Pekelníkovy kulatiny s Paskřivcem, Mike Mignola: Paskřivec a další příběhy (Hellboy 10)
Hellboy slaví desátou knihu! Jen málokterému komiksovému hrdinovi, který u nás vychází, bychom tento úspěch přáli víc než právě ruďochovi s Pravou Rukou zkázy a megakoltem Samaritánem.
Podtitul komiksu – Paskřivec a jiné příběhy – dává na první dobrou tušit nejdůležitější informaci ohledně jubilejní Hellboyovy knihy. Jak je v sérii již poměrně zvykem, hlavní dějová linie si opět dává na chvíli pauzu a my se opět dostáváme k některým z četných Hellboyových historek.
Kniha obsahuje hned čtveřici pekelníkových dobrodružství – třísešitovou minisérii Pakřivec, jednosešitové povídky Ti, kteří se vydávají v lodích na moře a V kapli Molochově a závěrečnou jednohubku Mateřské znamínko.
Paskřivec dominuje knize jak rozsahem, tak po stránce kvality. Mignola se v něm vrací ze světů mýtických struktur, na nichž je vystavena hlavní dějová linka, do svých oblíbených hororových vod. Čerpá ovšem opět z lokálních pověstí – dle jeho slov poprvé z pověstí amerických, speciálně oblastí Nové Anglie a Apalačských hor, přičemž přiznal inspiraci sběratelem mýtů v této oblasti, pulpovým spisovatelem Manlym Wade Wellmanem. V centru Paskřivcova dění jsou čarodějnice, záhadná hora, polorozbořený kostel a slizká obluda, která je děsívým „dáblovým agentem“, poskytovatelem čarodějných schopností za cenu nikoliv menší než za duši. Tedy ideální protivník pro Ruďocha.
Fanoušky hororové vizuální estetiky a fajnšmekry jistě potěší takové lahůdky jako svlékání z kůží, sama osoba Paskřivce či ohyzdné čarodějnice. A kdo četl povedený Ragemoor, ten ví, že Richard Corben je pro tyto poeovsko-goticko-vidlácké fantazie naprosto ideálním kreslířem, což v Paskřivcovi ochotně dokazuje. I přes několik „flashbacků“ je Paskřivec přímočarým vyprávěním, které potěší atmosférou, námětem i vypointováním.
Ti, kteří se vydávají v lodích na moře je příběh, který zaujme především svým zaměřením – jde v podstatě o jednu z tradičních pirátských vyprávěnek. Kdysi obávaný a dekapitovaný Černovous se po staletích rozhodl, že by rád svou hlavu nazpět. V kapli Molochově je jediným příběhem z knihy, který nakreslil sám Mignola. A lovecraftovská povídka o sochaři a jednom prastarém démonovi mu sedla moc dobře. Poslední příběh, regulérní kraťas Mateřské znaménko, ukazuje, nakolik se dá i s jen minimem řečových bublin postavit funkční a poměrně emocionální vyprávění.
Paskřivec a jiné příběhy je uspokojujícím přírůstkem do pekelníkovy řady. Přesto se k němu váží drobná zklamání. Zaprvé – po vynikající předchozí knize, Divokém honu, jsme namlsaní hlavní dějovou linií a jakékoliv odbočení je v podstatě „slepou uličkou“. Druhá slabina Pakřivce je pak v tom, že po tolika přečtených Hellboyovských povídkách už může Mignola jen těžko překvapit – což je třeba případ i další oblíbené série, Usagiho Yojimba od Stana Sakaie.
Takže se dál těšíme na hlavní příběh.
- Mike Mignola: Paskřivec a další příběhy (Hellboy 10)
- Comics Centrum, 2015
- překlad: Jan Kantůrek
- 160 stran, 599 Kč (v e-shopu Fantasye již za 539 Kč)