Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Přichází nové legendy české fantastiky?, Leoš Kyša ed.: Legendy

kolektiv: Legendy - Antologie povídek nejmladší generace autorů české fantastiky

Jednou za mnoho let přijde čas, kdy je třeba oprášit staré pověsti české a navléknout je do moderních hader z obchoďáku. A jednou za mnoho let také nastane čas, kdy je třeba najít novou generaci autorů fantastiky. A podle editora Leoše Kyši se oba tyto cykly propojily právě teď.

Kromě velmi volně pojatého hlavního motivu antologii spojuje její aktuálnost. Jde vidět, že jde o čerstvý projekt, nejde o vytahování prací léta založených v šuplících, což má hlavně dva efekty. Občas některým povídkám chybí řemeslná vybroušenost, jsou trochu syrové a ne vždy vše funguje tak, jak má. Druhým efektem jsou poměrně časté narážky a komentáře na dobu současnou – pandemie velmi silně zasáhla i oblast literatury.

Asi nejvíce to jde vidět v povídce 10 kostlivců inspirované pověstí o Pražském orloji, která je zřetelnou analogií k současné pandemické situaci a snaží se klást otázku o vztahu bezpečí a svobody. Což samo o sobě rozhodně není špatně, angažovanost a komentování současné situace do literatury nepochybně patří, ale povídce by pomohla trochu odstupu. Nápad o hodinkách měřící bezpečnost je nepochybně zajímavý, ale reflexe současnosti jde místy na úkor velmi jednoduchého dějového syžetu.

Kanec, povídka inspirovaná pověstí o Bivojovi, nás zavede do Prahy budoucnosti, která připomíná svět Šíleného Maxe. Svět i práce s odkazy na legendu jsou pojaty zajímavě, ale povídka trpí velkou nevybroušeností – dialogy jsou toporné, scény dost klišovité a celkově to prostě skřípe. A nepomáhá tomu ani redaktorská ruka, která do toporných vyjádření nezasáhla.

Třetím výletem do postapo budoucnosti je Schovka, taková young adult variace na Stalkera (nebo pro ty starší Piknik u cesty). S tím rozdílem, že tady se neřeší ani tak co se děje s lidmi v Blaníku, bývalé vojenské základně s pokřiveným časoprostorem, ale to, jak to prožívají jejich bližní, kteří zůstanou v bezpečí „normálního“ postapokalyptického světa. Velmi zajímavý námět je zvýrazněn kontrastem charakterů dětských hrdinů s vyzněním vážného psychologického dramatu. Přestože rozhodně nejde o lehký úkol, autor ho dokázal zvládnout se ctí – až na trochu kostrbatý závěr.

Ambiciózní námět má také povídka Oheň, kde dojde na pátrání po záhadném žháři, který upaluje na Petříně z neznámého důvodu lidi. Kromě začínajícího novináře se o případ zajímají i Bezpečnostní složky, takže je jasné, že tady půjde o víc, než jen o „pouhého“ sériového vraha. Nakonec se z toho vyklube rádoby velký příběh na téma „kdo ovládá minulost, ovládá i přítomnost“, ale poselství je do děje spíše naroubované, než že by z něj přirozeně vyplývalo.

Hostující povídka Dům u Zlatého kapradí, přestože „rafinovaně“ ukrytá doprostřed sborníku, se ve dvou ohledech poněkud vymyká. Přece jen jde vidět větší vypsanost a řemeslná zručnost, takže dialogy a popisy plynou přirozeněji než u ostatních textů. Pak vybočuje také tím, že se obejde v podstatě bez děje – jde spíše o lyrickou pocitovku jen lehce říznutou tématem antologie a fantastikou.

Naruby převrácená je v antologii pověst o Golemovi. Místo, aby si lidé stvořili umělého pomocníka, který se jim vymkne z rukou, tak se role převrací a tentokrát to budou stroje, kdo doplatí na pokus využít lidstvo. Povídka, přestože se jmenuje Virus, jako jedna z mála neglosuje ani náznakem současnou situaci. Hodně se tady hraje na emoce, a to doslova. Škoda, že se autorka nevyhne ani laciným taktikám spoléhajícím na roztomilá koťátka (taková literární obdoba facebookových inzerátů snažících se upoutat pozornost roztomilými zvířecí obrázky). I tato povídka by se dala ještě vybrousit, ale rozhodně splňuje vše, co antologie slibuje – nový pohled na klasickou legendu, která je navíc zakomponována do ikonického sci-fi tématu vztahu člověka a stroje.

Velmi netradičním přístup zvolil František Bui. Tenkrát na zahradě je hravá variace na Dívčí válku, která však autor přenesl na obyčejnou školní zahradu v zimě. Povídka je svižná, plná odkazů a hříček s jazykem, tématem i popkulturou. Jediné, co jí lze vytknout, je absence fantastických prvků, takže tak úplně do antologie nezapadá. Na druhou stranu byla by škoda přijít o text, který je sice dějově jednoduchý, ale neobyčejně mnohovrstevnatý svým způsobem podání. Navíc jde o příjemné odlehčení od pesimistických či melancholických textů, které v knize rozhodně převažují.

Celkem vzato jde v případě antologie L3g3ndy o zajímavý počin jak po stránce editorské, tak autorské. Nechybí tady odvaha ani nápaditost, ale neuškodilo by, kdyby antologie dostala trochu více času na dozrání. Jak jednotlivé povídky, tak celá kniha působí trochu uspěchaně, a vzhledem k tomu, že je kniha postavena na nezkušených autorech, byla by na místě i trochu přísnější editorská ruka. Většině textů by neuškodilo přísnější vedení po stránce řemeslné. I po stránce editorské by prospěl větší důraz na propojení povídek s myšlenkou antologie. Motiv aktualizovaných pověstí se dá nepochybně vytěžit více, jak dokázaly i Legendy Polskie, kterými je antologie inspirována.

A na závěr malé rýpnutí recenzenta z periferie – kam se poděl zbytek republiky? Protože takto to vypadá, že své legendy má pouze Praha. Kdyby se tak o tom dozvěděl Řezník z Bruntálu…

25. prosince 2021, Jan Červenka

Diskuze k článku

Clint Molinari
Clint - 25. 12. 2021 12:53

Hello Sir! I working for Bizcope SEO company in Bangladesh. My client needing backlinks urgently. So sir, I requesting that you give me a do follow, permanent backlink on your blog. When you are done, please sending me email to confirming. Here is my client website: https://herbalhealthcbd.co.uk/product-category/cbd-gummies/ Plz also creating a 5 star GMB and Trust Pilot reviewings too. If I do not seeing a backlink in one week, I am create million toxic blog comment spam and redirect backlink to fantasya.cz and you can saying goodbye to your Google rankings for 1 year or more. I trust you making correct decision Sir. I giving you 7 days. If I getting link from you, I will also add a back-link to fantasya.cz on https://www.cbdmd.com/cbd-gummies Best wishes from sunny Bangladesh Dusyanthan Balasubramanian Bizcope | SEO, Web Design & Digital Marketing Company Address: 89/7 Gopibag Biswa Road, Nadian Tower, Level 3 Dhaka, 1203, Bangladesh
Olga Praed
Olga - 30. 12. 2021 13:22

Would you be interested in a cracked version of the CBT Mass Email Sender Software. I can do it for $250 instead of $500 (see official site: https://cbtmassemailsender.com) Thanks
Kindra Well
Kindra - 07. 01. 2022 12:57

Thanks for attending one of our past events! As a member, we will give you exclusive deals and offers from our partners which are not available to the public. We will be sending you a few special offers every single day for the next year. Our partner: http://ukbusinessdatabase.co.uk Kind regards Allegra Events Limited 106 Arlington Road Camden Town, London NW1 7HP United Kingdom Registered in England No. 6754003 Tel: +44(0)20 7691 8800
Darrell Steger
Gary - 10. 01. 2022 15:53

Nutritional Products International works with product manufacturers worldwide that want to launch new health and wellness products. That is our expertise. Whether the company is a start-up or one that has been in business for decades, NPI has the knowledge and experience to guide them from shipping to placing their products onto retail shelves. As senior account executive for business development for NPI, I work daily with brands that have developed innovative products. But these companies haven’t entered the U.S. market, which is where NPI, a global brand management company based in Boca Raton, FL., comes in. We make it simple for you by becoming your U.S. headquarters. You don’t have to hire a staff, rent office space, market your brand, find a warehouse, or deal with the Food & Drug Administration. Through a one-stop, turnkey platform called the “Evolution of Distribution,” NPI gives you all the expertise and services you need to launch your product line here. We import, distribute, and market your product line. NPI, along with its sister company, InHealth Media, collaboratively work to market your products to consumers and retailers throughout the U.S. For more information, please reply to this email or contact me at gcohen@nutricompany.com . Respectfully, Kind Regards, Gary, Gary Cohen Business Development Account Representative Nutritional Products International 150 Palmetto Park Blvd., Suite 800 Boca Raton, FL 33432 Office: 561-544-0719 gcohen@nutricompany.com
Joyce Hastings
Joyce - 18. 01. 2022 15:13

Thanks for attending one of our past events! As a member, we will give you exclusive deals and offers from our partners which are not available to the public. We will be sending you a few special offers every single day for the next year. Our partner: https://www.seriouslysensual.co.uk Kind regards Allegra Events Limited 106 Arlington Road Camden Town, London NW1 7HP United Kingdom Registered in England No. 6754003 Tel: +44(0)20 7691 8800
Jim Russo
Harvey - 02. 03. 2022 21:09

Hi, I was just visiting fantasya.cz and thought I’d drop you a quick note. You have a great site but it doesn’t look like it's getting nearly the traffic it should. You've maybe even lost customers due to low online traffic. Visit our website: https://fastwebvisitors.xyz/ Online marketing has become more expensive over the years. More is not necessarily better when it comes to online advertising. For most companies, all they need are qualified visitors focused on their target market offered at an affordable price. How do I get more quality traffic to my business at a cost effective price? Targeting your customers will help you grow, but it can be time consuming.Let’s make this simple for you, with our monthly packages, all you need to do is pick an option. Start today and boost your online sales with ease! Visit our website: https://fastwebvisitors.xyz/ Have a question? Please give me a call ‪(928) 288-2213‬. Best of Success! Joe Spencer ‪(928) 288-2213‬ FastWebVisitors.xyz support@fastwebvisitors.xyz Sorry, if we contacted you in error. Please email your domain name to remove@fastwebvisitors.xyz to be removed.
Thomas Joshua
Thomas - 17. 03. 2022 20:45

Hi there, Have you ever wondered why new tokens listed on Uniswap, Pancakeswap or any decentralized exchange are always subject to insane price volatility? Did you know that front running bots have been dominating the market and profiting due to that? Check out our new Youtube video for a free and detailed tutorial on how to deploy your own front running bot.. https://www.youtube.com/watch?v=wLE3JhJ6lFQ Kind Regards, Thomas
Jim Russo
Rico - 11. 06. 2022 11:02

Hi, I was just visiting fantasya.cz and thought I’d drop you a quick note. You have a great site but it doesn’t look like it's getting nearly the traffic it should. You've maybe even lost customers due to low online traffic. Visit our website: https://fastwebvisitors.xyz/ Online marketing has become more expensive over the years. More is not necessarily better when it comes to online advertising. For most companies, all they need are qualified visitors focused on their target market offered at an affordable price. How do I get more quality traffic to my business at a cost effective price? Targeting your customers will help you grow, but it can be time consuming.Let’s make this simple for you, with our monthly packages, all you need to do is pick an option. Start today and boost your online sales with ease! Visit our website: https://fastwebvisitors.xyz/ Have a question? Please give me a call ‪(928) 288-2213‬. Best of Success! Joe Spencer ‪(928) 288-2213‬ FastWebVisitors.xyz support@fastwebvisitors.xyz Sorry, if we contacted you in error. Please email your domain name to remove@fastwebvisitors.xyz to be removed.
Christiane Cardwell
Christiane - 07. 08. 2022 18:06

Hi, I was visiting fantasya.cz and thought I'd drop you a quick message. I'm sure you know when it comes to advertising, you need to be everywhere. You’re trying to get the word out about your business, but you don’t have a lot of time or money. FastWebVisitors.yxz will deliver real, targeted visitors to your site. >>>https://fastwebvisitors.xyz/ We know what works and we can help you get more conversions with our Leading Push Notification Advertising Network. Give a try and test our traffic for yourself. >>>https://fastwebvisitors.xyz

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Legendy - Antologie povídek nejmladší generace autorů české fantastiky

Legendy - Antologie povídek nejmladší generace autorů české fantastiky
Vložit do pytle na zboží  Koupit 339 Kč 305 Kč