Je možné změnit budoucnost na základě dopisů?, Ičigo Takano: Orange 1
Kdybyste dostali příležitost změnit něco ze své minulosti, udělali byste to? A změnili byste sebe nebo upravili minulost někoho jiného? Zachránili třeba někomu život? Šestnáctiletá Naho dostane jednoho dne dopis od svého o deset let staršího já, ve kterém si přeje, aby změnila budoucnost. A to nejen svoji.
Macumoto je místo, kde je správně vyvážený poměr mezi životem ve městě a přírodou. Naho chodí na střední školu, kde je obklopena partou kamarádů, připravuje se na budoucí život a víceméně zapadá do klasického stereotypu běžných středoškoláků. Vše se ale změní ve chvíli, kdy ji přijde dopis z budoucnosti, nabádající ji, aby změnila budoucnost. Změnila svůj život, ale hlavně život nového studenta…
Orange je pětidílná série, která dostala jak anime adaptaci, tak i tu hranou, tzv. live action. Základní příběh byl pak obohacen o film a mangu Orange – Mirai. Manga série patří mezi nejoblíbenější ve svém žánru. Shoujo (šódžo) disponuje romantickými prvky, kde sledujeme převážně hlavní hrdinku a klasické problémy dospívajících. Nechybí ale občas i akční rovina nebo trochu nadpřirozena. V Orange tento prvek zastávají dopis z budoucnosti, který Naho upozorňuje na dávné chyby a jak by je měla napravit.
Příběh se okolo vzkazů z budoucnosti bude točit po celou dobu. Postupně Naho vypráví, jak se co v minulosti stalo a co by měla a neměla dělat. Do ničeho ji ale nenutí, ale celková naléhavost v dopisech je patrná od prvních stran. O deset let starší Naho je totiž jiná, změnila se. Změnil ji čas a události, kterým chce zabránit. Naopak šestnáctiletá Naho je obrovským synonymem nesmělosti, permanentního vnitřního strachu a snahy být na všechny hodná a zavděčit se. Člověk by řekl, že nemá žádné sebevědomí a když ji někdo zraní, je to ona, kdo se spíše omluví.
„Toho večera se mi tak svíralo hrdlo, že jsem nedokázala pozřít ani sousto. Jen jsem seděla v pokoji a pila ten džus od Kakerua, který jsem našla pohozený v tašce. Ten džus… chutnal sladce i kysele… a taky trochu po smutku.“
Dospělá Naho ale zná své mladší já a podle toho tak přistupuje i ve svých dopisech. Nejde hned na věc, ale postupně svou mladší verzi nabádá, prostřednictvím maličkostí, jak pomalu změnit chod událostí a zároveň jak změnit sama sebe. A právě překonávání vlastních překážek a víra ve vlastní rozhodování je silným prvkem celé mangy. Překonat svůj vlastní strach, nebát se říct svůj vlastní názor, být průbojná a najít víru v sebe samé. Nebát se mluvit. Protože častokrát se stane, že to, co nebylo řečeno nahlas, ztratí na významu, a člověk toho pak může litovat po celý život.
„Chtěla jsem ti toho tolik říct. Chtěla jsem mluvit o spoustě věcí… a na spoustu věcí se tě ptát… nikdy jsem ale nesebrala odvahu. A hrozně si to vyčítám.“
Kresba v manze je pak zaměřená více na postavy než na okolní prostředí. Autorka si ale s jednotlivými charaktery pohrála velmi povedeně, zaměřila se na výrazy v tváří, oční kontakty a celý děj obohatila jak o myšlenky současné Noha, tak i té budoucí. Jako celek to ale funguje dobře a manga dostává tu správnou středoškolskou atmosféru.
Orange je dalším svěžím obohacením česky vydávaných mang. Romantiku v young adult prostředí u nás jen tak nenajdete, a i přes některé trochu vyhrocené scény (za které ale hlavně může vnitřní úzkost Naho) je jako celek první volume povedené. Netlačí na sílu, nikam nespěchá a zároveň se děj zbytečně netáhne. O to zajímavější bude, jak se bude děj posouvat dál a zda se povede budoucí Naho změnit chod události tak, aby zachránila to, co chtěla.
- Ičigo Takano: Orange 1
- Nakladatelství CREW, 2020
- Překlad: Anna Křivánková
- Obálka: Ičigo Takano
- 228 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)