Oko boha Rea, Michael Asher
Snad každý někdy v dětství snil o tom, že se z něj jednou stane slavný archeolog, který bude pátrat po zaniklých civilizacích, hledat prastaré artefakty v džunglích či na pouštích, případně luštit tajemné šifry, jež ho nakonec dovedou ke ztraceným pokladům nevyčíslitelné ceny. S představou úžasných dobrodružství pak velkoryse pomíjel fakt, že archeologie je z 99% mravenčí práce plná dřiny při vykopávkách v terénu i nekonečné hledání mezi zažloutlými dokumenty v archivech. Jo, být tak jako Indiana Jones nebo Lara Croftová, to by bylo opravdu něco!
Hlavnímu hrdinovi románu Oko boha Rea Omaru Rossovi se tento sen splnil. Ross se stal egyptologem, a jako takový se zaměřil na vývoj staroegyptské civilizace, což ho dovedlo k překvapivým, ačkoliv trochu neortodoxním hypotézám. Jeho učení kolegové však tyto teorie považují za příliš fantastické a vysmívají se jim. Svůj podíl na tom má i fakt, že ho považují za podivína, s nímž není lehké vyjít. Omar Ross je totiž synem Angličana a krásné beduínky, který větší část svého dětství strávil na poušti, což ovlivnilo jeho povahu i myšlení.
Jedním z mála kolegů, který mu kdy podal pomocnou ruku, byl doktor Julian Cranwell. Když tedy od něj Ross dostane jednoho dne podivný vzkaz a následně se dozví, že zmizel, okamžitě opouští nevlídnou Anglii a vrací se do Egypta, aby ho tu začal hledat. Vypadá to, že Cranwell zjistil něco velmi nebezpečného, takže se možná jen uklidil do bezpečí. Po třech dnech je ale nalezen mrtev za podivných okolností nedaleko Velké pyramidy v Gíze.
Egyptské úřady nevykazují přemíru snahy Cranwellovu smrt vyřešit, navíc vyšetřování provázejí podivné náhody. Ross si je více než jistý, že jeho přítele někdo zabil, aby nemohl mluvit o svém novém objevu. A rozhodne se vypátrat, kdo a proč ho zabil. Zjišťuje přitom, že podivných událostí kolem Cranwella je mnohem více. Stopa ho vede až k nevysvětlitelným úmrtím spojeným s objevením Tutanchamonovy hrobky a pak ještě hlouběji do minulosti, až k záhadnému faraónu Achnatonovi. Čím více se ale blíží k odhalení pravdy, tím více je jeho život v ohrožení…
Asher ve svém románu rozehrává strhující příběh plný napětí a nebezpečí, v němž se mísí skutečnost s fikcí, to vše v kulisách současného Egypta. Ukazuje přitom, že pod modernistickou slupkou se stále skrývá kus oné tajemné země plné protikladů a záhad. Velmi dovedně kombinuje zlomky historických skutečností a ověřených faktů, aby na jejich základě vystavěl podivuhodné konstrukce, které působí věrohodně a fantasticky zároveň. To dodává jeho textu jistou pikantnost, jež čtenáře uchvátí a doslova ho nutí číst stále dál a dál, dokud se nedostane na samotný konec.
Kniha je vlastně temný thriller s mnoha dějovými zvraty, překvapivými situacemi a neustále se zvyšujícím napětím gradujícím ve velkém finále. Autor přitom zanechává v textu různé kousky informací, z nichž si hlavní hrdina, a potažmo i čtenář sám, snaží sestavit celkový obraz a pochopit, oč vlastně v téhle hře jde. Jenže Asher nikomu nedá nic zadarmo, takže občas podsouvá i falešné stopy končící ve slepých uličkách. Pak nezbývá nic jiného než najít nějaké jiné věrohodné řešení. Skutečná pravda se ukáže až na konci, do té doby je čtenář neustále na vážkách.
Hlavní hrdina Omar Ross se přitom nesčetněkrát na vlastní kůži přesvědčí, že jeho stvořitel umí hrát hodně drsně. Svět, v němž se příběh odehrává, totiž působí tak živým dojmem i proto, že si autor na nic nehraje, ale inspiruje se skutečnou realitou ve vší její krutosti i kráse. Vždyť oni ti opravdu mocní, když jim šlápnete na jejich „kuří oko“, nikdy nehrají podle pravidel. A v arabském světě to platí dvojnásob. A tak Ross musí neustále počítat s tím, že jeho protivníci jsou nejen schopní inteligentních šarád a lstí, ale neváhají použít ani hrubou sílu. Jen když to přinese efektivní výsledky.
Omar Ross má ostatně významný podíl na tom, že je Oko boha Rea tak čtivé. Příjemný, trochu osamělý, čestný bouřlivák, který jde neochvějně za svým cílem, je pro čtenáře přitažlivý, protože se s ním mohou ztotožnit. Navíc je to člověk stojící mezi dvěma světy v mnohém od sebe odlišnými – evropským a arabským. Patří částečně do každého z nich, ale zároveň je vyvržencem, jenž nemá žádné pevné místo, s nímž by se mohl zcela identifikovat. Tedy abych to upřesnil, on sám si myslí, že nemá žádné pevné místo. Protože jiní lidé to vidí úplně jinak. Jeho vnitřní rozervanost mu ale nijak nebrání, aby se postavil svým nepřátelům a bojoval s nimi.
Rychle a často až zběsile uhánějící děj, spousta akce, tajemná spiknutí a podivné organizace, nebezpečné pátrání plné nástrah a překvapení, to vše dělá z tohoto románu více než příjemné čtení. Asher totiž dokáže naservírovat své vývody tak sugestivně, že jim čtenář téměř začíná věřit. Až to nutí podívat se, jestli opravdu existuje ta stará fotka z roku 1923, která zachycuje objevitele Tutanchamonovy hrobky Cartera a Carnarvona v Údolí králů. Ale je to napsáno příliš dobře, než aby to byla pravda. Zbývá tak aspoň potěšení ze skvěle napsaného příběhu. A jen tak na okraj, i fandové sci-fi a fantasy si tady přijdou na své…
- Michael Asher: Oko boha Rea
- vydal: Talpress, Praha 2007
- překlad: Dana Krejčová
- obálka: Milan Dubnický
- 389 stran / 279 Kč