Miloslav Švandrlík přináší 100 krátkých hororů pro dlouhé zimní večery, Miloslav Švandrlík: 100 nejlepších hororů
Pokud se rádi bojíte, jste na správné adrese. Miloslav Švandrlík zalovil ve své tvorbě a vybral (s pomocí Stanislavy Findejsové) rovnou stovku svých nejlepších hororových povídek.
Již v zárodku je třeba upozornit čtenáře, že kniha 100 nejlepších hororů neobsahuje „klasické“ horory, které by mohli očekávat. Všechny příběhy sice obsahují nějaký záhadný, nadpřirozený či tajuplný prvek, ale nejsou prvoplánově děsuplné. Naopak, autor jim vtiskl svůj osobitý humorný nádech a nadhled, a tak se mnohdy namísto mrazení v zádech dostaví spíše úsměv – i když mnohdy hořký či ironický.
Každá z povídek ve sborníku se pohybuje v rozsahu od tří do šesti stran. To dává tušit, že celý děj je doslova „osekán na dřeň“; přes tento minimalismus si však dokáže zachovat atmosféru. Miloslav Švandrlík čtenářům ukazuje, že i na malém prostoru lze vystavět kvalitní, vypointovaný příběh. Některé povídky však svojí délkou trpí – rozsah se zdá být až příliš malý, a tak je pointa vyzrazena téměř v samém počátku, díky čemuž v konečném hodnocení vyznívají mnohem lépe texty delšího rozsahu.
Pro každého něco
I přesto, že kniha 100 nejlepších hororů obsahuje opravdu velké množství příběhů, je každý z nich unikátní a celý sborník velice pestrý. Najdete zde vraždy na různé způsoby a z různých pohnutek, prokletá místa, duchy a další strašidla, upíry, vlkodlaky a dokonce i trolla. Je vidět, že výběr povídek a skladba knihy byly provedeny velmi pečlivě. Náměty se střídají v pestré koláži tak, že u čtenáře nebudí pocit stereotypu nebo déj? vu (čili nepopulárního „tohle už jsem četl před pár stránkami").
Miloslav Švandrlík v pěti bodech:
- Miloslav (nikoliv, jak se mnohdy nesprávně uvádí Miroslav!) Švandrlík se narodil 10. srpna 1932 a zemřel 26. října 2009.
- Po maturitě, krátkém nedokončeném studiu na DAMU a působení ve Vesnickém divadle v Praze nastoupil vojenskou službu u pomocných technických praporů.
- Tato zkušenost mu byla cenným materiálem při tvorbě známých Černých baronů (první vydání v roce 1969, druhé v roce 1990) a dalších 14 románů navazujících volně na toto dílo.
- Kromě humoristických románů je Švandrlík také tvůrcem literatury pro mládež (více než deset románů o žácích Kopytu a Mňoukovi).
- Kromě literární dráhy spolupracoval také s mnoha časopisy a divadly, je autorem několika televizních a rozhlasových scénářů. S Jiřím Winterem Nepraktou dokonce vytvořil i několik komiksů.
Jak je již téměř tradicí, Švandrlíkova kniha doplňují ilustraceme jeho dvorního kreslíře, Jiřího Wintera Neprakty. Kromě toho obsahuje také předmluvu samotného autora se zajímavou myšlenkou o tom, komu je vlastně tento povídkový sborník určen. Završení představuje pak kolekce fotografií z natáčení seriálu Drákulův švagr, pro který byly předlohou právě některé z povídek.
- Miloslav Švandrlík: 100 nejlepších hororů
- Epocha, 2004
- obálka: Jiří Winter Neprakta, Karel Kárász
- 536 stran / 349 Kč