Ne všechny objevy umí zpříjemnit den, Lukáš Vavrečka: Tesla Noir
Třicátá léta dvacátého století se ve Spojených státech nesou v optimistickém duchu. Díky geniálním vynálezům Nikola Tesly mohou lidé jezdit v elektromobilech a nepotřebují k přenosu elektrické energie dráty. Budoucnost vypadá dokonale. Proto se všechno pořádně pokazí. A začne to Teslovým zmizením.
Novinář Jamie Collins je sice mladý, ale má talent, spoustu dobrých kontaktů, a navíc se s Teslou osobně zná. Proto je nabíledni, že jeho zmizení nenechá jen tak a okamžitě se pustí do vlastního vyšetřování. To ho zavede mezi FBI, bolševiky, nacisty a vlivné americké průmyslníky. V této vybrané společnosti brzy zjistí, že ačkoli zmizení geniálního vynálezce otřáslo celou Amerikou, ztráta jednoho novináře by podobný efekt měla jen stěží. A existuje početná skupina fanoušků takového řešení. Jamie se ale nenechá zastrašit a neohroženě pátrá dál. Nalezne však mnohem víc, než v co doufal. Pravdu, lásku, obří spiknutí a vynález schopný zničit celý západní svět. Je zřejmé, že pokud to přežije, bude mít o náměty k reportážím na dlouhou dobu postaráno.
Lukáš Vavrečka v pěti bodech
- Vystudoval Kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice.
- Debutoval románem Revolucionáři.
- Spolupracoval na literárním projektu Šest nevinných.
- Pracuje jako technický redaktor na Univerzitě Pardubice.
- V současné době žije s rodinou v Pardubicích.
New York nikdy nevypadal tajemněji. Všude se to hemží Teslovými vynálezy, které v tomto alternativním světě slavily mnohem víc komerčních úspěchů. Ačkoli Tesla je i tady navenek ten postarší a lehce potrhlý pán se sklony k vizionářství, zde jsou všechny jeho vize podloženy geniálními vynálezy. Jeden z nich by mohl naprosto změnit svět omezených zdrojů. Je pochopitelné, že ne všem by se realizace tohoto revolučního přístroje zamlouvala.
Někteří by si naopak tento kousek rádi pořídili domů, neboť jejich stát se připravuje na válku a neomezené zdroje energie by jim rozhodně neuškodily. Zároveň ale panují obavy, že Tesla, sám velký pacifista, by byl schopen udělat vše pro to, aby zamezil ozbrojenému konfliktu, který začíná ohrožovat Evropu. Naštěstí je zde ještě jeden Tesla. Ten, u něhož ani vysoký věk neomezuje jeho geniální mysl a smysl pro akční jednání.
Autorovi se opět, stejně jako u Mesopotamis, povedlo vytvořit atraktivní svět plný inspirativních a zajímavých kulis. Základní premisa tohoto románu si též zaslouží pozornost. Geniální vynálezce, jehož nejnovější objev láká některé zájmové skupiny natolik, že udělají cokoli, aby měli tuto technologii jen pro sebe. Novinář, který se vydává po stopách zmizelého vědce. Všechno na prvních stranách slibuje spoustu hledání, řešení záhad a hlavně akci. Sem tam nějakou tu přestřelku, honičky v autech (elektromobilech), snahu dostat se na skryté a dobře hlídané místo…
Přemýšlivější čtenáři možná čekají, že noir v názvu díla spolu s lehkými náznaky (novinář vyšetřovatel, velkoměsto a jeho podsvětí atd.) klasického rozložení sil přinesou buď neoriginální, leč zábavnou variaci na noir román, nebo příběh utahující si ze stereotypů žánru. Tesla Noir místo toho nabízí spoustu Teslových citátů, autorových úvah a popisů a poměrně dlouhých výprav do minulosti. Tohle vše (snad kromě citátů) vytváří natolik nepřehlédnutelnou část každé kapitoly, že čtenářům je důmyslně znemožněno nechat se vtáhnout do děje.
Informace z obálky mohou občas mást. Ať už ve snaze strhnout marketingovou pozornost na svou stranu nebo proto, že vyjadřují spíše autorovu představu o díle než dílo samotné. Tesla Noir není ani thriller, ani zde není vyloženě plno Teslových vynálezů. Spíše než grandiózní dílo využívající sílu elektřiny připomíná účet za energie.
- Lukáš Vavrečka: Tesla Noir
- Host, 2020
- Obálka: Andrej Nechaj
- 360 stran, 359 Kč