Napálený druid je mrtev. Ať žije druid indiánský!, Kevin Hearne: Napálený (Kroniky železného druida 4)
Tak trochu pubertálně laděný humor urban fantasy série Kroniky železného druida už zaujal nejednoho českého čtenáře fantasy. Po delší odmlce se na pulty českých knihkupectví dostává i čtvrtý díl jeho dobrodružství a je to jízda stejně dobrá jako předtím, ne-li lepší.
Poslední zbývající druid na planetě Zemi Atticus O’Sullivan si to nedávnou válečnou výpravou do Ásgardu pohnojil u mnoha bohů, a tak musí na čas – ideálně na pár století – opět zmizet z povrchu zemského. A jak to udělat lépe, než nafingovat svou smrt. K tomu mu dopomůže indiánský duch Kojot, kterého mohou čeští čtenáři znát například z urban fantasy série o Mercy Thompsonové.
Jenže tenhle bůh je pěkný šprýmař, a tak si u něj bude muset Atticus svůj dluh pořádně odpracovat, pročež dojde i ve čtvrtém díle na mocnou magii i pořádné bitky s mečem. A to ani nemluvě o tom, že ne všichni bohové Attikovi jeho smrt skutečně uvěřili a že se možná blíží Ragnarök.
Nové místo, ještě lepší příběh
S nafingovanou smrtí a se změnou Attikova usedlého životního stylu na útěk musela série Kroniky železného druida změnit také lokaci, což jí neuvěřitelně prospělo. V první řadě se Atticus dostal do prostředí obývaného indiány, což autorovi umožnilo do dominantní keltské mytologie přimíchat také mýty amerických Navahů, které působí jako velmi zajímavé zpestření. Navíc se zdá, že do budoucna možná přibydou i prvky dalších náboženství a mytologických systémů. To všechno ovšem zároveň nebrání tomu, abychom se dozvěděli více i o Attikově vlastní druidské magii.
Nové prostředí také v druhé řadě Attikův příběh učinilo svým způsobem sevřenější a komornější, což hlavního hrdinu vybízí k jisté sebereflexi. Na povrch se tak dostávají Attikovy drsnější stránky a chvílemi skutečně vypadá na tisíciletého druida, jakým skutečně je. Dost výrazně působí například jeho vyprávění o dvousetletém manželství, které dopadlo… Dopadlo.
Kevin Hearne v pěti bodech
- Americký spisovatel fantasy, narodil se v roce 1970.
- Nyní žije v Tempe v Arizoně, kde se odehrává i série Kroniky železného druida.
- Psaní se začal věnovat během vysokoškolského studia pedagogiky, které dlouhá léta uplatňoval jako učitel středoškolské angličtiny.
- Debutoval na jaře 2011 knihou Prohnaný, již v těsném sledu následovaly knihy Prokletý a Praštěný. Celá série má mít až devět dílů.
- Odmala sbírá komiksy o superhrdinech a miluje Hvězdné války.
Komornější příběh rovněž znamená, že v něm dostanou mnohem větší roli než doposud jak Attikova učnice Granuaile, tak jeho pes Oberon. Jejich charaktery se tu krásně prokreslují a navíc jsou oba značným zdrojem humoru. Zatímco díky Granuaile text zhrubl o pár vulgarit (těžko říct, jestli to bylo skutečně třeba), díky Oberonovi si čtenáři mohou užít mnohem více hlášek a odkazů na popkulturu. Právě díky oběma zbývajícím hlavním postavám není příběh jen vážným vyprávěním – pokud by něco takového bylo pod taktovkou Kevina Hearneho vůbec možné – ale svěží humornou jízdou. Nemluvě o bohatém množství akčních pasáží, na které autor ani tentokrát nezapomněl a ve kterých budou Oberon a Granuaile také tu a tam hrát jistou roli.
Návykové čtivo
Napálený tak v mnoha směrech představuje značné zvýšení laťky u už tak vysoce kvalitní oddechové fantasy série. Větší množství vtipu a neodmyslitelná akce se výborně doplňují s pomalejšími retrospektivními a vysvětlovacími pasážemi, takže celek působí vyváženě a především návykově. Kromě samotného Kevina Hearneho je za to třeba složit hold i překladateli Romani Tilcerovi, bez něhož by řada momentů nebyla tak vtipná, jak má být.
- Kevin Hearne: Napálený (Kroniky železného druida 4)
- Laser-books, 2014
- překlad: Roman Tilcer
- obálka: Gene Molica
- 316 stran, 295 Kč (v e-shopu Fantasye již za 266 Kč)