Křivolakými uličkami geniální mysli, Cyril Liéron, Benoit Dahan: V hlavě Sherlocka Holmese
![]() |
Jak vypadá vydařené ráno anglického džentlmena? Bohatá snídaně a po ní nos zabořený do novin? Anebo raději trocha kokainu na zahnání dlouhé chvíle? Ať tak či onak, ve francouzském krimi komiksu scenáristy Cyrila Liérona a kreslíře Benoita Dahana ranní idylu ústředních postav nabourá zaklepání na dveře. Stojí za nimi městský strážník a po jeho boku zmatený muž ve špinavé noční košili a s dámským pantoflem na noze. Zdá se, že Sherlocku Holmesovi právě dorazila protilátka na sžíravou nudu.
Od okamžiku, kdy se geniální anglický detektiv Sherlock Holmes poprvé objevil na scéně, prošel už nespočtem vizuálních reinkarnací: od divadelních adaptací přes první němý film až k hollywoodským spektáklům s Robertem Downeym Jr. a moderním seriálovým updatům, které postavu zasazují do současného Londýna (Sherlock od BBC) či New Yorku (Elementary stanice CBS). Dokonce existuje i dětský detektivní seriál Sherlock Jak: Detektiv v zoo, v němž se úlohy Sherlocka ujala – ano – titulní asijská divoká kráva.
Následující tvrzení bude znít jako nešikovný oslí můstek, ale s poslední jmenovanou adaptací má francouzský komiks V hlavě Sherlocka Holmese minimálně jednu věc společnou – je kreslený. Nepředstavujte si ale naivní, jednoduchou dětskou kresbu. Jde bezesporu o jeden z vizuálně nejnápaditějších a nejhravějších komiksů, které měl recenzent za léta praxe možnost držet v ruce. V útlém dílku Francouzů Cyrila Liérona a Benoita Dahana se čtenář v hlavě Sherlocka Holmese neocitá pouze metaforicky, ale víceméně doslova.
Podezřelá vstupenka
Cože? Ale ano. Tvůrci nás totiž v příběhu zvou na dobrodružnou pouť podél Sherlockových myšlenkových pochodů. Neuspokojuje je pouhé zachycení akce, a tak nám současně ukazují, jak nic neunikne Sherlockovým mimořádným pozorovacím schopnostem, jak jeho malinké alter ego všechny ty vjemy a postřehy přijímá, třídí a ukládá a v neposlední řadě, jak pak v pravou chvíli jednotlivé indicie přetavuje v logické závěry. Zní to skoro jako nějaký průmyslový proces, není-liž pravda? Však se taky člověku dere na mysl, že postava Sherlocka trochu připomíná viktoriánskou obdobu humanoidního robota, v jehož strojovně – tedy mozkovně – dochází ke zpracování surového materiálu ve finální velkolepá rozuzlení. Ale pozor, čtenář rozhodně nedrží v ruce sci-fi, nýbrž specifickou komiksovou homage na slavného hrdinu Arthura Conana Doylea.
Případ, o jehož rozklíčování se Holmes s doktorem Watsonem pokoušejí, se v duchu tradičního názvosloví jmenuje Případ podezřelé vstupenky a rozpíná se na zhruba devadesáti stránkách velkého komiksového formátu. Jde o původní příběh odehrávající se během několika málo dní ve ztemnělých londýnských uličkách, v nichž se Sherlock a jeho věrný souputník Watson vydávají po stopách podivného asijského mága.
Komiksová skládačka
Ústřední zápletka nejspíš čtenáře ze židle nezvedne, ale je dostatečně poutavá, aby jej udržela ve hře a dovolila tvůrcům naplno rozvíjet vizuální a vypravěčský potenciál příběhu. Jak už totiž zaznělo výše, V hlavě Sherlocka Holmese není jen obyčejná sbírka pár komiksových panelů poskládaných pěkně za sebe, ale předně a především komiksová skládačka plná doplňujících prvků, drobných grafických hříček a interaktivních zlepšováků.
Tvůrci se pro potřeby příběhu nebojí rozbít tradiční výtvarný layout mainstreamové komiksové stránky. Nejenže někde upouštějí od zarámovaných panelů ve prospěch větší a prostornější kresby či menších, doprovodných elementů, ale jdou ještě o krok dál. Místy například podkládají stránku nákresem londýnských ulic, zachycují v jediné kresbě několik časově po sobě jdoucích momentů nebo rámují všechny panely na jedné stránce do vnější konstrukce připomínající hlavu. Je radost se do tak barvitého světa nořit.
V hlavě Sherlocka Holmese je komiksový svazek pro širokou veřejnost. Jde o hravý, v lecčems objevný, ale veskrze nenáročný příspěvek do tuzemské komiksové knihovny, který za celkový wow efekt vděčí především nebývale propracovanému vizuálu. Zamrzí snad jen to, že příběhu chybí trochu výraznější klimax. Závěr působí překvapivě uspěchaně, zejména bereme-li v potaz dosavadní, zeširoka pojaté vykreslení postupného sběru indicií. Jde nicméně o přijatelnou daň za jinak velmi svěží komiks. A kdyby snad Lieron a Dahan někdy v budoucnu rozesílali další podezřelé vstupenky do proslulé Baker Street, tenhle recenzent si to rozhodně neplánuje nechat ujít.
- Cyril Liéron, Benoit Dahan: V hlavě Sherlocka Holmese – Případ podezřelé vstupenky
- Paseka, 2023
- překlad: Šárka Belisová
- 96 stran, 399 Kč