Polomené světy, Atlantský harc, Jan Pohunek
Spousta lidí si myslí, že věda a magie se vzájemně vylučují. Vždyť první staví na přírodních zákonech, zatímco druhá je porušuje. Jenže stačí změnit úhel pohledu či samotného pozorovatele a exaktní věda se rázem může jevit jako čirá magie, a naopak. Tato myšlenka je jedním z motivů, s nimiž si v románu s poněkud zvláštním jménem Polomené světy – Atlantský harc pohrává Jan Pohunek. A jeho hrdinové se tak musejí vyrovnávat s podivnými okolnostmi, které často přesahují jejich chápání.
Třeba baron Kiersky, jenž se domnívá, že toho už pro Císařovnu vykonal dost, takže nyní hodlá užívat klidu a míru na svém panství. Ovšem jeho idylka nemá dlouhého trvání. Překvapivě je totiž pověřen důležitou misí, při níž má být jako vojenský poradce nápomocen knížeti Trauermannovi. Něco je ale pořádně na levačku, protože už samotná cesta se zvrhne v boj o holý život. Baron sice není žádný zelenáč, ale proti němu stojí ostřílení profesionálové, takže mnoho šancí nemá. Do hry však vstupují další síly… Zatím v jiném vesmíru a době, ve světě vyspělých informačních technologií a vědeckých objevů lidé začínají mít pořádné starosti. Zjistili totiž, že se jejich vesmír komprimuje, a oni netuší, co proti tomu mohou udělat. Při jednom z vědeckých projektů využívajících ohromnou výpočetní kapacitu systému Ultimatek ale náhodou narazí na inteligentní entitu zvanou Tuin a svými sondami ji probudí k životu. Je ovšem Tuin dost mocný, aby zamezil hrozícímu nebezpečí?
Autor román rozvrhl do dvou dějových linií, které ovšem rozdělil poněkud asymetricky. První z nich věnuje mnohem menší pozornost a popisuje ji spíše útržkovitě, přičemž nechává na čtenáři, aby si domyslel souvislosti a poskládal je do výsledného obrazu. Tu druhou, jež tvoří hlavní část příběhu, pak vede jako poměrně standardní akční dobrodružství, v němž se prolínají bojové akce se skrytými intrikami. Ačkoliv to na počátku vypadá, že obě linie jsou nezávislé, s postupujícím dějem se ukazuje, že mají překvapivě hodně společného, a dokonce se výrazně ovlivňují. Vše vrcholí ve finále, kdy se pak propojí do jedné.
Pohunkův román je překvapivě dobrou směsicí akčního dobrodružství ve fantasy stylu okořeněného netradičními sci-fi motivy. Autor dokáže čtenáře zaujmout nejen samotným příběhem, který má spád a šmrnc, ale i originálními nápady, jež mu předkládá.
- Jan Pohunek: Polomené světy – Atlantský harc
- vydaly: Straky na vrbě, Praha 2008
- obálka: Milan Fibiger
- 368 stran / 195 Kč
Recenze je převzata z magazínu Pevnost 6/2008.
10. července 2008, Martin Fajkus