Naděje umírá na Zelené míli, Stephen King: Zelená míle
Stephen King ji původně psal po vzoru Dickense na pokračování. Patří k těm dílům, jež jsou známy spíše díky úspěšné Hollywoodské adaptaci. Ale i přes nezpochybnitelné kvality té filmové je knižní Zelená míle mnohem bohatší.
Zelenou mílí se rozumí vězeňský blok E ve státní věznici v Cold Mountain. Zde tráví své poslední dny odsouzenci, jejichž cesta končí na elektrickém křesle. Atmosféra je oproti jiným blokům mnohem přívětivější a hlavní dozorce Paul Edgecomb si často připadá víc jako psychologický poradce než jako přísný bachař. Daří se mu netahat si práci domů a místo toho ji chápe jako službu, kterou někdo dělat musí.
To se změní s příchodem černošského hromotluka Johna Coffeyho, jenž byl odsouzen za znásilnění a zabití dvou holčiček. Zdánlivě jasný případ se však záhy komplikuje. Poté, co John zázračně vyléčí Paulův bolestivý zánět močových cest, probudí vězeň dozorcovu zvědavost. Jeho pátrání po okolnostech Coffeyho osudového zločinu ho dovede až k pochybnostem o pravé totožnosti viníka. Ačkoli důkazy mluví jasně, nemůže se zbavit dojmu, že nadpřirozenými schopnostmi nadaný Coffey by něco tak odporného nemohl spáchat. Postupně se Paul dostává k mnohem složitějšímu obrazu událostí, které dostaly Coffeyho za mříže.
Stephen King v pěti bodech
- Narodil se 21. 9. 1947 v Portlandu ve Spojených státech.
- Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, ale protože dlouho nemohl najít práci, psal povídky do pánských časopisů.
- Debutoval v roce 1973 románem o telekineticky nadané středoškolačce Carrie.
- Některá svá díla psal pod pseudonymem Richard Bachman.
- Mnoho jeho prací bylo zfilmováno, například Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či Pytel kostí.
King dokonale využívá kulturně-historické pozadí jihu USA v době velké hospodářské krize. Retrospektivní vyprávění v ich-formě pak nabízí dokonalou možnost vytvořit fungující psychologii osobností. Jeho postavy sice jednají racionálně, nicméně často jde o logiku znetvořenou předsudky nebo vlastní slabostí. Velmi výstižné jsou i protiklady, jež provází jednotlivé protagonisty – obojí nejlépe ilustruje dozorce Percy Wetmore. Zatímco v sobě vidí čestného a velkého muže s posláním, trpí neustálou potřebou dokazovat si svou nadřazenost nad trestanci. Jeho jediným reálným životním úspěchem jsou rodinné konexe.
Paul Edgecomb zase má sice na povel celý blok E, nenaplňuje však typickou představu přísného hlavního dozorce. Ačkoli vinu odsouzených vrahů nezpochybňuje, jedná s nimi jako s lidskými bytostmi a snaží se jejich poslední dny spíše ulehčit. Smrt pak považuje za dostatečný trest pro hříšníky. Ani prosťáček John Coffey nemusí být takový, jak působí na první pohled.
Protože původně vyšla Zelená míle v šesti dílech, ztrácí jednotlivé úvodní pasáže v románové podobě své kouzlo. Přesto alespoň nenudí, ani se zbytečně netočí kolem rekapitulace minulých částí. Pečlivě dávkované prvky nadpřirozena umazávají už tak tenkou hranici mezi naší realitou a Kingovou fantazií. Knižní Míle je pochopitelně mnohem hlubší a detailnější, než ta filmová. Autor je navíc schopen vykouzlit pouhými slovy více emocí a citů, než celý snímek se svým audiovizuálním arzenálem. Už tohle by mělo sloužit jako dobrý důvod pro přečtení této Kingovy klasiky.
- Stephen King: Zelená míle
- Beta-Dobrovský, 2014
- Překlad: Milan Žáček
- Obálka: Michal Kuba
- Ilustrace: Mark Geyer
- 345 stran, 239 Kč (v e-shopu Fantasye již za 215 Kč)