Křídla sokolího boha zakrývají Paříž, Enki Bilal: Trilogie Nikopol
Starověká mysteria se snoubí s politikou, a především surrealistickými fantazijními výjevy v proslulé komiksové trilogii od Enki Bilala, již si u nás, tři dekády po jejím dokončení, můžete přečíst v jediném svazku. Atmosféra hned prvního příběhu není nikterak zastaralá, vlastně je neobyčejně aktuální vzhledem k obavám ze stoupajících tendencí k despotismu…
Paříž je v březnu roku 2023 (Pozor, blíží se to!) kontrolována fašistickým režimem, jemuž vládne despotický guvernér Ferdinand Kapuster, podporovaný svým bratrem, náboženským vůdcem Theodulem I. V jejich moci se nachází také kosmodrom, navštěvovaný různými mimozemšťany z vesmírných dálav. Nejnovější návštěvníci jsou ovšem moc velkým soustem pro pozemšťany i z ideologického hlediska. Jedná se totiž o staré egyptské bohy, ovšem na rozdíl od Hvězdné brány u nás chtějí pouze doplnit palivo. Pařížským potentátům se příliš nechce jim pomáhat a k tomu se přihodí ještě něco zapeklitějšího. Nebešťan Hor, renegát mezi bohy, totiž unikne a zachrání život astronautu Alkidu Nikopolovi, jehož modul po třiceti letech opět spadl na Zemi. Horus spraví jeho tělo, a dokonce do něj vstoupí. A už jsme zas u té Hvězdné brány…
Enki Bilal v pěti bodech
- Narozen 7. října 1951 v Bělehradu, jeho matka byla Češka.
- Svůj první příběh publikoval roku 1972.
- Mezi jeho další významná díla patří Légendes d'Aujourd'hui, Fins de Siècle nebo Monstre.
- V 2021 se mu dostalo osobní výstavy v Louvru.
- Trilogie Nikopol byla adaptována animovaným snímkem Immortal z roku 2004.
Tolik k představení Jarmarku nesmrtelných, první části Trilogie Nikopol. Jak rychle poznáváme, grafické zpracování není nikterak barvotiskové, nýbrž spíše připomíná ilustrace starých brakových časopisů. Ovšem v případě Bilalovy tvorby se jedná o příjemný návrat do komiksového ani ne tak pravěku, jako spíše renesance, jež se svou roztodivností blíží Jodorowského světu Metaboronů, ale na rozdíl od něj si zachovává i přízemní všední atmosféru. Už v Jarmarku nebere autor své kuriózní koncepty ani zdaleka vážně a strefuje se do oblasti politiky či médií. Sem tam je celá stránka věnována přehledům ze soudobého tisku. Každopádně je Jarmark nesmrtelných příběhově hutný a ze střetu světa bohů s pozměněnou Paříží těží díky autorově vtipu a představivosti. Jedině Bilalův český původ jej omlouvá, že do budoucnosti nasadil Čechosovětskou říši…
Nicméně lidské problémy přetrvávají, takže pokračuje příběh Nikopola v části Volavka. Astronaut se nyní nachází v jisté nezáviděníhodné situaci a hlavní postavou se stává bledá novinářka s modrými vlasy Jill Bioskopová. Žurnalistka žijící v Londýně se ocitá v životní krizi poté, co je její milenec John zabit při nepokojích. A mezitím se k životu opět probouzí jistý nadpřirozená hrdina… Bilal předvídatelně využívá atraktivní ženskou hrdinku k několika nahým „záběrům“, avšak nejdůležitější je děj, stále více propletený se staroegyptskými božstvy. Tentokrát spočívá největší síla vyprávění v perspektivě samotné Jill a jejího zhoršujícího se duševního stavu, doprovázeného závislostí na prášcích. Psychedelické vyprávění trvá až k překvapivému závěru, ale je nutno říci, že konceptu seděla o něco víc koncentrace na příběh ve stylu Jarmarku.
Závěr trilogie představuje Chladný rovník, v němž po titulním hrdinovi pátrá jeho syn. Příběh této části je kvalitou atmosféry nejslabší, ale přichází také s řadou pamětihodných konceptů (včetně fiktivního sportu) a přináší poetické zakončení pro pozemšťany i nebešťany.
Svazek shrnuje vpravdě neuvěřitelnou ukázku síly představivosti a originality. Již poněkolikáté se musí opakovat, že ty nejlepší vize ze space opery a komiksů jsou ty nejvíc připomínají zážitky po LSD, a přesto si zachovávají koherentní děj. Trilogie Nikopol patří mezi klenoty komiksové kultury a mezi čtenáři se najde jen pár jedinců, jimž se nebude chtít poklonit se mu.
- Enki Bilal: Trilogie Nikopol
- Argo, 2021
- Překlad: Michal Lázňovský
- 192 stran, 598 Kč (v e-shopu Fantasye již za 538 Kč)