Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Město lží klame tělem, Sam Hawkeová: Město lží

Hawkeová Sam: Město lží

„Když mě strýc poprvé otrávil, bylo mi sedm.“ To je opravdu dobrá první věta. Čtenáře okamžitě uvede nejenom do střehu, ale i do děje, protože přece jenom jedy a ochutnávači budou hrát v knize hlavní roli.

Kniha nás zavádí do poměrně osvěžujícího prostředí prodchnutého lehkým závanem orientální atmosféry. Vyspělé a kulturní hlavní město po dlouhou dobu neznalo nic než blahobyt a rozvoj. Jistě mezi jednotlivými cechy a starými rody vždy bujely intriky, koneckonců od toho si rodina vládnoucího kancléře pořídila utajené profesionální ochutnávače. Ale to tak nějak ke koloritu prosperity patří a nikdo se nad tím příliš nepozastavoval. O to větší šok ale obyvatelé zažijí, když za záhadných okolností zemře stávající kancléř a trůnu se ujímá jeho mladý následovník.

Kupodivu vládce zesnul na jed, na který nestačil ani jeho ochutnávač. I na jeho místo nastoupí mladý a ne zcela připravený Jovan. Na jehož bedrech nyní spočívá úkol chránit následovníka i vypátrat traviče. Aby toho nebylo málo, z města zmizí všichni poštovní ptáci a před branami se nečekaně ocitne celá armáda povstalců. Pro město evidentně nastávají těžké časy a bude třeba se rozpomenout na dávno zapomenuté válčení i staré darfrijské náboženství, které povstalce motivuje.

Aby na všechno nebyl Jovan sám, vydatně mu pomáhá jeho sestra Kalina. Jsou tak trochu jako principy Jin a Jang, jsou to protiklady, které se doplňují. Zatímco Kalina je fyzicky velice slabá, dokonce tak, že se nemohla ujmout úlohy ochutnávače, tak Jovan zase trpí poruchami autistického spektra, a má tudíž docela problémy při jednání s lidmi. Jde o příjemné ozvláštnění, které trochu oživuje a odlišuje hlavní hrdiny od ostatních postav. Těch je sice poměrně hodně, ale povětšinou hrají v ději minimální roli. Jejich úkolu tyto zvláštnosti samozřejmě nepomáhají, a v průběhu děje budou muset oba překonávat hranice svých možností. Naštěstí ale najdou nečekané spojence v táboře nepřátel a zjistí, že armáda za branami byla podvedena přinejmenším stejně jako oni sami.

Oba mají vlastní linii vyprávění (? la mluvící postavy z Hry o trůny), ale až do konce knihy to hraje jen minimální roli, protože se pohybují ve stejném prostoru a neustále spolu komunikují. Tento pokus osvěžit příběh speciálním narativním pokusem tak příliš nevyšel. Poněkud plonkové jsou i ostatní postavy, včetně samotného kancléře, a proto děj a hlavně celé pátrání musí táhnout ústřední duo. Nechybí ani milostná linka, do které se zamotá Jovan. Je otázka, jestli křečovitost milostného vztahu vyplývá z jeho charakteru a jde o záměr nebo se to autorce pouze nepodařilo prodat, ale milostná linka působí neuvěřitelně naivně jak z románu pro náctileté dívky.

Kniha je celkem solidní špalek, má skoro 600 stran, a tudíž se může zdát základní syžet poněkud skromný, ale Sam Hawkeová si s tím celkem vystačí. Tak zatímco se obránci pokouší naučit, jak vlastně funguje obrana a dobývání hradeb (ono se to trochu učí i autorka, protože právě tyto pasáže nepůsobí příliš přesvědčivě), hrdinové postupně odhalují příčiny povstání a rozsah spiknutí. Pátrání po travičích je podstatně záživnější částí knihy a několikrát se spisovatelce podaří čtenáře překvapit. Slepých uliček a intrik je v knize dost na to, aby se dalo vybudovat napětí. Závěr je poměrně epický a dojde i na nějaké další překvapení, ovšem Hawkeové se bohužel nevyhne některým oblíbeným hollywoodským klišé, které na čtenáře vyvrhne tím nejotřepanějším způsobem.

Největším problémem knihy je její naivita. Respektive ani to by nevadilo, kdyby se Město lží netvářilo jako něco, co tak úplně není. Problém tkví v tom, že anotace a (ne)oblíbené doporučující citáty, které z knihy dělají kombinaci Agathy Christe a Robin Hobb, jednoduše nejsou na místě. Nepřesvědčivá akce, zmatené vojenské scény a citové vzplanutí jak z červené knihovny tento image dost zpochybňují. Pokud knihu budete brát jako YA fantasy, kde určitá naivita k žánru patří, tak si knihu užijete. Ale je otázkou jestli si toto dílo najde ty správné čtenáře.

  • Sam Hawkeová: Město lží
  • Host, 2019
  • Překlad: Alžběta Lexová
  • 583 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
19. března 2020, Jan Červenka

Válka jedů 01 - Město lží

Válka jedů 01 - Město lží
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč