Pátrání v minulosti může napraveného zloděje a vraha stát vše, Jon Sprunk: Vábení stínu (Stín 2)
Dokonce ani láska k nové panovnici nedokáže zabijáka a zastánce utlačovaných Caima odvrátit od úmyslu cestovat na sever. Tam, kde se ukrývá tajemství jeho původu i nebezpečí horší než smrt. Ani královna Josefína není v bezpečí. Musí se vypořádat s odbojnou církví, bouřící se lůzou i hrozící smrtí. Odloučeným milencům příliš nepomáhá zmizení přízračné Kit, ani potřeba vládkyni provdat.
Pokračování cyklu historické fantasy Stín své fanoušky potěšilo záhy po vydání úvodního dílu. Jon Sprunk stvořil v podstatě klasického kladného hrdinu, i když tak zpočátku nepůsobil. Až láska svéhlavé a půvabné mladé ženy jej obrátila na správnou stranu a Caim uložil nekalou živnost k ledu. Ve druhém dílu nazvaném Vábení stínu si ale temnota začne pochutnávat na známém světě i na morálce a příčetnosti hlavního hrdiny.
Bývalý darebák bojuje za svobodu a spravedlnost pro ostatní
Caim opustil milovanou královnu Josefínu a ve stopách své unesené matky putuje na daleký sever. Cestou se zaplete do mocenských bojů o vládu nad sousedním královstvím a zkříží meč se stínovými rytíři. Postupně se stále více zapojuje do severského odboje, a zatímco Josefína čelí útokům nespolehlivé šlechty, tajemným atentátům i hladovějícím poddaným, on poznává další přitažlivou spolubojovnici. Ani vladařka však nezůstává sama. Útočníkům se postaví s talentovaným adeptem magie, novým majordomem a spolehlivou královskou gardou po boku. Otázka je, zda to bude stačit. Pro statečného zabijáka si navíc přichystali překvapení jeho nejbližší. I ti, které zatím ještě nespatřil.
El Cid v nové městské fantasy
Druhý díl stínové série měl podle předpokladu fanoušků zhruba dvě možnosti. První byla navázat na hlavní zápletku úvodní části a pokračovat v boji proti intrikánské církvi, šlechtě a bouřícím se obyvatelům hlavního města. Druhá možná cesta, kterou se na přání autora Caim dal, znamenala opustit bezpečí i pohodlí města Otiru a vydat se po stopách jeho unesené matky.
Asi nikdo nečekal, že by se chvilkový románek ústřední dvojice obešel bez pořádného zemětřesení a byl v tomto dílu korunován například svatbou. Stejně tak bylo jasné, že hlavní hrdina musí pátrat po svých předcích. V tomto ohledu děj příliš nepřekvapí.
Z otirských ulic se Caim vydal do divočiny, čímž se cyklus městské fantasy proměnil ve fantasy klasickou. Snad i proto se příběh rozdělil do několika odlišných proudů. Po ochutnávce z prvního dílu snad někteří čtenáři očekávali další podrobnosti o církevních, politických a společenských poměrech tamních království. Jenže ani druhý díl příliš hluboko do politických a společenských záležitostí nepronikl.
Žoldáci mají pro strach uděláno
Další motiv, který Jon Sprunk v minulém románu otevřel, bylo zjevení tajemné Caimovy společnice a postupné využívání bojových schopností Stínu. Nápad s neviditelnou mladou ženou není špatný, jenže Kit i těžce získané stínové dovednosti se objevují nepravidelně, aby zachránily hlavnímu hrdinovi život a náhle opět zmizely, což je poněkud matoucí. Avšak vzhledem k tomu, že autor nadělil Caimovi nadstandardní schopnosti hned zpočátku a ne během vyprávění, je nezbytné čas od času nebohého zabijáka o všechno připravit, aby nepřátelé měli přece jen trochu šanci.
Jon Sprunk v pěti bodech
- Narodil se a vyrůstal ve střední Pensylvánii jako nejstarší ze čtyř dětí.
- Navštěvoval Univerzitu v Lock Havenu, kde v roce 1992 promoval z anglického jazyka.
- Poté se dvakrát oženil, několikrát změnil zaměstnání a z vášnivého čtenáře beletrie se stal autorem. Zpočátku však nebyl úspěšný a po nepřijetí prvního fantasy románu na psaní zanevřel.
- Po několika letech v roce 2003 znovu debutoval krátkou povídku Umělec a zanedlouho uzavřel smlouvu s nakladatelstvím Pyr Books.
- V roce 2010 mu vyšel první díl fantasy série Stín – Syn stínu. V roce 2011 následoval Stín 2 – Vábení stínu a v dalším roce Stín 3 – Mistr stínu.
Pozitivní je, že ve Vábení Stínu se poodhalí detaily minulosti a vztahů Kit i hlavního hrdiny. Lehce frustrující může být celkem jasná skutečnost, že v tomto dílu se všechny nitky vyprávění setkat nemohou. Možná se vyřeší pár vedlejších problémů a čtenáři se dočkají pointy tohoto svazku, ale konečné rozuzlení stínového gobelínu čeká na milovníky tajemství, magie a krvavých bojů až v závěrečném dílu trilogie.
Pokračování série Stín má většinu předností i omezení svého předchůdce. Autor vytvořil celkem sympatický svět i postavy, z nichž některé procházejí z příběhu do příběhu, jiné mizí, aby byly nahrazeny novými. Ani ve druhém dílu své série se Jon Sprunk nenechal vyprovokovat k nějakému happy endu a zároveň čtenáře neochudil ani o pár nečekaných překvapení i předvídatelných rozuzlení.
Bohužel se ani v pokračování Caimových životních peripetií neubránil určité plytkosti charakterů hlavních i vedlejších postav, jejich motivů či několika neuzavřených dějových linií, jež nechal jen tak uplynout do ztracena. Je to škoda, ale pokud si čtenáři oblíbili postavy, prostředí i mnohé zajímavé nápady, které autor ve své sérii odkrývá, pokud mají rádi nepříliš komplikovanou akční fantasy, jistě si užijí i druhý díl cyklu Stín. A to přesto, že se po dějově uzavřeném prvním dílu jedná spíše jen o mezihru mezi jedničkou a závěrečným Mistrem Stínu.
- Jon Sprunk: Vábení stínu (Stín 2)
- FANTOM Print, 2013
- překlad: Kateřina Niklová
- 304 stran, 239 Kč (v e-shopu Fantasye již za 167 Kč)