Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Moderní variace Romea a Julie s přidanou hodnotou, hrozivou kletbou zdarma, Emily Henry: Milionkrát June

June: Milionkrát June

Chlapec a dívka ze dvou znesvářených rodin, mezi nimiž to zajiskří i přes nevoli, která se mezi rodinami táhne několik generací. Že to zní povědomě? Námět Milionkrát June si s sebou nese shakespearovský nádech a oblíbené téma zakázaného ovoce, které nejlépe chutná. Sladkobolný příběh o mladé lásce, která je zatížená starou rodinnou kletbou, jež ze svých spárů nepustí jediného Angerta nebo O'Donnella. Dovede láska, která hory přenáší, odhalit pravdu a zrušit oblak zoufalství, jenž už po generace sužuje oba rody?

June ví moc dobře, co pro ni Angertovi znamenají. Tabu, zakázaná zóna a úhlavní nepřátelé její rodiny, O'Donnellových. Ať už se mezi nimi v minulosti stalo cokoli, následky se táhnou až do současnosti. June má však jiné starosti než zaprášenou nevraživost mezi sousedy, zemřel jí otec a pořád je pro ni těžké se s tím vyrovnat. Tajemné okolnosti jeho smrti přinášejí hromadu otázek s velkým otazníkem, který jako neonový poutač neodbytně visí dívce před očima. Samotné městečko, ve kterém O'Donnellovi žijí, je jedna velká záhada. Například na zahradě se občas objeví kojovlci, jejichž jediný zájem je o nehlídané boty pohozené na trávě. Nebo je možné zahlédnout mihotavé průsvitné stvoření, mírumilovně proplouvající mezi stromy. Jako kdyby místní půda byla zázračná.

Na seznamu starostí, které dívku trápí, přibyde další položka. Do města Five Fingers se totiž vrátil Saul Angert, mladík ze zapovězené rodiny, a má tendenci se podezřívavě často zjevovat tam, kde je zrovna June. Netrvá dlouho a oba dva jsou k sobě přitahováni silou, kterou musí řídit jedině osud. Jak pevnou vůli a respekt k rodinné historii dokážou mít vrstevníci, společnou minulostí neposkvrnění, mezi nimiž to tak náhle zajiskří?

Emily Henry v pěti bodech

  1. Vystudovala tvůrčí psaní.
  2. Pracuje jako spisovatelka na plný úvazek.
  3. Kromě psaní pracuje také jako korektorka.
  4. Miluje americké koblihy.
  5. Milionkrát June je její druhá kniha a zároveň první, která vyšla v ČR.

Milionkrát June je o lásce. Milenců, přátel, rodiny. Jeden z nejsilnějších citů, který dokáže tvořit i ničit. A zvlášť láska zakázaná, která podněcuje, rozdmýchává a z malé jiskry dokáže přerůst v horoucí plamen. Hlavní hrdinka June se zmítá v hromadě emocí. Převažuje žal nad ztrátou milovaného otce, smíření s novou rodinou a čerstvě i zvědavost a zároveň snaha o odstup od kluka, který je tím posledním, kterého by její matka schválila. Celek vzbuzuje dojem emočního smoothie, které je namixováno tak, aby zasáhlo čtenáře a zaútočilo na to centrum, které zpracovává pocity a příliš neanalyzuje technický zbytek a provedení.

Děj začíná pomalu, možná až příliš. Autorka ve snaze o komplexnost začlenila do kapitol flashbacky do minulosti, které souběžně s přítomnou linkou utvářejí celý příběh. Prolínání dvou časových linek může být matoucí, jelikož hned několik postav se jmenuje Jack (dědičné jméno v rodině). Obě linky se setkají na konci, kde s velkou pompou odhalí záhadu, která hlavní postavy doprovází. Samotná pointa není nikterak šokující díky drobným vodítkům, které se často objevují v průběhu děje.

Hlavní hrdinka je vcelku sympatická holka od vedle. Osudový kluk, který si získal její srdce, není žádná převratná postava, která by v kategorii literárních klišé lamačů srdcí přinesla něco nového. Vedlejší postavy působí přirozeně a úspěšně doplňují ta místa, kde je potřeba trochu oživení. Námět zakázané lásky byl, je a bude oblíbeným tématem. Když se k tomu přidá tajemná kletba, nějaký ten duch a křivdy z minulosti, čtení na večer je na světě.

Milionkrát June je oddechovka, která v sobě nese poselství lásky všech možných podob. Jedná se o jednorázovku, což je v době trilogií na pokračování příjemnou změnou. Při čtení zabaví díky napínavému rozplétání hlavní pointy a atmosférou prodchnutou záhadami, nicméně na poličku světových bestsellerů se asi jen tak nedostane.

  • Emily Henry: Milionkrát June
  • CooBoo, 2018
  • Překlad: Zuzana Koudelková
  • 392 stran 349 Kč
30. listopadu 2018, Lýdie Hochmanová