Převtělení Timothyho Archera, Philip K. Dick
Převtělení Timothyho Archera (dále jen Převtělení) se zove nejnovější přírůstek od Philipa K. Dicka (PDK) vydaný nakladatelstvím Argo. Knížka volně navazuje na minulý rok vydaný VALIS, a to opravdu velice volně: spojuje je jen námět. A tak máme opět co do činění s filosofickou tematikou, jíž je prodchnut celý román. Ale je zde přece jen rozdíl.
VALIS byl hutnou směsicí filosofických a teologických disputací, které samotný děj zcela zatlačily do ústraní. Z mého pohledu je VALIS obzvláště náročný na čtenářovu pozornost a problémem je, že když už Dickovu splácaninu věrouk a filosofických názorů jakž takž pochopíte, Dick ji strhne a vše se rozpadne jako domeček z karet. Naproti tomu je Převtělení pro čtenáře stravitelnější. Dějovější. Možná právě proto, že autor změnil úhel pohledu a na příběh nazíráme očima (na PDK nezvykle) ženské protagonistky Angel Archerové, snachy biskupa Timothyho Archera.
Angel nám vypráví, co zažila. Ohlíží se zpět do minulosti a oživuje postavy, které ovlivňovaly její život. Pominu-li Angel, ústřední postavou románu je proslulý biskup Tim Archer. Právě tomu Angel představí svou kamarádku Kirsten. Což ve výsledku znamená problém, protože, jak se později dozví, Kirsten a Tim to spolu pečou, To se samozřejmě Angel nelíbí. A jak se zanedlouho ukáže, oprávněně – byl to ten poslední hřebíček do rakve jejího manžela Jeffa.
Tim je slavný proto, že přednáší evangelium po celém světě. Když dojde k významnému objevu sádochovských svitků, které o 200 let předcházejí Ježíše Krista, je přímo u zdroje a debatuje s překladateli o významu textů; jejich obsah otřese základy křesťanské víry. Jak se postavit k faktu, že slova, která jsou připisována Kristovi, patří jinému člověku? Ba co víc, že Ježíš byl pouhý učitel, nikoli inkarnace Boha? Víra Tima Archera slábne. Když Tim začne Angel líčit, že Jeff s nimi navazuje kontakt (zapaluje Kirsten vlasy, zapichuje jí jehly pod nehty…), rozhodnou se napsat o těchto jevech knihu, jejíž vydání by pro Tima znamenalo vzdát se biskupské hodnosti…
Formálně příběh sice vypráví žena, citlivý čtenář však pozná, že za její postavou je to stále on, Philip Dick, a nikoli Philipa Dicková coby Angel. Přestože její pohled na svět a vnitřní monology jsou blízké ženskému vnímání, je cítit, že autor klade větší důraz na psychologii a myšlenky postav než na jejich fyzickou složku: víte jen bezpečně, jací jsou (zkrátka, PKD vám předkládá skicu, kterou si dle jeho vnitřní charakteristiky a chování sami domalujete). A to platí o popisu celkově. PKD používá úsporný styl, jen naznačuje, vytváří kulisy pro příběh – zbytek je na čtenáři.
V úvodu jsem psal, že stejně jako VALIS i Převtělení je román, který se zabývá filosofickou a teologickou tematikou. Co tím myslím? Máme tu postavu biskupa, jehož ústy autor čtenáři předkládá své názory na témata, jako jsou existence Boha (Lze jej poznat?) a Satana (Znamená skutečně zlo, nebo je za tím něco jiného?), zabývá se otázkou smrti (Je správné ukončit svůj život?) a s objevem prapůvodních textů se objevují i další náměty k disputaci. Biskup Archer je vůbec skvělý vzor muže víry: na každou otázku vám odpoví – ať už odříká citát z paměti, nebo ho snadno a rychle najde ve své knihovničce.
Rozhodnete-li se sáhnout po Převtělení (a nevidím důvod, proč tak neučinit), apeluji, abyste si opatřili, případně půjčili pořádný slovník cizích slov, protože v průběhu čtení narazíte na spousty teologismů, kterým nemusíte vůbec rozumět (jste-li bezvěrec jako já) a jejich znalost vám leckdy objasní, o čem to autor mluví. Příkladem budiž slova jako kérygma, xenoglosie, zoroastrismus apod.
Chcete-li si mírně zahloubat nad životem a VALIS na vás byl silná káva, pak vám Převtělení Timothyho Archera určitě doporučuji. Jste-li PKD pozitivní, není nad čím váhat (a vy už ho jistě máte přečtené).
- Philip K. Dick – Převtělení Timothyho Archera
- vydalo: Argo, Praha 2007
- přeložil: Robert Tschorn
- obálka: Pavel Růt
- 226 stran / 208 Kč