Křížová palba, Matthew Farrer
Romány odehrávající se v temných světech Warhammeru 40 000 si u nás, i přes poměrně krátkou dobu, co vycházejí, získaly přízeň značné skupiny čtenářů. Většinou se přitom jedná o přímočaré akční čtení s rychle ubíhajícím dějem, který se zaměřuje především na válku a ničení ve všech podobách. Čtenář tak může nabýt dojmu, že ve světě Warhammeru 40 000 snad nic než nekonečná válka ani neexistuje.
Že to není tak úplně pravda, dokazuje Matthew Farrer v románu Křížová palba, u nás zatím nejnovějším přírůstku do této řady. Jeho kniha se od zažitých schémat odlišuje hned v několika směrech. Nejenže děj nenabízí žádné velké bitvy, válečná tažení či hrdinské činy, hlavní postavou je tu dokonce žena! A ne jen tak ledajaká.
Shira Calpurnia Lucia je důstojnicí Adepta arbites, řádu bdícího nad dodržováním Císařova zákona, tedy policistů, soudců i vykonavatelů rozsudků v jednom. Už to dokazuje, že nemůže být žádnou „skleníkovou květinkou“, ale pěkně ostrou a práskanou profesionálkou. Ostatně Císařova spravedlnost je často až brutálně přímočará, a kdo se dostane do jejího soukolí, ten má prostě smůlu. Jó, když se kácí les, létají třísky.
Příběh se začíná odvíjet v okamžiku, kdy je hlavní hrdinka převelena do soustavy Hydraphur, kde se má ujmout funkce jen několik dní před mší svatého Balronase, významným to náboženským svátkem. Jen co na planetu dorazí, je během maškarního reje téměř zabita psykerským zabijákem vybaveným nejmodernější hi-tech výbavou a zbraněmi. Během následného vyšetřování zjišťuje, že se ocitla uprostřed složité sítě intrik a mocenských zájmů mnoha rodů. Po prvním pokusu o vraždu následují další a Calpurnia stále netuší, jaký je vlastně cíl tajemného nepřítele.
Děj knihy je umístěn do světa, který je v hlubokém zápolí Císařovy říše, a tudíž je ušetřen válečného běsnění. Pod zdánlivě klidným povrchem však i tady zuří skryté boje, ve kterých jde jako obvykle o moc, bohatství, prestiž a privilegia. V pavučině protichůdných zájmů a malicherných intrik je těžké se orientovat, obzvláště když jednotlivé složky říšské moci na sebe nevraží a zastupují je arogantní a egoističtí vůdcové přesvědčení o své nadřazenosti.
Pokud tedy chce Calpurnia vyšetřit tajemné vražedné útoky, musí nejprve pochopit hydraphurské zvyky a politickou situaci. To ovšem pro ni není vůbec jednoduché, protože sama preferuje přímé jednání bez postranních úmyslů. Často si tedy počíná jako onen příslovečný slon v porcelánu, ale nakonec její buldočí neústupnost slaví úspěch. Šílený plán ještě šílenější mysli jí konečně začíná dávat smysl.
Děj se odvíjí v rychlém tempu, koření ho překvapivé zvraty a slušná porce napětí, které postupně graduje. Autor čtenáře dovedně mate, naznačuje další směry vývoje příběhu, ale jeho narážky často končí ve slepých uličkách. Karty vyloží teprve v samotném závěru. Celkově je možné říci, že Křížová palba je příjemným osvěžením a mohla by zaujmout i ty, kteří prvoplánové „akčárny“ zrovna nemusí.
- Matthew Farrer: Křížová palba
- vydal: Polarit, Frenštát pod Radhoštěm 2006
- překlad: Tomáš Nevrkla
- obálka: Clint Langley
- 294 stran / 219 Kč