Laser-books přináší na Černých křídlech Cthulhu 21 lovecraftovských povídek, S. T. Joshi (ed.): Černá křídla Cthulhu
Je spousta způsobů, jakými se Lovecraftův odkaz promítá do novodobé literatury. Krom x-tých nových a aktualizovaných vydání jeho vlastních povídek tu jsou i díla, pod kterými podepsán není, ale přesto je čtenářovi patrné, že autora nemalou měrou jeho styl ovlivnil. A aby byly tihle moderní autoři lovecraftovského rázu jednoduše k dispozici všem příznivcům hororu a weird fikce, tak sestavil největší současný expert na tvorbu H. P. Lovecrafta, Sunand Tryambak Joshi, s pomocí těch nejkvalitnějších z nich Černá křídla Cthulhu.
Pokud se čtenář vyloženě nezajímá o zahraniční autory tohoto žánru nebo čirou náhodou si nepřečetl těch pár sborníků či časopisů, v nichž se u nás povídky některých z nich objevily, nebude mu asi při pohledu do obsahu antologie připadat povědomé jediné jméno. V takovém případě ho s nimi alespoň zběžně seznámí přečtení krátkého medailonku autora v úvodu každé povídky. Ten často přesvědčí, že se nejedná o žádné amatéry, nýbrž o zkušené matadory, z nichž každý se v žánru už nějaký ten čas pohybuje.
V jedné knize se tak společně sešla jména jako C. R. Kiernanová, L. Barron, W. H. Pugmire nebo M. Shea a sedmnáct dalších odvážlivců, kteří se nebáli popustit uzdu své fantazie a vzdát jakýsi pomyslný hold Lovecraftovi. U takto specializované sbírky se jedná o slušné číslo, které zaměstná čtenáře na několik dlouhých a temných večerů. Styly a koncepty povídek jsou navíc natolik odlišné a originální, že snad není možné, aby byl někdo nespokojen s celým Joshiho výběrem.
S. T. Joshi v pěti bodech
- Sestavil, napsal či editoval přes 200 knih.
- Jednou z jeho nejznámějších prací je biografie Lovecrafta, nesoucí název I am Providence: The life and Times of H. P. Lovecraft
- Již delší dobu dělá na projektu, jehož cílem je publikace zachovalých Lovecraftových dopisů.
- Za svoji práci byl odměněn spoustou cen, kupříkladu British Fantasy Society Award či World Fantasy Award.
- Vydal i kritické práce zaměřené na jiné autory, například na lorda Dunsanyho.
Spojující lovecraftovský nádech občas prodchne celou povídku, někdy představuje jen pouhý stopový prvek. Někteří z autorů si vypůjčili jeho „mýtus Cthulhu“, tři z nich použili charakter zvráceného malíře makabrozit Pickmana a někteří do svých vyprávění obsadili i postavu Lovecrafta samotného. U valné většiny z nich ovšem paralela spočívá ve využití kosmicismu a nicotnosti lidského bytí v porovnání s věcmi, kterým běžný člověk nemůže a ani nechce porozumět. Žádný z příběhů tak nepůsobí jakožto pouhá kopie něčeho, co už Lovecraft dávno stvořil.
Při takovém množství povídek je samozřejmostí, že nemůžou být všechny stejně kvalitní. A zatímco některé nasazují laťku vysoko, co se obsahu i stylu psaní týče, některé bodují jen jedním či druhým. Naštěstí ty, které toho nemají po stránce děje tolik co nabídnout, zaujmou většinou alespoň výbornou atmosférou. I tak se ale v Černých křídlech najde pár zmatených kousků, které působí víceméně experimentálně a u kterých si čtenář nebude jist, co si o nich myslet. Ohledně výběru by se tu proto ještě našel určitý prostor pro zlepšení, přesto je ale celkový dojem z knihy vysoce nadprůměrný.
Místo vyloženě děsivé složky figuruje v povídkách mnohem častěji tajemno a podivno. Kdo se s tímto faktem smíří, ten nebude času stráveného s knihou litovat. Přečte si tak díla, která mu v lecčems Lovecrafta připomenou, ale zároveň objeví nové autory, ke kterým se bude moci uchýlit, kdyby se mu náhodou někdy v budoucnu tvorba samotného Lovecrafta omrzela. Za působivou obálkou se zkrátka skrývá neméně působivý obsah a snad někdy v budoucnu dojde i na překlad dalšího dílu antologie.
- S. T. Joshi (ed.): Černá křídla Cthulhu
- Laser-books, 2014
- překlad: Milan Žáček
- obálka: Jason Van Hollander
- 416 stran, 369 Kč (v e-shopu Fantasye již za 332 Kč)