Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Projděte branou do ztraceného světa O. S. Carda, O. S. Card: Ztracená brána

Card Orson Scott: Ztracená brána

Orson Scott Card patří bezpochyby mezi současné nejvýznamnější a zároveň nejdiskutovanější autory fantastiky. Jen málokdo nepřišel do styku s fenomenální Enderovou hrou, která se navíc nedávno dočkala své filmové podoby. Nyní se tento autor rozhodl zabrousit do evropských mýtů a dějin a zpracovat je po svém. Pojďme tedy nahlédnout do zbrusu nového fantasy světa, kde Odin, Loki, Hermes a spousta dalšího starověkého božstva nejsou jen báje a pověsti.

Představte si, že staré báje a pověsti nejsou pouhou smyšlenkou a že starověcí bohové opravdu žili a žijí mezi námi. Jen s malým rozdílem. Zeus, Odin, Loki a všichni další nejsou bohové, ale nadaní mágové, kteří svými schopnostmi dalece převyšují všechny obyčejné lidi. Před čtrnácti sty lety ovšem Loki uzavřel všechny magické brány na světě a moc všech Rodin na Zemi začala upadat. Kdykoliv se od té doby narodí nějaký mág bran, je bez milosti zabit.

Mladý Danny žije v Rodině Nordů a rozhodně to nemá jednoduché. Zatímco jeho vrstevníci začínají projevovat magické nadání, Danny stále nic. Zdá se, že se u něj žádné magické schopnosti neprojeví, a tak je neustále terčem posměšků a šikany. Až do chvíle, kdy zjistí, že přeci jen nějak nadaný je. Navíc se zdá, že bude patřit mezi nejsilnější žijící mágy. Má to ovšem jeden háček – zdá se, že je právě mág bran. A tak mu nezbývá nic jiného než uprchnout, aby si zachránil alespoň vlastní život.

Ztracená brána je prvním dílem zatím nedokončené trilogie Mither Mages a bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si Card s celou sérií poradí. Prozatím zde máme úvod do tohoto příběhu, který čtenáře uvede do obrazu a dá jim ochutnat propojení našeho světa s tím magickým. Po úvodních stranách, které vysvětlí něco málo z historie tohoto světa a jeho fungování, se příběh pomalu rozjíždí a postupem času získává na obrátkách.

Orson Scott Card v pěti bodech

  1. Americký spisovatel, narodil se v roce 1951 do mormonské rodiny a v jednu chvíli působil i jako mormonský misionář v Brazílii.
  2. Přestože se prohlašuje za demokrata (levice), opakovaně podporuje řadu kontroverzních republikánských (pravicových) názorů a kdysi například tvrdě odsoudil homosexuální svazky.
  3. Jeho nejznámější knihou je sci-fi o dětských vojácích Enderova hra, podle které byl v roce 2013 natočen film.
  4. Enderovy osudy autor dále rozvinul v podobně slavné knize Mluvčí za mrtvé a řadě dalších, méně úspěšných pokračování.
  5. Kromě sci-fi píše i fantasy (série o Alvinu Tvůrci z doby osidlování Ameriky) a má na kontě i pohádkovou young adult Zakletá.

Dannyho eskapády, které probíhají na pozadí a ve skrytu našeho světa autor oživuje kapitolami, ve kterých se přenáší do fantaskního světa Westilu, s nimž byla Země v dávných dobách propojena branami. Vedle Dannyho zde dostáváme další zajímavou postavu mága Hněta. Oproti Dannyho dějové linii je tato o poznání temnější a možná i napínavější. Navíc se obě linie střetnou až v samém závěru prvního dílu, který je i vcelku zajímavým navnaděním na druhý díl této trilogie, Zloděj bran.

Přestože se nejedná o dílo převratně originální a mnoho čtenářů napadne řada jiných titulů, které se alespoň vzdáleně Ztracené bráně podobají, rozhodně dokáže zaujmout nejednoho čtenáře. Orson Scott Card se rozhodně za toto dílko stydět nemusí a opět dokazuje, že čtenářům dokáže naservírovat napínavý a čtivý příběh, kterým vtáhne do děje a jen tak nepustí.

  • O. S. Card: Ztracená brána
  • Laser-Books, 2014
  • překlad: Milan Žáček
  • obálka: John Blumen
  • 396 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 296 Kč)
27. července 2014, Petr Čapek

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ztracená brána

Ztracená brána
Vložit do pytle na zboží  Koupit 329 Kč 296 Kč