Objevte tajemství Morie aneb Jak to Gandalf celý zmanipuloval, Vladimír Šlechta: Tajemství Morie
Válka o Prsten skončila. Aragorn usedl na trůn a Středozemě mohla konečně začít žít v míru. Přesně takový konec slavné trilogie zná každý fanoušek fantasy literatury. Jak to ale bylo potom? A co když to, co známe v knihách, bylo trochu jinak?
Uběhlo už sto dva let od války. Král Aragorn už zestárl a v Grondoru zuří protielfské povstání. Nová válka je na spadnutí. Trpaslíci se totiž rozhodli, že dostanou Morii zpátky, i za cenu jiných životů. Po Kraji, který o blížící se hrozbě vůbec neví, se toulá skupinka tří uprchlíků. Dva půlčíci a jedna trpaslice. Během svého putování objevují jednu informaci za druhou a zjišťují, že pravda je někde úplně jinde.
Tajemství Morie od českého autora Vladimíra Šlechty, je kniha, která se hravě řadí na pomezí fantasy a parodie. Jedná se o „volné“ pokračování Pána prstenů, ale tak trochu s jiným pohledem na věc. V tomto románu se autor snaží poukázat na spoustu chyb a nedostatků, které v trilogii můžeme objevit, a na základě těchto vad vymyslel svůj alternativní příběh, který navazuje na původní Tolkienovu mytologii.
Vladimír Šlechta v pěti bodech
- Vladimír Šlechta se narodil roku 1960 v Liberci, většinu života však prožil v Českých Budějovicích.
- V roce 1994 vystudoval Stavební fakultu ČVUT – obor vodní stavby a vodohospodářství ho provází v různých podobách celým jeho životem.
- Svoji první povídku s názvem Legendární zbraň publikoval v roce 1993 v časopisu Ikarie. Byla to první předzvěst série knih o majoru Oggerdovi, která v současné době čítá již šest knih (Projekt: Berserk, Ostří ozvěny, Kyborgovo jméno, Střepy z apokalypsy, Keltská brána, Emma z umírajícího města).
- Dalším významným projektem Vladimíra Šlechty je cyklus Krvavé pohraničí, který definoval hranice nového fantasy subžánru – tzv. zálesácké fantasy. Téměř vše o této sérii naleznete na jeho webových stránkách krvavepohranici.cz.
- Mimo tyty cykly ještě přispěl do série JFK (díl č. 26 – Pár kapek krve) a napsal několik dalších povídek do různých časopisů a sborníků.
Hlavní vypravěč Bubu se svou skupinkou odhaluje všechny nesrovnalosti a dezinformace, jež mezi lidmi rozšířil Gandalf a Bilbao. Bubuovo vyprávění je ale ze začátku trochu kostrbaté, protože skáče od jednoho tématu ke druhému. Jeho pohled na věc je ale svižný a zábavný, stejně jako celá kniha. Autor použil převážně hovorové výrazy a zažité názvy a jména z původní trilogie se nebál kapku pozměnit. Místo Gondoru máme například Grondor, místo Saurona máme Zau-Ronna. Tahle obměna se možná bude zdát ze začátku zvláštní, ve výsledku je to ale vtipné a svěží.
Dějově kniha není ničím náročná. Hlavní trojice převážně cestuje a do střetu s někým se dostává jen výjimečně, takže do popředí se dostávají spíše jejich charaktery. Bubu i Verča jsou typickými představiteli hobitího národa – jsou nenároční, přizpůsobiví, mají rádi rodinné zázemí a pořádný kus jídla. Oba ale vyrostli ve stínu Frodova dobrodružství, takže i v jejich krvi koluje touha po dobrodružství a vzdor vůči zažitým zvyklostem. Společně s temperamentní trpaslicí Miribhan tvoří veselou kopu, která utáhne celý příběh.
Pán prstenů od J. R. R. Tolkiena ale není jediný zdroj, od kterého se autor inspiroval. Do své knihy zakomponoval i filmové zpracování jak trilogie, tak i Hobita. Především Hobit se od knižní verze dosti liší a vystupují v něm i úplně nové postavy. Příkladem je elfka Tauriel, o které se ve Šlechtově knize mluví hned několikrát.
Tajemství Morie je kniha, která se určitě stane předmětem mnoha diskuzí. Mnozí ji budou zatracovat a obviňovat autora za jeho slova, mnozí si ji ale užijí. Nejlepší je tuto knihu číst bez jakýchkoliv předsudků a osvobodit se od zarytých zvyků. Vladimír Šlechta je autor se specifickým humorem a právě s ním je tato kniha napsaná. Je čtivá, chytlavá a často i k zamyšlení. Vždyť každý na Tolkienovo dílo pohlíží jinak a tohle je jen jedna z možností.
- Vladimír Šlechta: Tajemství Morie
- Brokilon, 2015
- Obálka: Lukáš Tuma
- 264 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)