Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Nikdy nekončící snahy dobýt Británii mohou zničit víc než jedno království, Ian Tregillis: Nejstudenější válka (Milkweed 2)

Tregillis Ian: Milkweed 2 - Nejstudenější válka

Když se Hitler pokusil podmanit si svět, vzal si na pomoc opravdové německé nadlidi, totiž oběti zrůdných experimentů, při nichž vybavili sirotky moderní technologií a umožnili jim tak procházet zdmi, ovládat pyrokinezi nebo předvídat budoucnost. Nakonec však vůdcovy plány překazí hrstka britských čarodějů. A tak i v této alternativní minulosti skončí válka porážkou Německa. Jenomže pak je tady ještě Sovětský svaz…

Svaz sovětských socialistických republik hladově a nadšeně převzal od Třetí říše nejen vládu nad evropským kontinentem, ale i know how k výrobě supervojáků. A vrcholní představitelé strany zdědili pochopitelně také sen o pokoření kanálu La Manche a podmanění posledního svobodného ostrova. Vztahy obou zemí tak nejsou zrovna nejlepší. Dvacet let po skončení druhé světové války navíc někdo začne systematicky vyhledávat a zabíjet britské čaroděje. Zdá se, že Sovětům nebude v plánované invazi nic stát cestě.

Jenže přesně v té době se na scéně opět objeví německá vědma Gretel, která spolu s bratrem uprchla ze sovětského výzkumného střediska. A kde je Gretel, tam jsou mnohem větší problémy, než nějaká rudá armáda plná technologicky vylepšených vojáků schopných sestřelovat letadla pouhou silou vůle. Raybould Marsh, bývalý agent tajné organizace Milkweed, se tak musí chtě nechtě vrátit k tomu, co ho stálo šťastnou budoucnost. A co ho tentokrát může stát nejen to štěstí.

Ian Tregillis v pěti bodech

  • Narodil se roku 1973 ve Spojených státech.
  • Vystudoval univerzitu v Minnesotě, kde získal doktorát z fyziky.
  • Titul Ph.D. získal za výzkum týkající se rádiových galaxií.
  • V roce 2005 absolvoval Clarion workshop pro talentované spisovatele sci-fi a fantasy.
  • V současné době žije v Novém Mexiku.

První díl fantastického triptychu z alternativní historie se mnohem detailněji věnoval boji čarodějů proti německým nadlidem. Větší pozornost byla upřena na cenu, kterou museli čarodějové platit za ochranu Británie před invazí. Nyní je děj zaměřen téměř výhradně na jedinou osobu. Gretel je i přes svůj věk stále stejně nesnesitelná, vševědoucí a děsivá. Nejenže během války sledovala víc své cíle než rozkazy nadřízených, nechala Německo padnout a dobrovolně se zajmout postupující rudou armádou. Gretel má v rukávu ještě nějaké to překvapení.

Není tedy divu, že se stále častěji ukazuje, jak mohou být světové události výsledkem pečlivé předválečné manipulace. To na jednu stranu celý příběh posouvá do mnohem osobnější roviny, ovšem za jistou cenu. Osud Británie již není tolik důležitý. Navíc ať už udělá Marsh cokoli, pohybuje se pouze v po předem nalinkovaném scénáři. Autor tak po celou dobu buduje pocit, že konec je nevyhnutelný a neovlivnitelný.

Na druhou stranu, takové jsou všechny konce v podání spisovatelů. V tomto případě pouze Ian Tregillis upustil od očekávatelné hry se čtenáři a rovnou jim vzkázal, že raději nemají doufat v happyend či v záchrany na poslední chvíli. Zároveň ale neopakuje to, na čem stavěl první díl, totiž zdůrazňování hrůzných obětí, které musí britští občané nedobrovolně podstupovat, aby jejich země přežila. Tajemné, všemocné bytosti za hranicemi lidského světa, jejichž sílu čarodějové využívají, možná nepůsobí tak děsivě, jako předtím. Ovšem rozhodnutí vymazat iracionální a chaotickou Zemi z povrchu jsoucna jim zůstalo. A všechno naznačuje tomu, že by se o něco takového mohli doopravdy pokusit.

Nejstudenější válka je povedeným pokračováním souboje magie s technologiemi zasazené do alternativní historie. A protože odkazuje na události spojené s železnou oponou a komunismem v Evropě, které vychází z již pozměněné historie, může si pochopitelně autor mnohem víc vymýšlet. Výsledkem je o něco akčnější a dynamičtější příběh, jehož jedinými nevýhodami jsou proklamovaná neměnnost osudu postav (v rámci manipulací všemocné Gretel, která zůstává stále stejně nečitelná) a dějová neukončenost.

Zatímco Hořká setba finišuje po porážce Německa a politickém přerozdělení Evropy a lze ji číst jako samostatnou knihu, Nejstudenější válka sice nevyžaduje znalost předchozího dílu, zato však obsahuje příliš otevřený konec, aby si čtenáři mohli dovolit nečekat na závěrečnou knihu. Což je trochu škoda, neboť o témže čtenáře již přesvědčuje kvalitní zpracování.

  • Ian Tregillis: Nejstudenější válka
  • Argo, 2016
  • Překlad: Pavel Bakič
  • Obálka: Tom Sanderson
  • 306 stran, 298 Kč (v eshopu Fantasye již za 268 Kč)
28. července 2016, Tomáš R. Tokoš

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Milkweed 2 - Nejstudenější válka

Milkweed 2 - Nejstudenější válka
Vložit do pytle na zboží  Koupit 298 Kč 268 Kč