Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Piranesi není sequelem Jonathana Strange & pana Norrella. Je ale stejně kouzelný, Susanna Clarková: Piranesi

Clarková Susanna: Piranesi

Po dekádě a půl ticha přichází Susanna Clarková, autorka bestselleru Jonathan Strange & pan Norrell, s novou knihou. Je úplně jiná než její nejslavnější a prakticky jediné dílo, mnoho věcí ale zůstalo při starém. Vítejte v poetickém světě, kde se zastavil čas, šumí moře a řvou pobřežní ptáci.

Je vlastně doteď strašně zvláštní, že Jonathan Strange & pan Norrell způsobil v polovině první dekády 21. století takový poprask. Mohutná kniha s desítkami postav z alternativní minulosti Velké Británie v období napoleonských válek; košatý styl vyprávění s neustálými odbočkami a poznámkami pod čarou; suchý humor a naduté dobové postavy; touha titulních hrdinů vrátit do Británie magii, ale každý vlastním způsobem. Román, který překračuje žánry, který je třeba číst ve správném věku, rozpoložení i atmosféře, který od čtenáře vyžaduje nekonečnou trpělivost a zároveň dokáže odměnit tolika maličkostmi. Prvotina Susanny Clarkové nebyla jednoduché čtení, a přesto nadchla čtenáře fantastiky i mainstreamu po celém světě.

Na autorku se tedy logicky snesly dotazy, zda a kdy bude pokračování. Kromě krátkého dodatku v podobě sbírky Dámy z Grace Adieu a jiné povídky se však dlouhých jednu a půl dekády nedělo nic. Autorka to v rozhovorech vysvětluje kombinací svého zdravotního stavu (krátce po vydání debutu onemocněla chronickým únavovým syndromem) i bezradností, jak si poradit s obřím úkolem navázat na rozsáhlý první román. Piranesiho napsala jako únik od obojího – uvězněná ve svém domku svazující diagnózou, jako krátký, dostatečně snadný a nekomplikovaný příběh, jako nouzové rozpracování konceptu, který stvořila snad ještě dříve než Strange & Norrella.

Krása Domu je nezměrná; jeho Laskavost nekonečná. (str. 244)

I Piranesi žije sám, nevědomky pojmenovaný dle skutečného italského kreslíře Giovanniho Battisty Piranesiho, autora kreseb nekonečných polorozbořených antických síní. Přesně takový je i Dům, kde žije hlavní hrdina – obří prostory plné soch a architektonických skvostů omývá Oceán a nikdy nelze dojít ani dohlédnout nikam jinam než jen na další místnosti v miliardách obměn. Piranesi dům postupně zkoumá a poznatky zapisuje do deníku, včetně skutečnosti, že je tu teprve patnáctým obyvatelem, přičemž všichni ostatní jsou mrtví. Tedy až na Toho Druhého, který za protagonistou přichází dvakrát týdně neznámo odkud, aby spolu probrali nejnovější poznatky.

Úvod útlé knihy, kde zdánlivě nic nedává smysl, plyne až lyricky. Clarková revidovala svůj styl a místo suchým humorem prodchnuté košatosti Strange & Norrella naopak zvolila úsporné poetické vyprávění o jedné, resp. dvou postavách s mysteriózním nádechem. Ten postupně vystřídá detektivní náboj, jak Piranesi krok za krokem rozkrývá záhady Domu i své nespolehlivé paměti, až do melancholického konce si však děj ponechává kouzelný závoj lyriky. Obzvláště s přibývajícími stranami začínají být zvraty rozvíjející se zápletky silně předvídatelné, jistá až pohádkovost románu však jakákoli negativa zastiňuje a nechává čtenáře ponořit se do atmosféry osamělého místa, kde šumí moře, zpívají ptáci a kde člověk může žít v míru sám se sebou – tedy když si to jen trochu dovolí.

Susanna Clarková v pěti bodech

  1. Narodila se v roce 1959 v Nottinghamu do rodiny metodistického kně­ze.
  2. Kvůli práci svého otce se během vyrůstání často stěhovali. V této době si oblíbila klasickou britskou literaturu jako Artura Conana Doyla, Charlese Dickense nebo Jane Austenovou.
  3. Po studiích filozofie, politologie a ekonomiky pracovala v nakladatelstvích a krátce také jako učitelka angličtiny v Itálii a Španělsku.
  4. Svůj debut Jonathan Strange & pan Norrell psala deset let a v rámci spisovatelského workshopu, kam se kvůli knize přihlásila, se také seznámila se svým partnerem, beletristou a kritikem Colinem Greenlandem.
  5. Jonathan Strange & pan Norrell vyhráli Huga, Locus a World Fantasy Award, nominováni byli na Nebulu i řadu nežánrových cen. Piranesi v době psaní článku vyhrál prestižní britskou Women’s Prize for Fiction a byl nominován na Huga i Nebulu.

Svým rozsahem, vývojem, nábojem i hloubkou je Piranesi razantně odlišný Jonathana Strange & pana Norrella, a nelze tedy na něj klást stejné nároky. Paradoxně ale právě ona esence Susanny Clarkové, která z jejího debutu udělala oblíbené čtení tolika lidí po celém světě, je zde přítomna v míře neztenčené. Byť ve zcela jiném světle, britská autorka se tu opět ukazuje jako královna nevšedních, magicky podmanivých a zároveň láskyplně vystavěných vyprávění, které musí člověk číst beze spěchu a ve vhodném rozpoložení. O to více dokážou odměnit. Piranesim Clarkeová dokázala, že jakkoli bychom si to všichni přáli, vlastně vůbec není nutné, aby napsala Strange & Norella 2 a ostatně ani cokoli jiného. Už teď je z ní autorka, na kterou se jen tak nezapomíná. A kdyby náhodou, přejeme jí hodně sil do dalších příběhů – nejlépe opět ve výtečném českém překladu Viktora Janiše.

  • Susanna Clarková: Piranesi
  • Argo, 2021
  • překlad: Viktor Janiš
  • 248 stran, 313 Kč (v e-shopu již za 348 Kč)
31. prosince 2021, Jan Nohovec

Diskuze k článku

Eric Jones
Eric - 12. 01. 2022 03:51

Cool website! My name’s Eric, and I just found your site - fantasya.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool. But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across fantasya.cz, what usually happens? Is your site generating leads for your business? I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace. Not good. Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.” You can – Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation. Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Wouldn’t that be cool? CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=fantasya.cz
Eric Jones
Eric - 20. 01. 2022 06:27

Hi, my name is Eric and I’m betting you’d like your website fantasya.cz to generate more leads. Here’s how: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at fantasya.cz. Talk With Web Visitor – CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com for a live demo now. And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way. If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today! Try Talk With Web Visitor and get more leads now. Eric PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them! Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=fantasya.cz
Eric Jones
Eric - 23. 01. 2022 04:45

Hi, Eric here with a quick thought about your website fantasya.cz... I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites. Like yours, many of them have great content. But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits. I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else. Here’s a solution for you… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later. Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=fantasya.cz
Eric Jones
Eric - 29. 01. 2022 19:06

Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations What for? Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with fantasya.cz definitely stands out. It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality. There is, however, a catch… more accurately, a question… So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know? More importantly, how do you make a connection with that person? Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind. Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out fantasya.cz. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.) Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is simple, easy, and effective. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=fantasya.cz
p1v9fh3
IavFT - 31. 01. 2022 06:38

buy seroquel online no prescription
Eric Jones
Eric - 11. 02. 2022 23:43

Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this… - Someone does a search and winds up at fantasya.cz. - They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…” - And then they hit the back button and check out the other search results instead. - Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it. - There they go. This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace. But you CAN fix that. Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Strong stuff. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=fantasya.cz
Best Crypto Trading Details
FrankJScott - 16. 01. 19:37

To the guy talking about best place to buy cryptocurrency, auto trading software for iq option, buying crypto on etoro, world largest crypto exchange, forex company, live forex signals, I highly suggest this high rated crypto trading details or ecn broker list, best app to trade crypto, profitable forex scalping strategy, robinhood crypto california, automated forex trading program, the5ers, and don't forget this excellent crypto trading details alongside all automated stock trading software, forex daily volume, ftx crypto exchange, forex option trading, best coin for trading, ibkr cryptocurrency, alongside all this recommended crypto trading site which is also great. Also, have a look at this best crypto trading tips as well as coinbase auto trading, best leverage broker, automation trading bot, best platform for crypto, forex demo account metatrader 4, ig forex minimum deposit, not to mention this top rated crypto trading link not to mention alpaca automated trading, free bot for forex trading, forex ea trader, robinhood exchange crypto, the forex dictionary, nial fuller, and don't forget best crypto trading link which is also worth a look. I also suggest this awesome crypto trading advice not to mention trading divergence rsi, buying and selling cryptocurrency, multicharts autotrading, best place to trade cryptocurrency, live forex trading, best forex trading strategy, on top of this great crypto trading tips as well as crypto day trade, hycm broker, forex demo, cfd stocks, best ea forex 2021, brokers with no deposit bonus 2021, on top of top rated crypto trading url and don't forget tradesanta binance, open source automated trading, gdax fees, coinbase automated trading, deriv mt4, trading with binance, which is also great. Finally, have a look at this high rated crypto trading info with crypto leverage trading, forex account management, crypto trading 101, automated trading binance, apps to trade cryptocurrency, cent account brokers, for good measure. Check more @ Useful SEO Service Tips 2785a91

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Piranesi

Piranesi
348 Kč 313 Kč