Nová naděje lidstva má potenciál supernovy, Temi Oh: Sníš o druhé Zemi?
Země je odepsaná. Ještě se to plně neprojevilo, ale všechny ty lidské pokusy dosáhnout pokroku zanechaly naši planetu trvale poškozenou. Naštěstí existuje Země 2 a to takřka za humny. Nedotknutý ráj, který čeká, až na něj přiletí posádka více než z poloviny složená z teenagerů.
Cesta na druhou Zemi trvá díky nejmodernějším technologiím 23 let. Pořád je to dost, ale posádka lodi Damocles je na tuto misi speciálně vycvičena. Absolventům prestižní akademie má dlouhá cesta na nový domov přinést kromě slávy a jedinečného privilegia také dvě dekády praktických zkušeností života ve vesmíru. Mladé naděje pak doplňují čtyři ostřílení astronauti. Společně mají připravit podmínky pro budoucí nový začátek naší civilizace. Jenomže nejprve se na tuto zaslíbenou planetu musí dostat. 23 let je dostatek času na to, aby se jeden stihl zbláznit, uzdravit, a ještě minimálně jednou si to celé zopakovat. A pak je tady samotný vesmír, krásný a smrtící. Hrdinové staré Země by měli doufat v opravdu notnou dávku štěstí, jestli mají splnit své poslání.
Temi Oh v pěti bodech
- Narodila se roku 1993 v Londýně.
- Vystudovala neurovědy na King’s College.
- Během studia založila knižní klub Neuroscience-fiction.
- Absolvovala magisterský program tvůrčího psaní v Edinburghu.
- V současné době žije se svým manželem v Londýně.
Roky a roky nepředstavitelné dřiny a neustálého testování. Stres a strach ze selhání. Daltonova akademie není místo pro běžné studenty. Pouze ti nejlepší z nejlepších dostanou šanci ucházet se o místo v budoucí posádce Damocla. Šestice náctiletých představující naprostou elitu britské kosmické agentury má vstoupit do dějin jako první osadníci nové planety. Jenže mise, na níž závisí tak mnoho, je již od počátku provázena nešťastnými událostmi. Smrt a náhlé změny v personálním složení posádky jsou pouhou špičkou ledovce. Protože ač všichni prošli extrémně jemným sítem a byli neustále pod dohledem největších expertů (včetně psychologů), nakonec se do vesmíru dostane nesourodá skupinka teenagerů, z nichž každý si s sebou nese nějaké trauma nebo komplex, který by dokázal celou výpravu odsoudit k nezdaru ještě před opuštěním Sluneční soustavy.
Základní premisa vypadá lákavě. Autorce se navíc povedlo velmi sympaticky zdůvodnit nízký věkový průměr posádky. 23 let cestování na novou planetu bez technologií umožňujících hibernaci či jiného pozastavení přirozených biologických procesů je důvodem více než dostatečným. Stejně tak představení hlavních hrdinů vyznívá pozitivně. Čtenáři mají spoustu prostoru najít si své oblíbence. Částečně snad i díky povahové a genetické rozmanitosti jednotlivých protagonistů. Jenomže potom se všichni začnou chovat jako malé děti. Lze namítnout, že taková už je z definice dospívání povaha jejich věku. Navíc jsou na ně kladeny extrémní nároky a všichni se musí vyrovnat s obrovským očekáváním. Přesto se autorce povedlo téměř dokonale změnit podstatu příběhu ze soft sci-fi s důrazem na objevování nové naděje lidstva na kombinaci retrospektiv ze života hrdinů a nekončící chaos, v němž hraje prim celková nevyzrálost jedinců. Jestli chtěla Temi Oh popsat dobrodružství zamilovaných outsiderů, přemotivovaných jedináčků či nešťastných dívek s poruchou příjmu potravy, pak uspěla na jedničku.
Sníš o druhé Zemi není typickým sci-fi příběhem. Dějově nevyvážený román příliš zahleděný do osobních problémů údajně pečlivě vybraných mladistvých by byl přesnější, byť marketingově méně atraktivní popis. Zapomeňte na cestování vesmírem a tajemné sny o nové planetě. Obojí je zde pouhým nevyužitým doplňkem. A nic na tom nemění ani závěrečné odhalení pravé podstaty mise.
- Temi Oh: Sníš o druhé Zemi?
- Laser, 2021
- Překlad: Mirka Palkosková
- Obálka: Michal Kuba
- 440 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)