Mise ve vesmíru: Když se z vojáka stane detektiv, Michael Mammay: Mise ve vesmíru (Mise na planetě 02)
![]() |
Když se čtenáři s Carlem Butlerem viděli naposledy, učinil v rámci mise na Kappě kontroverzní rozhodnutí, které značně rozdělilo společnost. Část Galaxie jeho činům rozumí a považuje je za nezbytný krok pro udržení bezpečnosti, zatímco druhá polovina plukovníka odsuzuje, nebo dokonce považuje za hrozbu. A jak už to tak u veřejných činitelů bývá, v podobných situacích se jim z vyšších míst navrhne náhlý odchod do důchodu. A proto bývalý válečný hrdina skončí za stolem v korporátní společnosti. Jak už ale tušíte, řezance od papírů budou jeho nejmenší problém…
Carl Butler se přesunul na planetu Talka čtyři, kde se věnuje nijak zvlášť dramatické korporátní práci a na starost má bezpečnost jedné firmy vyrábějící vojenské technologie. Vše to ale probíhá ve značně teoretické rovině, a plukovník se tak po návratu z Kappy musí vypořádávat spíše s osobními problémy, jako jsou rozvod s jeho ženou a značný posttraumatický stres. Z jeho pracovní letargie ho vytrhne až nový úkol od vedení firmy – konkurenční společnost se údajně stala obětí úspěšného hackerského útoku a zůstává na Butlerovi, aby případ prošetřil a jeho zaměstnavatel mohl učinit nezbytné kroky k ochraně vlastních dat. Jenže to by to nesměl být Carl Butler, aby se to velmi rychle celé nezvrtlo…
První polovina románu se zaměřuje na Carlovo pátrání po pachatelích a motivacích kybernetického útoku, což v praxi znamená hodně přátelení s firemní ajťačkou, sem tam nějaké neoficiální výslechy a postupné střádání stop. Takto na papíře to slibuje zajímavou detektivku, v realitě se ale ukazuje, že Michael Mammay je především mistrem (vojenské) akce, a tak se v pomalém tempu odlišného žánru (a prostředí korporátu) maličko ztrácí. V knize se toho v první půlce příliš nestane a autorovi se nedaří vytvořit tu správnou, hutnou atmosféru kvalitní detektivky, jde spíše o takové místy úsměvné pátrání jednoho postaršího bývalého vojáka ve světě IT technologií, při kterém se necítí ve své kůži on, autor ani čtenář. Nejde o to, že by děj působil nudně, ostatně Carl Butler patří mezi natolik kvalitní a zábavné postavy, že dokáže utáhnout i slabší pasáže, jen to jednoduše není ono.
Michael Mammay v pěti bodech
- Vojenský veterán, který působil ve válkách v Somálsku, v Iránu a v Afghánistánu.
- Vystudoval Vojenskou akademii Spojených států amerických, kde získal magisterský titul ve vojenské historii.
- Své zkušenosti z armády promítl do své prvotiny Mise na planetě, která vyšla v roce 2018.
- Následovaly tituly Mise ve vesmíru (2019 ) a Colonyside (2020) uzavírající celou trilogii.
- Žije se svojí rodinou ve státě Georgia.
Vše se ale naštěstí radikálně změní v druhé půlce, kdy Mammay svému hrdinovi konečně vloží do ruky zbraň a nechá ho dělat to, v čem je nejlepší. Pořádnou vojenskou misi ve vesmíru. V tu chvíli se opět vrací všechny důvody, kvůli nimž čtenáře úvodní díl Mise na planetě tolik bavil – napínavá akce, dynamický děj, překvapivé zvraty a nejednoznačná rozhodnutí, a to všechno v čele s jedním velmi sympatickým vojákem.
Mise ve vesmíru představuje zábavný příspěvek do světa akčního sci-fi, jehož kvality mírně sráží pomalý a nepříliš povedený úvod v korporátním světě. Jakmile ale Butler odhodí kravatu a nasadí brnění, radikálně se celý tón díla změní a odmění trpělivého čtenáře kvalitní akcí i zábavou. Navíc opět s otevřeným koncem, a proto nezbývá než se těšit na třetí díl, který do českého literárního světa zavítá letos v létě.
- Michael Mammay: Mise ve vesmíru (Mise na planetě 02)
- Laser, 2022
- Překlad: Jakub Marek
- 328 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 323 Kč)