Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, z technických důvodů bude pražská Fantasya uzavřena až do odvolání. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Nenáročná česká fantasy s příměsí ekologie a silného poselství, Theo Addair: Na kraj světa (Ve stínu oskeruše 01)

Addair Theo: Ve stínu oskeruše 01: Na kraj světa

Moderní česká fantastika se pořád hlásí o slovo. A dobrodružná fantasy, jež tíhne ke starým kořenům, je pořád lákavým tématem vyhledávaným hojným množstvím čtenářů. Se svým příběhem přišel i jeden z nových hlasů české scény, který na sebe ale prve upozornil knihou s LGBT tématikou Muffin a čaj.

Theo Addair nastoupil do rozjetého vlaku, který teď duhová literatura zažívá a sype na nás každoročně novou knihu nebo povídku.Na kraj světa je jeho debut ve fantasy literatuře. A debut to nebyl vůbec špatný, jen je z něj patrné, že se jedná o první knihu a autor žánr jen lehce naťukává a zkouší si, jak mu to asi půjde.

Na kraj světa představuje knihu o přátelství a důvěře, se skrytými podtexty, jako jsou ochrana přírody nebo náznaky hlubšího vztahu hlavních hrdinů. Máme tu zajímavě zpracovanou magii, která je místy až nenápadná, a přitom jde o jeden z nejzajímavějších prvků v knize. Nechybí ale klasický motiv putování, žánrová klišé, kterým je ale těžké se vyhnout v jakékoliv literatuře, a pak střet „starého“ světa s tím novým, moderním.

Theo Addair nepřišel s ničím novým ani originálním, příběh sám takový už jinde zpracován byl, ale jsou tu prvky, které mohou zaujmout a pomoci knize lehce vybočit. Tím nejvýraznějším z nich, který až vystupuje nad samotný příběh a děj, jsou mezilidské vztahy a postavy samotné. Máme tu dobře zachycenou lidskou naivitu a zaslepenost, kterou v sobě každý teenager má. Kiro je někdy ale až skoro přehnaně snivý, jakoby uzavřený ve své hlavě a myšlenkách, a díky tomu si nepřipouští tolik ty špatné věci, které se mu staly. Může to vyjadřovat nejen celý jeho charakter, ale zároveň to může být jakási psychická obrana vůči vnějším tlakům.

Theo Addair v pěti bodech

  1. Theo Addair není pravé autorovo jméno, vymyslel si ho pro svou postavu v RPG hře.
  2. Narodil se jako žena, ale považuje se za gender fluid, tedy člověka flexibilního vůči genderové identitě.
  3. Pracuje v advokátní kanceláři v centru Prahy, a kromě psaní, je jeho zálibou cestování a s ním spojený zájem o cizí jazyky.
  4. Se svými krátkými povídkami se umístil v několika literárních soutěžích včetně prestižní Ceny Karla Čapka.
  5. Na svůj debutový román Muffin a čaj navázal v roce 2019 pokračováním Koláčky a spiklenci.

Autor pak do knihy skoro až nenápadně zakomponoval různé ekologické problémy, a s tím související ponaučení nebo varování pro budoucnost světa. Nejen toho fiktivního, ale i pro nás, na zamyšlení. Není to ale vůbec přehnané a zároveň to jde s moderními trendy, které současná literatura udává.

Na kraj světa je zdařilá kniha, byť jsou v ní patrné nedostatky jak po příběhové stránce, tak i té vztahové, ale díky zvučnému autorovu jménu snad příliš nezapadla. Pokud by se smazaly všechny ty nadpřirozené prvky, kterých není v románu příliš, šlo by o čistý dobrodružný příběh, který jde spíše po cestě klidu a pomalé rozvahy. A díky tomu je kniha vhodná pro čtenáře, kteří se třeba s fantastických žánrem teprve seznamují.

Theo Addair zkusil fantastiku a co se týče této knihy, je v ní tak napůl cesty. Nakročeno ale má dobře a zda se posunul dál a vypiloval své nedostatky, to ukáže jeho další tvorba. Vyprávět umí poutavě a hloubat nad různorodou lidskou povahou mu jde taky. Zbývá už jen doladit dějovou stránku, zkusit zahodit známé motivy a popustit více uzdu své fantazie.

  • Theo Addair: Na kraj světa (Ve stínu oskeruše 01)
  • Laser, 2019
  • 344 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
28. července, Tereza Vršková

Ve stínu oskeruše 01: Na kraj světa

Ve stínu oskeruše 01: Na kraj světa
Vložit do pytle na zboží  Koupit 299 Kč 269 Kč