Při pohledu na Obcování se smrtí budou vstávat vlasy hrůzou i otrlejším, Jesse Bullington: Obcování se smrtí
Jesse Bullington, mistr černého humoru, přináší čtenářům další historický román, tentokrát z přelomu 15. a 16. století, v němž se nebojí testovat hranice otrlosti svých příznivců. Obcování se smrtí ovšem není poněkud nezvyklá variace na Padesát odstínů šedi, jak se může při pohledu na název a přebal knihy zdát, ale vyprávění o pohnutém osudu mladé Maurky. Awa se totiž shodou nešťastných okolností dostává do rukou zvráceného a až do morku kostí zkaženého nekromanta, který pro ni chystá nezáviděníhodný osud.
Americký spisovatel patří k těm autorům, kteří píší, jak jim narostly ruce, a bez servítek a špetky příkras popisuje svět v jeho nejtemnějších odstínech. Vyvolává tím v čtenářích místy až nepříjemný pocit, který jde snad nejlépe přirovnat k dovolené v zašpiněné zapadlé uličce se zájezdem neurvalých turistů, jež nejsou schopni dát dohromady větu bez jediného hrubého slova. Obcování se smrtí tak o středověku nejen vypráví, ale i do něj své čtenáře bez okolků vtáhne.
Těžko soudit, zdali právě tohle patří k nejsilnějším či nejslabším stránkám knihy. Někomu může všudypřítomná syrovost připadat jako příjemná změna a vybočení z běžného korektního proudu, pro jiné se naopak stát nepřekročitelným problémem, který ho donutí román po několika stránkách odložit do krabice na půdu.
Nepříjemný, ale zábavný příbuzný
Ačkoliv Obcování se smrtí místy působí jako neurvalý bratranec, který neustále žvýká s otevřenou pusou, pořád je to platný a poměrně zábavný člen rodiny, jehož stojí za to přizvat na rodinnou večeři. Už jen kvůli největší přednosti celého příběhu, samotné Awě, kterou Bullington postavil do role silné ženské hrdinky, jež chybuje, prožívá chvíle utrpění, zlomeného srdce či fyzické bolesti, ale přesto se vždycky zvedne, oklepe si odřená kolena a pokračuje dál. Čtenáři nakonec nezbývá nic jiného než držet jí palce a prožívat s ní tu strastiplnou cestu až do konce. Za Awou navíc nezaostávají ani další charaktery, většinou velmi volně založené na skutečných historických protějšcích, z nichž každý by bez větších obtíží dokázal táhnout vlastní příběh.
Jesse Bullington v pěti bodech
- Americký rodák z Pensylvánie svůj zájem o tajemno a literaturu získal už v mládí při bloumání po místních lesích s knihou v ruce.
- Mezi tím než vystudoval anglickou literaturu a historii, stihl strávit rok v Nizozemsku.
- Momentálně je hrdým autorem románů Chmurné historie bratří Grossbartů (2009), Obcování se smrtí (2011) a The Folly of the World (2012)
- Vyžívá se v evropském středověku a jeho historických postavách, které rád přenáší na stránky svých knih.
- Svá díla doplňuje o spoustu černého humoru a všudypřítomnou syrovost.
Románu neschází ani poměrně osvěžující pohled na mezilidské vztahy, jímž nabourává představu, že každá společnice na cestách, se musí nevyhnutelně stát romantickým protějškem hlavní hrdinky. Naopak jako mnohem méně povedený se jeví hlavní příběh. Počáteční dějová linka sice působí slibně, záhy však ustupuje do pozadí na úkor epizodního bloumání odněkud nikam. Lze to však prominout díky závěrečné povedené pasáži, která pomáhá do jisté míry překlenout některé nezáživné momenty a nepřehledné časové skoky dominující prostřední části knihy.
Jesse Bullington vytvořil historický fantasy román plný černého humoru, brutálních scén, poněkud ostřejšího jazyka a momentů vyvolávajících neodvratnou chuť si znechuceně praštit do nejbližšího tvrdého předmětu. Zároveň přivedl na svět i silné charaktery, jejichž nelehké životní osudy, protkané úzkými linkami štěstí, motivují čtenáře s nimi dojít až na konec jejich cesty. Obcování se smrtí není zdaleka dokonalé a nemusí sednout každému, přes svoji hrubou povahu a občasné nepříliš poutavé pasáže však nabízí sympatickou a odhodlanou průvodkyni, v jejíž společnosti stojí za to dobrat se finálního řádku poslední stránky.
- Jesse Bullington: Obcování se smrtí
- Gorgona Books, 2014
- překlad: Lucie Mikolajková
- obálka: Jan Kravčík
- 516 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye již za 350 Kč)