Parfém bláznivého tance: Kniha, která vás chytne za nos, Tom Robbins: Parfém bláznivého tance
V žánrové literatuře narazíte na kouzla v každé druhé knize. Ale narazit na kouzelnou knihu, to už je oříšek. S takovou však ve druhém vydání románu Parfém bláznivého tance letos přichází nakladatelství Argo.
V centru dění Parfému bláznivého tance jsou:
- hledání nesmrtelnosti,
- parfémy (nečekaně),
- láska,
- sex,
- život,
- červená řepa, nejvášnivější ze zelenin.
V osmém století si Alobar, vládce jedné osady kdesi v lesích dnešního Česka, nalezne svůj první stříbrný vlas, ono nepopiratelné svědectví vlastní smrtelnosti. Což v Alobarově kmeni znamená jediné – král musí zemřít. Král je totiž bůh a bohové nestárnou. To se však Alobarovi moc nelíbí, a proto se rozhodne vlastní smrt jen nafingovat a utéct. A najít způsob, jak nezemřít – Alobar se totiž rozhodl smrt jednoduše odmítnout.
Jeho putování za nesmrtelností vede napříč kontinenty i staletími. Seznámí se s božstvy – především kozlím Panem a jeho nesmiřitelným smradem (a mnohem smířlivějšími nymfami, jestli víte, co mám na mysli). Seznámí se s tajemnými Bandalúpy z Himalájí, kteří prý znají tajemství věčného života, seznámí se s náboženstvími Ježíše Krista i Buddhy a skrze svou ženu Kudru se seznámí také s tajemným uměním tvorby kadidel.
O pár staletí později pak servírka Priscilla, amatérská parfumářka, pátrá po poslední složce – základu – dokonalého parfému, který kdysi našla ve starém flakónku. Parfém kuchtí po pracovní době v nízkonákladové „laboratoři“ ve svém bytě, před jehož dveřmi nachází každou chvíli červenou řepu.
Ve stejném čase se nový parfém snaží vyvinout také Priscillina nevlastní matka ve svém upadajícím parfumářství v New Orleans. A stejně tak i výstřední šéf francouzské veleúspěšné voňavkářské frimy Le Févre.
Tom Robbins v 6 bodech
- narozen 22. července 1932 v Severní Karolině
- svůj styl prý našel při koncertě Doors
- tvrdí, že ho svět baví od chvíle, kdy ho jako dítě při spánku bacil do hlavy skřítek stříbrnou palicí
- je kultovní postavou americké alternativní literatury a kdysi i éry hippies
- nejdůležitějším slovem je podle něj „paradox“
- je autorem, kterého byste si rozhodně měli přečíst
Pokud jste si vsadili, že se všechny čtyři příběhy protknou díky postavě Alobara, máte bod.
Ve svém čtvrtém románu se oblíbená postava americké literární alternativy Tom Robbins ukazuje v tom nejskvělejším světle. Jen málokdy máte tu čest libovat si v knize, jejíž forma je v takové míře uhrančivá. Neotřelá poetika, imaginace, cynický humor, tak trochu „trip“, hippie komunita, buddhismus, magický realismus i emoce, to všechno je možné nalézt v Robbinsově stylu. Postmodernismus na druhou.
K tomu si přičtěte skvělé, barvité, zábavné a ujeté postavy (Robbins se zrovna nepřiklání ke komformitě, ta je v jeho očích hodna spíše kritiky), bláznivé scénky, vtip a překrásné popisy, a výsledkem je kniha, ze které máte chuť si:
- bláznivě zatančit,
- vyvinout vlastní parfém,
- najít nesmrtelnost,
- dát červenou řepu,
- ji přečíst ještě jednou.
Nejde o odpočinkovou knihu. Nenaleznete v ní přespříliš akce, ačkoliv epická je až až (díky Alobarově procházení starověkem, středověkem i novověkem), spíš takové to inťoušské opojení. Jako každý skvělý parfém má totiž Parfém bláznivého tance kvalitní základ, dobrou hlavu a nádherné srdce.
- Tom Robbins: Parfém bláznivého tance
- Argo, 2015
- překlad: Tomáš Hrách
- 380 stran, 298 Kč