Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Punisher a Bullseye si hrají na kočku s myší. Jenže který z nich je lovec a který kořist?, Jason Aaron & Steve Dillon: Bullseye (Punisher MAX 2)

Aaron Jason: Punisher MAX 12: Bullseye

V předchozím svazku série Punisher MAX se hromotluk s širokými rameny Wilson Fisk prodral v New Yorku k moci, a to i za cenu velmi bolestivé osobní ztráty. Než se ale Fisk alias Kingpin v křesle zločineckého bosse stačil rozkoukat, na dveře jeho kanceláře zaklepal nájemný vrah Bullseye. Fiskův předchozí zaměstnavatel si u něj objednal Punisherovu vraždu a Bullseye by rád věděl, zda nabídka stále platí.

Situace se pro Franka Castlea, který brázdí ulicemi coby likvidátor mafiánů Punisher, nevyvíjí vůbec dobře. Zatímco si líže rány z předchozích šarvátek, začne kolem jeho osoby nenápadně kroužit pošuk s vytetovaným terčem na čele a pěkně prořízlými ústy. Trpělivý mrchožrout, nebo vyhladovělý vlk? To Frank brzy pozná na vlastní kůži. Bullseye totiž není zrovna typ záporáka, který by jednal jen se svolením nadřízených. Je to maniak, kterého vraždění baví. A nezastaví se před ničím.

Nevypočitatelný. Právě tohle slovo nejlépe vystihuje titulního záporáka nového punisherovského svazku. Bullseye se sice občas rád vykecává, ale jinak si rozhodně nebere servítky, což v překladu znamená, že krev teče proudem a na oběti z řad nevinných civilistů se nebere ohled. Holohlavý chlápek do Punisherova světa vnáší novou dynamiku, neboť na rozdíl od předchozích břídilů je skutečně schopný Franka Castlea porazit. A volí k tomuto účelu vpravdě originální taktiku: Pokouší se Punisherovi lépe porozumět. Snaží se do Franka vcítit, pochopit, kým Frank Castle v minulosti byl, kým se stal a proč.

Jason Aaron v pěti bodech

  1. Je americký komiksový tvůrce ve službách Marvelu, kde už pracoval mj. na sériích Wolverine, Ghost Rider, Punisher či Thor: God of Thunder.
  2. Než přešel k Marvelu, prosadil se v DC imprintu Vertigo komiksem z vietnamské války nazvaným The Other Side (Druhá strana). Za tuto minisérii si vysloužil svou první nominaci na Eisnerovu cenu.
  3. Největší ohlas zatím zaznamenal ambiciózní projekt Skalpy o zločinem prolezlé indiánské rezervaci, který Aaron psal pro Vertigo v letech 2007 až 2012.
  4. V současnosti boduje krimi-komiksovou sérií Southern Bastards (Jižanští parchanti), která byla roku 2015 oceněna Harveyho cenou za nejlepší novou sérii a o rok později dvěma Eisnerovými cenami (pro nejlepší pokračující sérii a pro nejlepšího scenáristu).
  5. Česky vyšel kromě série Skalpy a Punishera též Aaronův Doctor Strange či jižanský noir Muži hněvu (Men of Wrath). Další autorovy superhrdinské scénáře (X-Men, Black Panther aj.) vyšly v komiksových řadách nakladatelství Hachette Fascicoli.

Scenárista Jason Aaron převzal otěže Punishera v předchozím svazku Kingpin a ihned sérii začal přetvářet k obrazu svému. Příběhy určené pro dospělé čtenáře vytáhl na měřítku brutálnosti a nemilosrdnosti ještě o stupínek výše. Navíc se zdá, že pečlivě plánuje a vybrušuje nejen zápletky jednotlivých sešitů, ale též celého svého působení u Punishera. Příběhy na sebe dějově navazují a vše patřičně zapadá do sebe. Během let 2010 až 2012, kdy měl Aaron sérii na starosti, vyšlo celkem dvaadvacet sešitů, tuzemský čtenář tak už během četby druhého svazku ví, že na něj čekají ještě další dvě knihy po pěti, respektive šesti sešitech. A není pochyb o tom, že po nalistování posledního panelu dvojky jejich vydání začne nedočkavě vyhlížet.

Co ale přesně dělá z Aaronova Punishera tak atraktivní čtení? Jednak je to povedený poměr příběhu a akce. Aaron drží čtenáře v napjatém očekávání, aniž by měl potřebu jej posadit na horskou dráhu a střídat jednu přestřelku za druhou. Spíš čtenáři ukazuje celé soukolí hry kočky s myší, která se v ulicích New Yorku odehrává. A pak je tu ještě druhý aspekt: scenáristův skutečný, nefalšovaný zájem o postavy, jejich motivaci a důsledky jejich akcí. Jinými slovy, v Aaronově komiksu se postavy nepřizpůsobují předem vytyčenému scénáři, jak je tomu u akčních komiksů často smutným zvykem, nýbrž scénář postavám.

Díky tomu není Bullseye, jemuž se na panelech kreslených Stevem Dillonem dostává minimálně stejné pozornosti jako Punisherovi, jen bezbarvou postavou všedního zabijáka, ale mnohem komplexnějším hráčem. Jeho pokřivený charakter má konkrétní, jasně dané kontury, v jejichž rozmezí se jeho činy odehrávají. Obdobně neuniká Aaronově pozornosti ani Frank Castle. Společně s Bullseyem se totiž i Aaron ptá, kdo to vlastně Punisher je, kým byl a kým se stal. Dokonce nepřímo kacířsky nabádá k přehodnocení nebo alespoň zpochybnění některých ustálených představ o Punisherovi a událostech, které jej formovali. A tohle nenápadné podrývání punisherovských jistot komiksu Bullseye jednoznačně sluší.

  • Jason Aaron, Steve Dillon: Bullseye (Punisher MAX 2)
  • BB/art, 2019
  • překlad: Richard Podaný
  • 144 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
1. června 2020, Jakub Ehrenberger

Punisher MAX 12: Bullseye

Punisher MAX 12: Bullseye
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč