Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Konec světa je pouze začátkem utrpení, Peter A. Flannery: Bitevní mág

Flannery Peter F.: Bitevní mág

Začíná to vytvořením postavy. Falco Danté je vychrtlý a slabý kluk. Jeho otec býval slavným bitevním mágem, který neslavně zešílel a místo zachraňování životů je začal mařit. Nakonec ho dostihla spravedlnost a Falco se málem stal vedlejší obětí. Naštěstí nehrozí, že by Falco dokázal jít ve šlépějích svého otce. Nikdy se z něj totiž nemůže stát bitevní mág.

Prvním velkým úkolem je tedy udělat z Falca bitevního mága. Pravidla hrdinské fantasy jsou totiž neúprosná a ještě žádná postava nikdy neunikla svému osudu. A pravdou je, že svět by jednoho výjimečného bitevního mága potřeboval. Dřív, než bude pozdě. Pekelní démoni a jejich armády posedlých totiž likvidují jedno království za druhým. Někdy jim to trvá týdny, jindy roky, ale vždycky nakonec dostanou vše, po čem touží. Tedy duše, které se dají posednout a těla, jimiž lze doplnit stavy svých armád. K tomu všemu jim pomáhá skutečnost, že spolu lidská království nespolupracují. Ačkoli to není tím, že by se královna z Clemoncé nesnažila. Jenomže ji všichni ignorují. A proto jí nezbývá než strategicky posouvat svých pět armád tak, aby co nejlépe ochránila svou zem a zároveň pokud možno oslabila démony. Jenomže přes veškerý taktický um pouze oddaluje nevyhnutelné.

Peter A. Flannery v pěti bodech:

  1. Studoval umění a design, ale později dal přednost práci v lesnictví.
  2. Pracoval mimo jiné jako autor příběhů pro herní studio.
  3. Debutoval v roce 2011 románem First and Only, který se na Amazonu stal bestsellerem.
  4. Jeho první román byl zfilmován pod názvem Dark Sense.
  5. Žije s rodinou v malé vesnici ve Skotsku.

Pravidla boje jsou snadná. Armáda lidí porazí armádu posedlých (lidí). Démon porazí armádu lidí. Bitevní mág porazí armádu posedlých. Bitevní mág může porazit démona. Zvlášť má-li na pomoc i draka. Jenomže aby získal draka, musí absolvovat náročný quest, který nelze opakovat a jehož výsledkem může být i to, že přivolaného draka bude muset daný bitevní mág zabít. To pokud přiletí černý drak. Protože černí draci jsou šílení. Pochopitelně není snadné zbavit se nechtěného draka. A i když se to povede, bitevního mága to navždy oslabí.

Falco Danté tedy bude muset splnit spoustu menších úkolů, přežít několik setkání s démony, načež ho čeká trénink na elitní vojenské akademii (čili další úkoly ke splnění). Teprve potom bude moct absolvovat závěr hlavního úkolu první části – stát se bitevním mágem. A jestli přežije (což není vzhledem k antipatiím obyčejných mágů tak jisté), může absolvovat vedlejší quest, na jehož konci si do své výbavy (v případě úspěchu) může přidat i opravdového draka. Potom bude stačit už jenom porazit spoustu menších a jednoho hlavního démona, aby zachránil všechna království před jistým koncem.

Peter Flannery vytvořil poměrně jednoduchý, ale snadno pochopitelný a hlavně fungující svět. Jistě, ne všem může být jasné, proč zde míchá anglické, německé (v případě některých démonů), francouzské (vojenské povely) a řecké (názvy jednotek posedlých) názvy. A jak se spolu potkávají peltasté, hoplítům podobná pěchota, a těžká jízda v plechu obalených rytířů. Ale děj je strhující a snadno dovolí čtenářům nemuset se na podobné otázky ptát. Stejně tak nevadí ani rychlost, s níž se hlavní hrdina a jeho přátelé dostanou z vojenské akademie k samostatnému velení. Místy možná trochu zamrzí jednoduchost soubojů (téměř vždy se nepřítel málem dočká kritického zásahu, aby byl na poslední chvíli odražen) a jistý stereotyp v případě objevování se démonů (pokud přežijí, vrátí se ještě silnější).

Nicméně všechno tohle znamená jen, že Bitevní mág není epickou fantasy s ambicemi stát se součástí povinné literatury. Bitevní mág je knihou, která velmi dobře funguje jako odpočinkové čtení.

  • Peter A. Flannery: Bitevní mág
  • Triton, 2020
  • Překlad: Miroslava Polová
  • Obálka: Federico Musetti
  • 792 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
3. května 2020, Tomáš R. Tokoš

Bitevní mág

Bitevní mág
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč