konečnému zmenšení útrap. Naprostá většina jeho přátel s ním ale nesouhlasí, a dokonce i jeho přítelkyně lady Khiri k tomu má výhrady.

Bunch dokáže velmi sugestivně navodit pochmurnou atmosféru, jež dodává příběhu věrohodnost, doplňuje ji však jistou mírou „rošťácké mazanosti“ hlavního hrdiny, čímž odlehčuje a koření již tak dost temný text. Nevyhýbá se ovšem ani drsným válečným scénám, podává je ale z odstupu, čímž ještě zvyšuje výsledný dojem. Skrze strohá hlášení generálů a jejich podřízených občas probleskne obraz krvavých jatek, zpackaných plánů a nepovedených ofenziv utopených v krvi. Pro jeho hrdiny je typická jistá kontraverze a schizofreničnost, která z nich dělá opravdové živé lidi, a ne jen nějaké černobílé figurky stojící na té či oné straně.

Nakonec mi to nedá, abych neporovnal pojetí draků u Bunche a u již několikrát zmíněné Naomi Novikové. Jestliže u Novikové jsou draci vysoce inteligentními entitami, jež se skoro automaticky stávají rovnoprávnými partnery člověka, Bunch je staví na úroveň válečných zvířat stejně jako koně či válečné psy. To se projevuje i v jakési mimovolné náklonnosti a blahosklonné vlídnosti, se kterou se k nim jejich páni chovají. Pro autora jsou draci spíše prostředkem, který doplňuje lidské postavy, a jako takovým jim věnuje mnohem méně pozornosti. Jen občas textem probleskne pár informací o nich a jejich způsobech. Zajímavé je i pojetí války a bojů. Zatímco Noviková občas sklouzne k trochu naivnímu podání, Bunchův přístup je plný drsné realističnosti a syrovosti.

Rytíří draka jsou více než vydařeným pokračováním Bouře křídel. Autor zde poměrně dost přitvrdil, což vlastnímu příběhu jen prospělo. V součtu se zajímavými kulisami i zápletkou tak vznikl velmi chytlavý příběh.

  • Christopher R. Bunch: Rytíři draka
  • vydal: Triton, Praha 2007
  • překlad: Lenka Němečková
  • obálka: Milan Fibiger
  • 457 stran / 279 Kč
9. října 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Rytíři draka

Rytíři draka
279 Kč 251 Kč