Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Markus Heitz staví své hrdiny z Řádu vysokých mečů před nekonečné množství překážek, Markus Heitz: Řád vysokých mečů (Ulldart – Doba Temnoty 2)

Heitz Markus: Ulldart - Doba Temnoty 2 - Řád vysokých mečů

Z hlavního města Tarpolu přichází zpráva, že karcab (král) zemřel. Lodrik se tak vrací zpět, aby pochoval svého otce a usedl na trůn. To ovšem ještě netuší, co se píše v poslední vůli zesnulého karcaba. Mladého vládce postupně obklopují falešní přátelé se svými intrikami a on sám neví, komu věřit a komu ne. Navíc se nad vším vznáší proroctví, že Doba Temnoty se blíží.

Ještě předtím ovšem karcab poslal svého syna do Granburgu, aby zde vládl jako místodržící. Za dobu, kterou zde strávil, se změnil k nepoznání. Z obtloustlého hrdiny je statný mladík, který se naučil etiku, zacházet s mečem a tančit. Díky svému rádci a spřátelenému velkostatkáři se na svět dívá úplně jinak. Vyměnil zájem o jídlo za zájem o lidi v království, z hloupého prince se proměnil v bystrého a chytrého mladíka. Ale o proměně ví jen jeho rádce a velitel osobní stráže.

Na pohřební hostině svého otce se setkává s velvyslanci a vládci ostatních království a baronií. Využívá své pověsti a hraje si na hloupého prince, kterého většina lidí snadno podcení. To bohužel neplatí pro Lodrikovu budoucí ženu, jež se s ním již dříve setkala a dobře ho zná. Tadc miluje Norinu, ale tu si vzít nemůže, kvůli poslední vůli svého otce. To ovšem neznamená, že nemůže stát v jeho stínu, když nemůže stát vedle něj.

Samotný příběh Řádu vysokých mečů navíc v úvodu každé kapitoly doplňuje Legenda o stvoření světa, která vystřídala Ulldarský historický almanach z prvního dílu série. Jak již název vypovídá, jedná se o příběh Taralee, Všemocné bohyni, která stvořila svět a první bohy. Je zde nastíněn vzhled bohů, válka mezi nimi a důvod, proč někteří lidé ovládají magii. Navíc se čtenáři dozví, že Spálený bůh stvořil ještě další bohy, kteří byli stejně zkažení jako on sám.

Markus Heitz v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1971 v německém městě Homburg.
  2. V roce 2000 vystudoval germanistiku a historii.
  3. Největší úspěch mu přinesla tetrologie o trpaslících – Trpaslíci, Válka trpaslíků, Pomsta trpaslíků a Osud trpaslíků.
  4. Nejrozsáhlejší z jeho děl je hexalogie Ulldart – Doba Temnoty, na kterou navazuje trilogie Ulldart – Nový čas.
  5. Markus Heitz již dvakrát přijal pozvání svého českého nakladatele a přijel do České republiky.

Příběh se odehrává na kontinentu Ulldart, jehož černo-bílá mapa je umístěna na začátku knihy. Ta na čtenáře může působit lehce nepřehledně – spleť čar a německých popisků. Pokud čtenář dále získá kromě mapy přehled i v cizích měnách a délkách, má na půl vyhráno. Kniha připomíná spíše historický román, ať už se jedná o přítomnost bílých paruk nebo monarchických státních zřízení.

Autor dal něco ze své vlasti i do smyšleného kontinentu, který je kombinací právě Německa a zdánlivě i Ruska. Vzhled hrdinů připomíná hlavně Němce, pokud tedy je postava vůbec popsaná natolik detailně, aby si čtenář mohl domyslet její přibližný vzhled. Jména hrdinů jsou na druhou stranu až některé výjimky spíše ruská. Příkladem může být velitel osobní stráže Lodrika – Valjakov. Podrobně je popsána především příroda a místo děje, kde se hrdina právě nachází. Markus Heitz píše ich-formou, kdy děj vypráví několik hlavních postav.

Stejně jak tomu bylo i u první knihy, i druhý svazek má na začátku jen minimální děj a žádný spád. Hlavní příběh se prolíná s několika vedlejšími příběhy, podobně jako u první knihy. V druhé třetině se příběh rozjede a o překvapení nebude nouze. Vše postupně směřuje k závěrečnému finále, které zůstává otevřený, aby na něj mohla navázat pokračování. Kniha si jistě získá srdce mnoha lidí z řad milovníků fantasy, přesto se hodí spíše pro chlapce, i když i dívky si k ní jistě najdou cestu.

  • Markus Heitz: Řád vysokých mečů (Ulldart – Doba Temnoty 2)
  • FANTOM Print, 2010
  • překlad: Zdeněk Sladovník
  • obálka: Jan Patrik Krásný
  • 288 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
14. července 2013, Ivana Scholzová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Ulldart - Doba Temnoty 2 - Řád vysokých mečů

Ulldart - Doba Temnoty 2 - Řád vysokých mečů
  249 Kč