Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Jedenáctý Doctor vychází z neobvyklého souboje s hodnými Daleky se ctí, Nicholas Briggs: Doctor Who – Dalecká generace

Briggs Nicholas: Doctor Who - Dalecká generace

Ze světa britského kultovního seriálu Doctor Who přichází na pulty knižních regálů Dalecká generace, která před jedenáctou regeneraci Doctora, posledního pána času, staví neobvyklou hrozbu – dobrotivé Daleky. Nicholas Briggs, jenž v seriálu propůjčil svůj hlas právě Dalekům či Cybermanům, přináší zajímavě pojatý příběh, který může oslovit nejen dlouholeté znalce této televizní tvorby.

Doctor musí tentokrát čelit nečekané výzvě – přesvědčit obyvatele soustavy planet Výsluní 349, že jeho úhlavní nepřátelé Dalekové nejsou ti samaritáni, za něž je místní lidé mají. Dalekové patří k tradičním záporným postavám v universu seriálu a asi nikdo, kdo zná jejich trestní rejstřík zahrnující genocidy, vraždy a další „sympatické“ činy, by pro jejich popis nepoužil slova vlídní či dobrotiví. Právě takto však vystupují na koloniích spravovaných Daleckou nadací, kde všem zajišťují příjemné životní podmínky. Doctorovi tudíž nezbývá než odhalit, co se skutečně skrývá za jejich zdánlivě přátelskými úmysly. Paralelně s tím se rozvíjí druhá dějová linka, v níž se archeologům na vzdálené planetě podařilo objevit vyspělou technologii, která by se za žádných okolností neměla dostat do nesprávných rukou.

Nicholasu Briggsovi se vcelku přesvědčivě podařilo přenést charakter jedenáctého Doctora do literární podoby. Nescházejí mu jeho obvyklá bláznivá gesta, praštěné reakce, ani mírně pubertální chování, zatímco v určitých momentech zvážní a nasadí svou druhou tvář odrážející skutečnost, že ačkoliv jeho tělesná schránka patří z hlediska zevnějšku k těm nejmladším, které kdy vlastnil, v hloubi duše je to starý muž poznamenaný svízelným životním osudem. Doctor se v knize navíc zdaleka nechová jako sebevědomý suverén a několikrát zpochybňuje svá rozhodnutí, což místy nutí čtenáře zvažovat, zdali se jejich hrdina ve své úvaze o povaze Daleků přeci jen nemýlí.

Malí, ale (ne)šikovní společníci

Knize naopak sráží body skutečnost, že v ní schází charismatický společník, který by Doctora na jeho cestě doprovázel. Britský spisovatel mu totiž jako pravou ruku nadělil tři malé děti. Nic proti dětským hrdinům, ale zpravidla není od věci, když se na světě pohybují alespoň jednu dekádu a ne pouhé čtyři roky. Briggs sice dokonale vystihl jejich chování, jenže právě v tom vězí ten největší problém – jako typické malé děti často brečí, pokládají sérii otázek začínajících na „a proč“ a potřebují na toaletu v těch nejméně vhodných momentech. Místy sice ústřední trojice působí roztomile, ale po čase začíná iritovat i otrlejší jedince a celému ději přidává lehce infantilní rozměr. Celkově vzato ale autor vytvořil všehovšudy čtivé dílo, jehož stránky snadno prokluzují mezi prsty.

Nicholas Briggs v pěti bodech

  1. Rodák z britského Hampshiru se kromě psaní knih a dabování mimozemšťanů věnuje herectví či skládání hudby.
  2. Dalecká generace není jeho první kniha, v roce 2002 se podílel na vzniku příručky The Dalek Survival Guide.
  3. V knižním světě však nejčastěji působí v roli vypravěče příběhů z audioknih ze světa Doctora Who, kterých namluvil okolo desítky.
  4. V seriálu Doctor Who ztvárnil hlasy Daleků, Cybermanů či Judoonů.
  5. Fanoušci britské tvorby ho mohou znát i z vedlejší role ve spin-offu Doctora Who s názvem Torchwood, kde ztvárnil vládního poradce Ricka Yatese.

Pro závěr knihy se snad nejlépe hodí výraz překvapivý. V hlavě čtenáře se budují různé scénáře, jak finální zúčtování s podlými mimozemšťany dopadne, Briggs ale volí relativně nečekanou variantu. Nabízí konec, který může mnohé cyniky zklamat, citlivější duše naopak příjemně potěšit.

Dalecká generace udělá radost primárně fanouškům seriálu, jimž rozšíří svět Doctora Who o další relativně zajímavý příběh s jejich oblíbeným hrdinou. Ovšem ani neznalým této britské tvorby nic nebrání v tom, aby si knihu přečetli, jelikož autor všechny okolnosti trpělivě a pozorně vysvětluje. Nicholas Briggs se vytasil s příběhem, jenž obsahuje všechny přísady pro vytvoření lahodného pokrmu, konečný výsledek však připomíná průměrně dobré jídlo. Jedná se o chod, který sice lahodí oku, ale nepotěší chuťové buňky natolik, abychom si toužili tento zážitek ještě několikrát zopakovat. Vznikl tak příjemný a čtivý příběh, který nenudí, ale zároveň ani nenadchne.

  • Nicholas Briggs: Doctor Who – Dalecká generace
  • Jota, 2015
  • Překlad: Tomáš Oakland
  • Obálka: Lee Binding
  • 264 stran, 278 Kč (v e-shopu Fantasye již za 250 Kč)
10. června 2015, Adéla Košařová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Doctor Who - Dalecká generace

Doctor Who - Dalecká generace
Vložit do pytle na zboží  Koupit 278 Kč 250 Kč