Když duchové promluví, pravda vyjde na povrch, Cat Winters: Ve stínu černých ptáků
Před dvěma lety oslnila svět kniha Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti od amerického autora Ransoma Riggse. Nyní si získává pozornost jeden z dalších mysteriózních debutů, které se zakrátko setkaly s velkým úspěchem. Ne nadarmo ho označují za „nekonvenční a nekompromisní“ a nazývají „mistrovským, nádherně strašidelným debutem“.
Píše se rok 1918, zuří právě smrtící chřipka a Mary Shelley ztrácí milovanou osobu. Stephen pro ni nebyl pouhou letní láskou, ale někým, kdo v ní probouzel ty nejtajnější touhy. Smířit se s jeho smrtí není jednoduché, obzvlášť v úzkém kruhu rodiny a přátel, kteří se zabývají fotografováním již zemřelých lidí. Pro někoho, kdo je jako Mary Shelley oddán vědě a poznání, představuje jen pouhá myšlenka týkající se fotografování mrtvých jasně nereálná. Brzy však uvěří.
Kniha Ve stínu černých ptáků sice na první pohled čtenáři nic moc neřekne a svým nevýrazným vzhledem nikoho na zadek neposadí, avšak tím, co se skrývá uvnitř pod obálkou, překvapí i ty, kteří by na knihu shlíželi negativně. Nejedná se o žádnou tuctovou duchařinu. Tento zářný debut spojuje jak téma duchů, tak záhady, tajemství a všechny milovníky krimi zaujme i svými detektivními prvky. Vše je navíc krásně podbarveno potřebnou tajemnou atmosférou, díky níž není nikdy jasné, co je vlastně pravda a na čí straně kdo stojí.
„Seděla jsem ve vlaku ve vlastní zemi, v roce, který vymyslel ďábel. 1918.“ (Str. 12)
Cat Winters vdechla do svého příběhu život. Nejen živoucím popisem všech postav, ale fotografiemi, jež provázejí celou knihu. Příběh je založen na skutečné události, kdy v Kalifornii zuřila chřipka a všechny fotografie tedy představují dochované důkazy toho, jak strašná situace byla. Je tak hned lehčí si vylíčenou dobu lépe představit a vcítit se do žalu postav. Lze říci, že knize dodávají určitý nový rozměr, který dovoluje se do ní hlouběji začíst.
„CHŘIPKA a EPIDEMIE na mě shlížela černými písmeny ze všech stran – jako bychom všichni potřebovali připomínat, že žijeme uprostřed moru.“ (str. 14)
Jmenovkyně slavné autorky Frankenstaina Mary Shelley Blacková se stává průvodkyní tímto nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a lžích. Skrze její vypravování se lze seznámit s dalšími velmi důležitými postavami a lze také společně s ní přijít celé zapeklité věci na kloub. Mary Shelley je sice stále teenagerka, ale chová se vždy spořádaně a dospěle, proto není vůbec těžké si jí oblíbit a vcítit se do její kůže. Stejně je to i se Stephenem, který sice jakožto duch nemá v knize mnoho prostoru, ale zcela jistě zaujme.
„Odkryla jsem se. Otevřela jsem oči. A zjistila jsem, že vedle mé postele stojí Stephen.“ (úryvek z anotace)
I ti nejvybíravější čtenáři budou schopni si na knize Ve stínu černých ptáků, najít to své. Lze v ní odhalit nespočet různorodých faktorů, které hrají na city ať už příznivcům fantasy či milovníkům detektivek. Není potřeba se příběhu bát, ba naopak velká očekávání jsou na místě.
Cat Wintersová v pěti bodech
- Ve stínu černých ptáků je autorčin debut.
- Žije v Portlandu, Oregonu s manželem a dvěma dětmi.
- Jejími vzory jsou sestry Bronteovy a Edgar Allan Poe.
- Její první kniha je nominována na prestižní cenu YALSA
- Svůj v pořadí druhý román plánuje vydat letos na podzim.
Do tři sta padesáti dvou stran se autorce podařilo vtěsnat snad vše, co se dalo. Nelze jí tak odepřít nápad a talent, bez kterého by tak okouzlující a zároveň děsivé dílo nevytvořila. Knize nechybí ani špetka humoru, kterým oplývá vyprávění hlavní hrdinky, ani dramatické zvraty, jakých je v příběhu hned několik. Ve stínu černých ptáků lze označit za jednu z nejpovedenějších a nejpropracovanějších duchařin, se kterými se lze na českém knižním trhu setkat.
- Cat Winters: Ve stínu černých ptáků
- Jota, 2014
- Překlad: Libuše Čižmárová
- Obálka: René Senko
- 352 stran, 348 Kč (v e-shopu Fantasye již za 313 Kč)