Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Knižní Resident Evil dokáže pobavit i po letech, S. D. Perry: Konspirace Umbrella (Resident Evil 1)

Perr S. D.: Resident Evil 1 - Konspirace Umbrella

Psal se rok 1996, když do světa konzolí vtrhla videohra spadající do žánru tzv. survival hororu pod názvem Resident Evil. Její japonští tvůrci tím odstartovali dnes již kultovní sérii skládající se z několika her, komiksů, románů a filmových snímků v hlavní roli s Millou Jovovich.

O dva roky později se jistá americká spisovatelka rozhodla přenést příběh z prvního dílu do papírové podoby. Své úlohy se ujala se ctí, protože kniha příběh herní předlohy sleduje téměř dokonale, ovšem zda je to dobře či nikoliv, záleží na míře vkusu, smyslu pro nostalgii a špetce momentálního rozpoložení.

Ústřední zápletku nastiňují na úvodních stranách novinové útržky, informující o sérii brutálních vražd, jež v nedávné době narušily poklidný život obyvatel horské komunity v Raccoon City. Jelikož místní policejní složky situaci zjevně nezvládají, přichází na scénu zvláštní taktická jednotka s výmluvným názvem S.T.A.R.S., aby za pomoci svých talentovaných členů palčivý problém efektivně a hlavně rychle vyřešila. Všechno ovšem nejde tak hladce, jak se zprvu čekalo, a hned při prvním pokusu o průzkum terénu organizace ztratí spojení s jednou ze svých elitních jednotek. K hledání pachatele se tak přidává i záchranná operace, jíž se ujme tým Alfa v čele s Jill Valentine a Chrisem Redfieldem.

Po přistání v hlubokých lesích však na ně místo relativně neškodného kultu vyšinutých kanibalů čekají mnohem vražednější soupeři s velkou chutí na lidské maso. Ze záchranné mise se rázem stává zběsilý úprk, který tým zavede do temné staré usedlosti patřící společnosti Umbrella Corporation, jejíž poslední majitel by se nepochybně stal miláčkem psychiatrických léčeben v širokém okolí. Jakmile za nimi zaklapnou těžké dveře, začnou hrdinové vzápětí upínat veškerou svoji snahu k tomu, jak se z tohoto domu hrůzy zase co nejrychleji dostat ven.

Stephani D. Perryová v pěti bodech

  1. Americká spisovatelka, která letos oslavila 44 narozeniny, využívá svůj talent hlavně na psaní knih z oblasti fantasy, sci-fi a hororu.
  2. Svými díly již stihla obohatit kromě univerza Resident Evilu i bibliotéku Star Treku či Vetřelce.
  3. Do série Resident Evilu přispěla celkem sedmi knihami, poslední vyšla ve Spojených státech v roce 2004.
  4. Spisovatelství má navíc v krvi, jelikož jejím tatínkem je Steve Perry, autor románů z prostřední např.Star Wars či Barbara Conana.
  5. Stephani momentálně žije v Portlandu v Oregonu se svým manželem Mykem a dvěma dětmi.

Románu Resident Evil s podtitulem Konspirace Umbrella nedominují propracované postavy, ani mistrně napsaný příběh. Celá totiž stejně jako její herní předek sází na úplně odlišnou kartu. Oním esem v rukávu je v tomto případě všudypřítomná akce, krev sršící proudem a hrdinové chrlící jednu krutopřísnou hlášku za druhou.

Ačkoliv by se zde dala najít řada hororových prvků a přestože k tomu kulisa temného sídla doslova nabádá, samotná atmosféra tep příliš radikálně nezvedá. Místo srdečních slabostí vyvolávají dlouhé chodby a temné kouty spíše lehký úsměv na rtech a nepopsatelnou chuť skočit si pro popcorn. Nepochybně za to zčásti může skutečnost, že v celém sídle, ačkoliv má být léta opuštěné, někdo zapomněl zhasnout.

Fantazii ani žralokům se meze nekladou

Určitou kompenzaci za nepříliš povedené hororové podhoubí poskytují výtvory bývalého majitele, který se vyloženě vyžíval v otočných knihovnách a nebezpečně rychle klesajících stropech. Podobné hračky totiž značně komplikují nezasvěceným návštěvníkům pohyb po celém sídle, nemluvě o hledání bezpečného východu. Některé mechanismy a hádanky působí zajímavě, zato jiné jsou natolik banální, že na ně průměrně inteligentní čtenář přijde v momentě, kdy na nich někdo z hrdinů spočine pohledem. V případě smrtících pastí autorce nelze upřít velkou kreativitu, i když její snahy místy hraničí až s absurditou jako v případě žraloka, jehož místní zaměstnanci použili místo hlídacího psa v laboratoři napuštěné vodou.

Postavy, jak už bylo řečeno, nepatří k tomu nejhlubšímu, na co lze v knižním světě narazit, ale po většinu času působí alespoň sympaticky a drží krok s nastavenou akční laťkou. Celému záměru spisovatelky se podřizuje i způsob vyprávění. Stránkám nedominují nikterak složitá souvětí a popisy se omezují pouze na nezbytné minimum, což celý děj výrazně urychluje a podporuje svižnost akčních scén.

Resident Evil není vůbec špatné dílo, pokud se k němu přistupuje z určitého úhlu pohledu. Jestliže se na něj pohlíží jako na místy absurdní akční řežbu, plnou krvavých střetů a žravých monster, není o zábavu nouze. Jakmile se ale do celého procesu čtení zapojí i větší část mozkové kůry a začnou se eskapády hlavních hrdinů brát s přílišnou vážností, bude cesta k závěrečné stránce plynout opravdu hodně pomalu.

Kniha Stephani Perryové tak potěší hlavně ty čtenáře, kteří jednou za čas trpí nevysvětlitelným pocitem pustit si „dobrý“ béčkový film v hlavní roli se Stevenem Seagalem. Resident Evil totiž při správném rozpoložení nabízí královskou zábavu, protože kombinace temného sídla, lidožravých příšer a žraloků v laboratořích vytváří ten správně vyvážený mix akčních scén a špetky špatného vkusu. Pro fanoušky hry dílo nabízí ještě něco málo navíc, a to bránu do světa nostalgických vzpomínek.

  • S. D. Perry: Konspirace Umbrella (Resident Evil 1)
  • FANTOM Print, 2014
  • Překlad: Kateřina Niklová
  • Obálka: Titan Books
  • 256 stran, 239 Kč (v e-shopu Fantasye již za 167 Kč)
30. října 2014, Adéla Košařová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Resident Evil 1 - Konspirace Umbrella

Resident Evil 1 - Konspirace Umbrella
Vložit do pytle na zboží  Koupit 279 Kč 195 Kč