Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Povstání, David Weber & Steve White

Weber David a White Steve: Povstání

Americký spisovatel David Weber je u nás známý hlavně cyklem o Honor Harringtonové. Kniha Povstání napsaná společně se Stevem Whitem je rovněž klasickou military sci-fi.

V Terránské federaci sdružující Vnitřní Korporativní a Okrajové světy dochází po vítězné válce s Orionským chanátem k rozporům. Okrajové světy získaly během války velký vliv na politiku Terránské federace a Korporativní světy si chtějí ekonomickou a také politickou převahu zachovat. Vyprovokují proto Okrajové světy k odtržení od federace. Při svém konání ovšem nepočítaly s tím, že velká část posádek flotily kosmických lodí je tvořena lidmi z Okrajových světů, které rozhodně na krajany střílet nebudou.

Na začátku knihy sledujeme politické intriky v Terránské federaci a zhruba od čtvrtiny románu pak následují válečné šarvátky jak ve volném prostoru vesmíru, tak i na zemi. Děj skáče z jednoho místa na druhé a postupně je spojován v celek. V knize Povstání není žádný hlavní kladný či záporný hrdina, z děje jen vystupuje několik postav (např. Chan Li, Ladislav Skjorning na straně republikánů a Ian Trevayne s Oskarem Dieterem na straně Korporativců), které v jednotlivých etapách nabývají na významu, a opět se z děje vytrácejí. Nechybí střety vesmírných lodí, politiků a ani zajímavá řešení problémů.

Kniha Povstání je kvalitně napsaný akční příběh. Ve srovnání s cyklem o Honor ale není tak čtivý, je vidět, že Weber jej psal na začátku kariéry. Komu se líbily romány W. R. Forstchena & Ch. Stasheffa Nálet bez návratu či Tygří srdce, ten by měl být s Povstáním spokojený. Kniha nepatří k těm, které se čtou jedním dechem a ani k těm, ke kterým se vracíte po nějakém čase znovu. Je však ideální do tramvaje pro všechny čtenáře milující válečnou sci-fi.

  • David Weber, Steve White: Povstání
  • vydal: Bohuslav Svoboda-Polaris, Frenštát p.R. 2006
  • přeložil: Jiří Engliš
  • obálka: Paul Alexandr
  • 452 stran / 259 Kč
27. října 2006, Marek Hrubý

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Povstání

Povstání
Vložit do pytle na zboží  Koupit 259 Kč 233 Kč