Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v období 2.1. - 15.2. je pražské knihkupectví Fantasya zavřeno z důvodu rekonstrukce prodejny. Osobní odběry na prodejně tedy v tomto období nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Každý spisovatel je svým způsobem vrah, Stephen King: Temná půle

99320553_temna-pule-2

Ted Baumont po svém velmi úspěšném románovém debutu zabředl do typického spisovatelského bloku. A teprve když se pod pseudonymem George Stark pustil do psaní brakové literatury plné násilí, stal se autorem bestsellerů. Jenomže všechno má svou cenu. Obzvlášť ve světě Stephena Kinga.

Po několika veleúspěšných románech se Ted rozhodne oficiálně přiznat ke svému autorství. Částečně i proto, aby se vyhnul snahám některých podnikavých jedinců profitovat na zjištění, kdo že je ve skutečnosti panem Starkem. Baumontovo alter ego je se vší pompou a za asistence novinářů z časopisu Time pohřbeno a Ted se nemůže dočkat, až konečně otočí list a vrátí se ke svému původnímu stylu psaní. Nicméně Starkovy romány mají spoustu fanoušků, kterým se nečekaný konec jejich spisovatele vůbec nelíbí. Netřeba dodávat, že samotný George Stark by asi nebyl nadšen způsobem, jakým byl odsunut do historie. Ještě ale existuje prostředek, jak George oživit. Byť to bude znamenat ponořit se do světa brutálních vražd a neskutečného cynismu.

Stephen King v pěti bodech

  1. Narodil se 21. 9. 1947 v Portlandu ve Spojených státech.
  2. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, ale protože dlouho nemohl najít práci, psal povídky do pánských časopisů.
  3. Debutoval v roce 1973 románem o telekineticky nadané středoškolačce Carrie.
  4. Některá svá díla psal pod pseudonymem Richard Bachman.
  5. Mnoho jeho prací bylo zfilmováno, například Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či Pytel kostí.

Zatímco některým lidem leží Georgova smrt v žaludku, Ted má mnohem závažnější problém. Nečekaně se totiž stane hlavním podezřelým v sérii krvavých vražd, které jsou provedeny tak, jako by se někdo nechal inspirovat díly jeho alter ega. A co je ještě horší, Tedovy otisky hojně se nacházející na místech činu nasvědčují, že Ted Baumont rozhodně nebude jen milujícím manželem a otcem dvou dětí. Opravdu se chtěl zbavit svého výnosného literárního stylu? Nenajde se v mysli tohoto spisovatele temné zákoutí, které nostalgicky vzpomíná na všechnu tu zábavu, kterou Ted měl při psaní Starkových románů? A nebylo by lepší, kdyby na konci zemřel ten druhý pisálek?

Stephen King je tentokrát o něco doslovnější. Žádné zlo využívající vhodné asistenty z řad krutých lidí. Ani lehký náznak nadpřirozena, který jen doplňuje skvělý příběh o malé co kdyby? I když Temná půle obsahuje několik okamžiků, v nichž by šlo bez problémů otočit kormidlem a změnit ty dobré v záporáky. Přítomnost jasně definovaného antihrdiny nicméně dává autorovi možnost soustředit se na to, co umí nejlépe – vytvořit fantastickou atmosféru a postupně vygradovat vyprávění až do závěrečného střetu.

Všechny postavy jsou realistické (možná s výjimkou původu jednoho zlého pána) a Stephen King čtenáře postupně zasvětí do jejich minulosti a do jejich motivací. Přesně tak, jak to umí jen on. Navíc, stejně jako v jiných případech z pera tohoto spisovatele, i zde existuje nedobytný pocit, že souboj autora s jeho pseudonymem vznikl alespoň částečně z osobních zkušeností. A ruku na srdce, kdo by nechtěl vidět Stephena Kinga zápasit s Richardem Bachmanem?

  • Stephen King: Temná půle
  • Pavel Dobrovský – Beta, 2021
  • Obálka: Emil Křižka
  • Překlad: Linda Bartošková
  • 390 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
25. října 2021, Tomáš R. Tokoš

Temná půle

Temná půle
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč