Před Vetřelci bylo Peklo, Christopher Golden: Peklo (Vetřelec 3)
Volná knižní trilogie vycházející z veleoblíbeného univerza Vetřelců, postaveného na kultovním filmu Ridleyho Scotta z roku 1979, se pod hlavičkou nakladatelství Baronet úspěšně zakončuje. Po knihách Vetřelec: Probuzení a Vetřelec: Odplata tak přichází třetí čtivice, tentokrát s podtitulem Peklo.
Jestliže první kniha z této série představuje jakýsi pofidérní mezičlánek mezi Scottovým Vetřelcem a Vetřelci režiséra Jamese Camerona (o tom, že nová historka Ripleyové s agresivními emzáky působí díky „ztrátě paměti“ hlavní hrdinky spíše jako fanfikce, jsem psal v recenzi ke knize samotné), druhá kniha pak představuje akční pokračování z daleké budoucnosti. A Peklo od spisovatele Christophera Goldena je regulérním prequelem pro Cameronovy Vetřelce.
Ripleyová je v hyperspánku zachycena ve svém záchranném modulu lodí Sulaco, která směřuje k planetě Hadleyho naděje. Což není staré jméno. Terraformovanému šutru plujícímu vesmírem se totiž ještě docela nedávno říkalo mnohem méně poetickým označením LV-426. Tedy tentýž kus šutru, na němž posádka lodi Nostromo objevila prapodivná vajíčka, z nichž lezou ještě prapodivnější facehuggeři.
Hadleyho naděje je mezitím obývaná osadníky, kteří většinu dne pracují pro společnost Weyland-Yutani a zbytek dne pátrají po mimozemském životu pro Weyland-Yutani. Na planetku přilétá Brackett, nový kapitán zdejší jednotky koloniálních mariňáků, který záhy zjišťuje, že si bude muset zjednat respekt a pořádek. Hadleyho naději totiž proti pravidlům vládnou spíše vědci – zaměstnanci společnosti WY. Jenomže na zjednávání nebude mít mnoho času.
Mladí manželé Jordenovi a jejich děti – Tim a malá Rebecca, jíž nikdo neřekne jinak než Newt – totiž objevili potenciální jackpot a lístek z planetky a do bohatství. Podivnou mimozemskou loď ve tvaru podkovy.
Christopher Golden v pěti bodech
- narozen 15 července 1967
- žije v americkém Massachusetts
- úzce spolupracuje s Mikem Mignolou, kromě Hellboye i na knize Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr
- píše knihy i ze světa PC her (Uncharted) či TV seriálů (Buffy, Zákon gangu)
- kromě sci-fi, fantasy a hororu občas zavítá i do žánru thrilleru
Znalci vetřelcovského univerza jistě vědí, však jméno malé Newt pro ně rozhodně není novinkou. Pokud si však myslíte, že je cesta k závěru knihy jednoznačně nalinkovaná, pletete se. Christopher Golden, u nás známý především díky časté spolupráci s autorem Hellboye Markem Mignolou, nachystal i pro znalce nějaké to překvapení.
Golden navíc skvostně pracuje s veleznámou látkou tak, aby neurazil fanoušky a zároveň ji dokázal doplnit a obohatit. Kromě již známých postav přidal charaktery nové, těm hlavním z nich dodal dostatečnou šířku (nechci úplně použít termín hloubka, abych román nepřecenil), aby jim mohl čtenář fandit, a i s atmosférou a akcí si umí pohrát více než dobře.
V porovnání se svými autorskými předchůdci v rámci této série je navíc Goldenův literární styl – byť stále jasně označitelný za oddychové čtivo – čtenářsky nejatraktivnější, díky čemuž je závěrečná kniha volné trilogie také jejím pomyslným kvalitativním vrcholem. A to se počítá.
- Christopher Golden: Peklo (Vetřelec 3)
- Baronet, 2015
- překlad: Dana Chodilová
- 318 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)