Rubínový klenot, R. A. Salvatore
Temný elf Drizzt Do´Urden je pravděpodobně nejznámější a také čtenářsky nejoblíbenější postavou, kterou se zatím podařilo R. A. Salvatoremu vytvořit. Už ve svém prvním vstupu v Magickém krystalu si okamžitě získal srdce čtenářů a dokázal si je udržet dodnes. A není se čemu divit. Je to přece excelentní šermíř, výborný stratég a ne zrovna špatný mág. Je to ale hlavně přítel, na něhož je možné se vždy spolehnout a který nikdy nezradí.
V Rubínovém klenotu se k němu a jeho přátelům vrací Salvatore už potřetí. Tentokrát ale cesta hrdiny zavede daleko od ledových plání jejich domova, až do jižních moří a nakonec do proslaveného a prohnilého Kalimportu. Tam cechu zlodějů vládne železnou rukou neblaze proslulý paša Pook. Právě sem směřuje zabiják Artemis Entreri se svou kořistí – půlčíkem Regisem, aby ho předal pašovi. A paša už vymýšlí tisíc a jeden způsobů, jak se Regisovi pomstít za ukradení rubínového klenotu, jehož vlastník může magicky ovlivňovat lidi kolem sebe.
Drizzt a Wulfgar ale jako správní přátele nehodlají nechat Regise napospas Pookově zlovůli. Navíc je temný elf pevně rozhodnut se opět postavit zabijákovi Entrerimu v boji mečů a vůlí. Musí se dozvědět, kdo z nich je lepší, jestli bezcitný zabiják, který se vzdal lidskosti, nebo on sám. Entreri samozřejmě tuší, že ho temný elf bude pronásledovat, ale kupodivu i on si přeje znovu se s ním utkat. Předpokládá, že v Kalimportu u jeho chlebodárce Pooka bude k tomu mít ideální příležitost. Entreri ale netuší, jak hodně se situace ve městě za těch několik let, kdy byl pryč, změnila…
Svižně napsaný příběh měl původně jen uzavírat trilogii a jako takový je i koncipován. Jeho děj v rychlém tempu spěje k finálnímu střetnutí, které se samozřejmě odehraje mezi Entrerim a Drizztem. Ti ovšem nejsou jediní hybatelé děje. V knize toho Salvatore splétá mnohem více. Svou pozornost dělí mezi několik postav a mapuje tak jejich cestu. Kromě samotných pronásledovatelů Drizzta a Wulfgara tak čtenář může sledovat třeba i Regisovo nedobrovolné putování s Entrerim či události kolem paši Pooka.
Autor v knize velmi zdařile kombinuje fantasy s dobrodružným příběhem, přičemž dovedně střídá různá prostředí od moře až po exotické pouštní pustiny. Velký důraz klade na hlavní postavy. Do popředí samozřejmě vystupuje především sám Drizzt, ovšem ani Wulfgar či Catti nehrají právě malé role. Dokonce i Regis, jenž v předchozích knihách působil tak trochu jako humorná postavička, náhle získává mnohem větší prostor, aby se mohl projevit. A tváří v tvář nebezpečí se ukazuje, že pod vším tím sádlem je to docela tuhý chlapík.
Jedním z dějových motivů prolínajících se trilogií je Drizztova neustálá a často marná snaha nějak se vyrovnat s děsivou pověstí, která (oprávněně) provází jeho rasu. Nechce totiž neustále zapírat sám sebe. Zároveň si velmi dobře uvědomuje, že se ho lidé, kteří ho neznají, budou stále bát a nenávidět. Právě proto je pro něj tak důležité poměřit se s Entrerim. Vidí v něm odraz toho, co se mohlo stát z něj samotného, kdyby se vzdal svých citů.
Rubínový klenot je příjemné a chytlavé čtení, kde bude čtenář už od počátku fandit oblíbencům a držet jim palce, aby všechno zvládli bez velké újmy na zdraví. A protože to vůbec není konec Drizztových dobrodružství, nezbude nakonec nic jiného než začít se ptát, kdy bude konečně další díl.
- R. A. Salvatore: Rubínový klenot
- překlad: Kateřina Niklová
- obálka: Todd Lockwood
- vydal: FANTOM Print 2007
- 266 stran / 209 Kč