Kouzelná skříňka Gwendy Petersonové se uzavřela nadobro, Stephen King, Richard T. Chizmar: Poslední úkol pro Gwendy
Stephen King a Richard T. Chizmar po pěti letech uzavírají novodobou Pandořinu skříňku v doposud nejambicióznějším příběhu. Podařilo se Gwendy rozloučit se záhadným pánem s buřinkou jednou pro vždy nebo si autorské duo připravilo nečekané překvapení?
V televizním průmyslu je mezi kritiky zažitý termín „skok přes žraloka“. Jedná se o nevratný krok k udržení uvadající sledovanosti za pomoci absurdních zvratů. Bohužel autorský tandem Stephen King a Richard T. Chizmar si jednoho takového osedlali pro svou závěrečnou epizodu trilogie.
Kouzelná skříňka pro Gwendy byla od počátku koncipována jako labutí píseň za příběhy z městečka Castle Rock. Chizmar v Kouzelném pírku pro Gwendy postavil základy přemostění, které prohloubilo mytologii a naznačilo ambiciózní plány pro finální kapitolu. Po dokončení Posledního úkolu je zřejmé, že se autorům nejedna stavební kostka musela ztratit.
Stephen King v pěti bodech
- Začínal jako knihovník v univerzitní knihovně v Maine.
- V roce 1973 debutoval svým románem Carrie, který je dodnes řazen mezi žánrovou klasiku.
- Úspěšně spolupracuje se svými sny. S Joe Hillem vydal krátkou povídku Ve vysoké trávě a s Owenem Kingem román Růženky
- Filmová adaptace kultovního románu TO z roku 2017 se zařadila mezi nejvýdělečnější filmy všech dob.
- Posledním česky vydaným románem je Pohádka.
Gwendy Petersonová již není mladou a vitální političkou, která chce změnit svět, ale ženou na sklonku podzimu života. Znovu se na scéně objevuje tajuplný muž s kouzelnou skříňkou a poslední misí, která uzavře a sváže všechna vyprávění dohromady. Gwendy se i přes nemilosrdnou diagnózu vydává do vesmíru, aby zabránila zlu k převzetí kontroly nad předivem osudu.
Anotace jak vystřižená ze Zóny soumraku, s tím rozdílem, že v padesátých letech by nepůsobila překombinovaně a společenský apel by budil hrůzu. V současnosti si společnost prochází informačním přehlcením a agitační hlas nabírá na intenzitě ze všech stran. U Kinga se nejedná o nijak překvapivý krok, neboť sociální kritika je stavebním kamenem většiny jeho děl. Novodobá Pandořina skříňka se pro ostré poselství budoucím generacím dokonale hodila. Bohužel zpracování zůstalo v půli cesty.
Richard T. Chizmar v pěti bodech
- Je editorem magazínu Cemetery Dance a vlastníkem Cemetery Dance Publications.
- Živí se především jako producent, scénárista, lektor tvůrčího psaní, ale také psaním povídek.
- Na svém kontě má ceny World Fantasy Award a International Horror Guild Award.
- Součástí audioknihy Kouzelná skříňka pro Gwendy je krátká povídka „The Music Room“, která původně vyšla pro časopis Playboy.
- Poslední úkol pro Gwendy je druhou společnou spoluprací se Stephen Kingem.
Oproti předchozím dílům poslednímu úkolu schází sevřená forma vyprávění. Epický příběh o ženě souzené osudem a závažnou chorobou je rozmělněn o politickým bojem mezi republikány a demokraty, a snahou o enviromentální varování. Jediný fungující aspekt, který by se mohl zdát „navíc“, je paradoxně provázanost se světem Kinga.
Právě odkazy na zásadní díla a kamea známých postav dovedou zahnat trpkou pachuť z pokrmu, za který by se nemusel stydět ani pejsek s kočičkou. Ve finále se sice jedná o milý fan-service, ale na závěr trilogie je to stále bolestně málo. Předvídatelné rozuzlení nebudí emoce, ale pouze rezignované povzdechnutí nad tím, o jak skvělý román se mohlo jednat, kdyby se autoři vykašlali na magický rámec z první části a vydali regulérní román pro dospělé.
Stephen King za svou kariéru spolupracoval s několika autory a v rozhovorech si spolupráci s Richardem Chizmarem velmi pochvaloval, neboť dokonale rozuměl genius loci Castle Rock. Bohužel v Posledním úkolu se nechali oba dva – s Gwendy v čele – unést příliš daleko.
- Stephen King, Richard T. Chizmar: Poslední úkol pro Gwendy
- Beta Dobrovský, 2022
- překlad: Dina Podzimková
- 408 stran, 400 Kč (v e-shopu Fantasye již za 360 Kč)