Povídkový sborník Excelsior, gentlemani! se s párou nepárá, Michael Bronec, Martin Stručovský (editoři): Excelsior, gentlemani!
V posledních letech se sborníky doslova roztrhl pytel. Se svou troškou do parního mlýna nyní přichází i dvojice Micheal Bronec a Martin Stručovský se steampunkovým sborníkem Excelsior, gentlemani! A vězte, že jejich dílo rozhodně v konkurenci nezapadne.
V první řadě se sluší říct, že v Excelsioru nenajdete žádné povídky, které byly publikovány jinde; jedinou výjimkou je Igor Jana Dobiáše, který vyšel v Pevnosti 10/2014 několik dnů po vydání sborníku. Je zřejmé, že Michael Bronec zná autory svého nakladatelství Straky na vrbě nadmíru dobře, stejně jako některé účastníky soutěže Žoldnéři fantazie (která spadá pod křídla stejného nakladatelství), neboť se nebál skloubit díla ostřílených žánrových matadorů se jmény čtenářům téměř nebo zcela neznámými, a došlo i na některé debutanty.
Samotné povídky jsou opravdu příjemným překvapením. Příspěvků zřejmě bylo, soudě dle tloušťky knihy samotné, dostatečné množství, a tak bylo z čeho vybírat. Jednotlivé kusy jsou kvalitativně velmi vyrovnané, a troufnu si napsat, že literární nováčci si se zkušenějšími autory vůbec nezadají. A čtenářům, kteří mají pocit, že steampunk jsou jen paromobily, vzducholodě a „parodie“ na starou dobrou gentlemanskou Anglii, se Excelsior vysměje svojí obsahovou různorodostí – nabízí dobrodružné příběhy verneovského ražení, detektivky, humorně i politicky laděné příběhy, ale také temné postapokalyptické vize, z nichž se mnohé vymykají rámci stereotypních představ o daném žánru. Navíc se ctěnému čtenářstvu dostane poučení o tom, „co je vlastně ten steampunk“ v doslovu Antonína K. K. Kudláče, který je opravdu informačně hodnotnou, a přesto čtivou třešničkou na dortu.
Polínka pod parní kotel
Ve výčtu jmen autorů nalezne čtenář již zavedené hvězdy české (nejen steampunkové) fantastiky – Jan Dobiáš, Míla Linc, Petr Schink, Stanislav Švachouček, Vlado Ríša či Leonard Medek. A všechna čest – výše jmenovaní odvedli skvělou řemeslnou práci, která, jak tomu někdy bohužel bývá, v žádném případě nezavání uspěchaností nebo dojmem povídky na zakázku za každou cenu.
Dále je zde jakýsi „mezistupeň“ – budoucí (snad) hvězdy české fantastiky, které si své ostruhy teprve musí zasloužit, ale přesto již několikrát přesvědčily, že psát umí. Mezi jmenované patří Jan Žlebek, Jan Pohunek, Daniel Tučka a především Tomáš Bandžuch, jehož „politický steampunk“ patří bezpochyby k vrcholům celého sborníku.
Editoři v pěti bodech
- Protřelejším z editorů je rozhodně Michael Bronec. Začínal v devadesátých letech jako překladatel Conanovek Roberta E. Howarda, následně pak přešel k Rogeru Zelaznymu.
- Jméno Michaela Bronce je úzce spjato i s Dračím doupětem – byl autorem částí pravidel hry. S tím také souviselo vydání gamebooku Ve službách krále Reginalda.
- V roce 1997 založil nakladatelství Straky na vrbě, ve kterém publikuje díla českých i zahraničních autorů a které vzalo pod svá stračí křídla také literární soutěž Žoldnéři fantazie (původní název O železnou rukavici lorda Trollslayera).
- Duchovním otcem sbírky byl ovšem Martin Stručovský, šéfredaktor webzinu Sarden. Ten vstoupil na literární scénu povídkou Agent Vincent Vega: Slzy bohů v knize Renegát ze série Agent JFK.
- Zatímco Michael Bronec již na své knize Aréna: Tři kapitáni s různými stupni intenzity pracuje, Martin Stručovský nosí nový román v hlavě spolu s náměty dalších antologií, které by chtěl připravit.
Ty největší perly se tentokrát ovšem skrývají v povídkách, které budí nejmenší očekávání. Ondřej Páleník vsadil na svižný tanec ozubených kol, Tobiáš Smolík zase na charizmatického zloděje staroanglického střihu. Ovšem králem sbírky se (v očích recenzenta) stává Lukáš Herma a jeho Starý Jack. Herma již prošel několika povídkovými soutěžemi, ve kterých si nevedl špatně, a Starý Jack má vše, po čem srdce čtenáře-dobrodruha touží – dobré tempo, zajímavý zvrat příběhu, propracované postavy i smysl pro detail. Zdánlivě banální příběh kapitána vzducholodi hledajícího ztracenou ženu v pirátském hnízdě poměrně rychle uhýbá jiným směrem a … Ne, stejně jako o jiných povídkách neprozradím ani o této nic podstatného, protože ukrást čtenářům požitek z objevování by byl trestuhodný zločin.
A ještě jedna z řady vybočující povídka: Petr Šimčík a jeho Podraz v Lost Hope. Již při prvních řádcích této steampunkové detektivky mi v hlavě zablikal rudý výstražný nápis:“ AUDIOKNIHA!“ Představte si sami drsný znuděně vyprávějící hlas:
„Zvednu se ze záplatovaného, proleženého koženého křesla a pomalu popojdu k oknu. Venku je šero.“ (str. 285)
I zbytek povídky přímo stylem vyprávění nabádá k převyprávění, a s přihlédnutím k moderním trendům – kdo ví, třeba se tohoto zdařilého kousku opravdu v mluvené podobě jednou dočkáme.
Dokonalost dělá detail
Excelsior, gentlemani! přináší kromě skvělých povídek také několik dalších drobností, které přibližují celý sborník k nebeským výšinám i bez použití vzducholodí. O doslovu již byla řeč, a tak by bylo nefér nezmínit také zdařilou předmluvu Leonarda Medka. A navrch jako bonus pro obveselení čtenářstva přidalo nakladatelství ještě závěrečnou steampunkově laděnou dvoustranu zachycující historické milníky, na kterých měly Straky na vrbě svůj lví podíl.
Na výbornou se vydařily také vnitřní ilustrace Janiny Strnadové, které výborně doplňují psaný text. A když už je řeč o ilustracích, je třeba pochválit i obálku Tomáše Kučerovského. Jen tak mimochodem – zkuste sundat papírový přebal knihy. Již „tradiční“ pochvala patří Strakám na vrbě i za dobré zpracování vazby a desek – vydrží i velmi vytrvalé listování a přenášení, což je v případě této knihy čítající 672 stran vskutku chvályhodný počin.
Možná si řeknete, že to jsou jen drobnosti, ale ruku na srdce – Excelsior, gentlemani! se nadmíru vydařil, a to právě díky důrazu na každý detail. Vězte, drahé dámy a ctění gentlemani, že paropsavci v této sbírce nasytí vaše čtenářské chutě měrou vrchovatou. A v souvislosti s touto povídkovým sborníkem si na závěr neodpustím malou spekulaci: myslím, že obsahuje několik kandidátů na ocenění Povídka roku!
- Michael Bronec, Martin Stručovský (editoři): Excelsior, gentlemani!
- Straky na vrbě, Praha 2014
- Obálka: Tomáš Kučerovský
- Ilustrace: Jana Strnadová
- 672 stran, 450 Kč (v e-shopu Fantasye již za 405 Kč)