Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, pokud si přejete obdržet zboží ještě do Vánoc, odešlete objednávku nejpozději do 15.12. Preferujte prosím platbu dobírkou.

Je možné změnit budoucnost na základě dopisů?, Ičigo Takano: Orange 1

Takano Ičigo: Orange 01

Kdybyste dostali příležitost změnit něco ze své minulosti, udělali byste to? A změnili byste sebe nebo upravili minulost někoho jiného? Zachránili třeba někomu život? Šestnáctiletá Naho dostane jednoho dne dopis od svého o deset let staršího já, ve kterém si přeje, aby změnila budoucnost. A to nejen svoji.

Macumoto je místo, kde je správně vyvážený poměr mezi životem ve městě a přírodou. Naho chodí na střední školu, kde je obklopena partou kamarádů, připravuje se na budoucí život a víceméně zapadá do klasického stereotypu běžných středoškoláků. Vše se ale změní ve chvíli, kdy ji přijde dopis z budoucnosti, nabádající ji, aby změnila budoucnost. Změnila svůj život, ale hlavně život nového studenta…

Orange je pětidílná série, která dostala jak anime adaptaci, tak i tu hranou, tzv. live action. Základní příběh byl pak obohacen o film a mangu Orange – Mirai. Manga série patří mezi nejoblíbenější ve svém žánru. Shoujo (šódžo) disponuje romantickými prvky, kde sledujeme převážně hlavní hrdinku a klasické problémy dospívajících. Nechybí ale občas i akční rovina nebo trochu nadpřirozena. V Orange tento prvek zastávají dopis z budoucnosti, který Naho upozorňuje na dávné chyby a jak by je měla napravit.

Příběh se okolo vzkazů z budoucnosti bude točit po celou dobu. Postupně Naho vypráví, jak se co v minulosti stalo a co by měla a neměla dělat. Do ničeho ji ale nenutí, ale celková naléhavost v dopisech je patrná od prvních stran. O deset let starší Naho je totiž jiná, změnila se. Změnil ji čas a události, kterým chce zabránit. Naopak šestnáctiletá Naho je obrovským synonymem nesmělosti, permanentního vnitřního strachu a snahy být na všechny hodná a zavděčit se. Člověk by řekl, že nemá žádné sebevědomí a když ji někdo zraní, je to ona, kdo se spíše omluví.

„Toho večera se mi tak svíralo hrdlo, že jsem nedokázala pozřít ani sousto. Jen jsem seděla v pokoji a pila ten džus od Kakerua, který jsem našla pohozený v tašce. Ten džus… chutnal sladce i kysele… a taky trochu po smutku.“

Dospělá Naho ale zná své mladší já a podle toho tak přistupuje i ve svých dopisech. Nejde hned na věc, ale postupně svou mladší verzi nabádá, prostřednictvím maličkostí, jak pomalu změnit chod událostí a zároveň jak změnit sama sebe. A právě překonávání vlastních překážek a víra ve vlastní rozhodování je silným prvkem celé mangy. Překonat svůj vlastní strach, nebát se říct svůj vlastní názor, být průbojná a najít víru v sebe samé. Nebát se mluvit. Protože častokrát se stane, že to, co nebylo řečeno nahlas, ztratí na významu, a člověk toho pak může litovat po celý život.

„Chtěla jsem ti toho tolik říct. Chtěla jsem mluvit o spoustě věcí… a na spoustu věcí se tě ptát… nikdy jsem ale nesebrala odvahu. A hrozně si to vyčítám.“

Kresba v manze je pak zaměřená více na postavy než na okolní prostředí. Autorka si ale s jednotlivými charaktery pohrála velmi povedeně, zaměřila se na výrazy v tváří, oční kontakty a celý děj obohatila jak o myšlenky současné Noha, tak i té budoucí. Jako celek to ale funguje dobře a manga dostává tu správnou středoškolskou atmosféru.

Orange je dalším svěžím obohacením česky vydávaných mang. Romantiku v young adult prostředí u nás jen tak nenajdete, a i přes některé trochu vyhrocené scény (za které ale hlavně může vnitřní úzkost Naho) je jako celek první volume povedené. Netlačí na sílu, nikam nespěchá a zároveň se děj zbytečně netáhne. O to zajímavější bude, jak se bude děj posouvat dál a zda se povede budoucí Naho změnit chod události tak, aby zachránila to, co chtěla.

  • Ičigo Takano: Orange 1
  • Nakladatelství CREW, 2020
  • Překlad: Anna Křivánková
  • Obálka: Ičigo Takano
  • 228 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
7. listopadu 2020, Tereza Vršková

Orange 01

Orange 01
Vložit do pytle na zboží  Koupit   199 Kč