Jak se stát tragickou řeckou hrdinkou, Rosie Hewlett: Médea
Řecké mýty a báje lidstvo fascinovaly už od nepaměti. Během staletí se objevilo nespočet literárních a uměleckých zobrazení nejrůznějších hrdinů. V posledních několika letech se tento trend opět vrátil v podobě přepracování klasických příběhů, avšak s mírnými zvraty. Jak by příběh o zlatém rounu a udatném Iásónovi vypadal z pohledu jeho mocné ženy Médey?
Kolchidská princezna Médea byla celé své dětství opovrhována vlastními rodiči a krutým bratrem kvůli svému nadání pro magii. Ač se jedná o dar od samotné bohyně, je na ni nahlíženo jako na něco nečistého a zlého. Její jedinou spojenkyní je mladší sestra, kterou od ní však drží co nejdál. Její moc je spíše prokletím a pocit odloučenosti se s přibývajícími roky stále stupňuje. Médea je uvězněná ve vězení a ani nedoufá, že by se mohla někdy osvobodit. To ale nezná vůli bohů.
Kolchidského krále po celém Řecku znají především díky bájnému zlatému rounu, které má svému majiteli propůjčit obrovskou moc. Věhlasní bojovníci proto do Kolchidy míří za jediným cílem – získat ho v sérii tří úkolů. Nikomu se to zatím nepodařilo. Vše se ale změní, kdy k břehům království dorazí posádka věhlasných Argonatů v čele s krásným Iásónem. Médea v něm spatří příležitost na útěk a do mladého hrdiny se na první pohled zamiluje a pomůže mu rouno získat. Spolu s ním a s jeho posádkou se vydává na pouť, která změní její život. Poskvrněna neodpustitelným hříchem brzy zjišťuje, že Iásón není až tak skvělý… a že za vše je vinna právě ona.
Mužská nadvláda
Rosie Hewlett se s Médeou přidala mezi řadu dalších autorů, kteří se pokoušejí řecké mýty a pověsti předvést moderním čtenářům v úplně novém hávu a z pohledu hrdinů, kteří jsou v původních dílech vnímáni spíše jako padouši. V jejím případě jde o samostatně stojící román, strukturovaný do několika oddílů mapujících život kolchidské princezny od jejího raného dětství až po jeho „konec“. Přečíst si ho tak může i někdo nepolíbený řeckou mytologií.
Rosie Hewlett v pěti bodech
- Vystudovala klasickou literaturu na Birminghamské univerzitě.
- Velmi vášnivě se zajímá o hlasy silných ženských hrdinek v řecké mytologii.
- Svůj debutový román Medusa vydala vlastním nákladem.
- Medusa vyhrála v roce 2021 cenu Rubery Book of the Year.
- Médea se po svém vydání okamžitě stala Sunday Times Bestsellerem.
Autorka se snažila tragický osud šílené čarodějky převyprávět tak, aby v něm vyniklo všechno bezpráví a bolest, které si Médea musela vytrpět. Skrze její těžkosti tak přibližuje úděl žen tamní doby a vše, s čím se musely potýkat. Muži jsou zde výrazně favorizováni a v mnoha případech jsou prakticky nedotknutelní. To se nejvíce promítá ve vztahu Médey a Iásóna. Kniha rozhodně nepatří mezi oddechové jednohubky, spíše nutí čtenáře zamyslet se a reflektovat vlastní myšlenky a názory. I tak je ale neuvěřitelně čtivá, k čemuž pomáhá především komplexní a dynamický styl psaní ze strany Hewlett.
Je to její vina
Dalo by se říct, že na postavách a jejich psychologii stojí celá kniha. Kolchidská princezna Médea představuje neskutečně fascinující charakter. V tradičních dílech ji charakterizují spíše negativně, coby prohnanou a krutou ženu toužící po pomstě. Hewlett se ji však pokusila zobrazit z té lidštější stránky, coby dívku, která neměla na vybranou, a byla díky své moci někým neustále zneužívána. Za vše negativní pak byla také odsuzována ona. Ač v jejím osudu má prsty také vrtkavost bohů, samotná Médea chce mít svůj život v rukou sama. Bohužel se jí do cesty připlete krásný Iásón. Ten je známý především jako věhlasný hrdina se zlatým rouchem. Pravda leží však někde jinde. Jeho narcistická a sebestředná povaha je něco, co čtenáře bude neuvěřitelně frustrovat. Autorka neopomněla ani celou řadu vedlejších postav, jmenovitě například Argonauty, mezi kterými lze nalézt například i pěvce Orfea.
Tragický příběh Médey není rozhodně lehkým čtivem, avšak své kouzlo má. A pokud se čtenáři rozhodnou pokračovat v jejích šlépějích, v českém překladu již vyšla například celosvětově známá díla Madeline Miller Achilleova píseň či Kirké vyprávějící příběh Médeiny tety, který se v mnohém podobá tomu její neteře.
Médea zaujme všechny milovníky klasických řeckých bájí a pověstí, kteří na danou problematiku chtějí nahlédnout z pohledu silné a všemi odsuzované ženské hlavní hrdinky.
- Rosie Hewlett: Médea
- Ikar, 2024
- překlad: Simona Klára Kučerová
- 392 stran, 399 Kč