Meče v mlze, Fritz Leiber
Meče v mlze jsou už třetí porcí příběhů nejslavnější dvojice lankhmarských dobrodruhů – severského barbara Fafhrda a jeho jižanského přítele Šedého Myšilova. A nutno říci, že je to porce více než vrchovatá. Oba přátelé jsou opět ve skvělé formě a připravení vydat se vstříc dalším dobrodružstvím. Vydejme se tedy na cestu s nimi!
Oba hrdinové se opět potýkají s mnoha nebezpečnými situacemi uvnitř Lankhmaru i vně jeho hradeb. Nejprve je ohrožuje výplod temné magie v podobě mlhy nasáklé nenávistí a záští. Pak se jejich cesty nakrátko rozdělí, aby se opět setkali v ulici Bohů, kde se oba zásadně podílejí na strmém vzestupu uctívání Isska od Džbánu. Jisté drobné nesrovnalosti pak způsobí, že vyplouvají na moře, coby nejvášnivější, ale také nejnebezpečnější milenku.
Na moři pak zažívají množství neuvěřitelných příhod vrcholících v poněkud lechtivém dobrodružství s překrásnými mořskými královnami. Ovšem, je starou pravdou, že se za všechno musí platit. Takže zanedlouho oba přátelé zjišťují, že jsou stiženi kletbou mořského krále. Aby se jí zbavili, musí překonat spousty překážek a vykonat ještě větší množství nebezpečných kousků. Ale co by člověk neudělal, aby opět mohl v náručí stisknout pěkně vyvinutou děvu bez toho, aby se mu vzápětí změnila v prasnici či slimáka? Inu, magie je pěkný prevít…
Po poněkud slabších Mečích proti smrti posunuje třetí kniha povídek Fafhrda a Šedého Myšilova laťku o dost výše. Jednotlivé příběhy působí mnohem sevřenějším a jednolitějším dojmem, navíc jsou důkladněji provázány nejen hlavními postavami, ale i časově a místně. Zajímavou drobností pak je způsob, jakým autor dokázal propojit svět Lankhmaru s naší Zemí, takže jeho hrdinové mohou za pomoci magie plynule procházet z jednoho do druhého.
Leiberovy texty si stále uchovávají onu svěžest jeho neopakovatelného stylu plného překvapivých obratů, nezvyklého humoru a více či méně skryté ironie. Ta se snad nejvýrazněji projevuje v povídce Hubené časy, kde si v příběhu vzestupu uctívání Isska od Džbánu autor bere na mušku božský panteon a náboženství samotné, které se ukazuje jako více než výnosný byznys i skvělý prostředek k manipulaci s davem.
Samozřejmostí pak jsou překvapivé zvraty děje a neotřelé pointy. To je patrné obzvláště v textu uzavírajícím knihu nazvaném Adeptův gambit. Ten je svým rozsahem i vlastním pojetím už spíše novelou než souborem několika povídek. Autor zde své hrdiny zavádí do situací, v nichž musí pro odstranění odporné kletby (viz výše) úspěšně zdolat spoustu dílčích úkolů, které je připraví na úkol hlavní, jehož splnění pak konečně vede ke kýženému výsledku. Leiber tu svérázným způsobem adaptuje oblíbený fantasy motiv vnořených mnohačetných „questů“.
Kniha působí velmi příznivým dojmem, na čemž se podílí i překlad Roberta Tschorna, jehož pojetí jednotlivým textům dodává přídech archaičnosti a starobylosti. Tím také podtrhuje jejich vyznění a dává jim punc originality. Obálka Milana Fibigera pak už je pro Leiberovy knihy jakýmsi standardem a vhodně dokresluje děj.
Celkově jsou Meče v mlze velmi příjemným čtením, ovšem je třeba zvyknout si na autorův styl vyprávění, který není nijak jednoduchý. Pokud mu však přijdete na chuť, otevře se před vámi podivuhodný svět Fritze Leibera v celé své kráse.
- Fritz Leiber: Meče v mlze
- překlad: Robert Tschorn
- obálka: Milan Fibiger
- vydal: Triton 2006
- 272 stran / 199 Kč