Internetový hit knižně: Některým ke smíchu postačí jen Kyanid a Štěstí, kol.: Kyanid a Štěstí
Neopomenutelnou součástí internetu jsou krom sociálních sítí a obrázků koček také webkomiksy. Ty často vznikají jako malá dílka, jen pro pobavení autorů samotných, ale čas od času některé z těchto výtvorů přerostou v něco tak monstrózního, že internet už jim nestačí a dostávají se i do tištěné podoby. To je přesně případ Cyanide and Happiness, jehož se u nás ujal ComputerPress, který nedávno vydal první knihu tohoto legendárně kontroverzního komiksu.
Pro čtenáře, kteří nežijí izolovaní od vymožeností moderního světa a alespoň párkrát týdně se nachází online, nebude Kyanid a Štěstí pravděpodobně žádnou novinkou. Zaplnil totiž nejen Facebook, ale (svými animovanými díly) i YouTube. U nás existuje hned několik skupin zabývajících se více či méně amatérským překladem.
Za tímto webovým kolosem stojí hned čtyři „zvrhlí“ géniové: Kris Wilson, Rob DenBleyker, Matt Melvin a Dave McElfatrick. Ti smíchali dohromady jednoduchou a účelnou kresbu s humorem tak nekorektním a absurdním, že některé z ostřejších vtipů můžou sloužit jako jednosměrná jízdenka do devátého kruhu pekla. A z těchto ingrediencí upekli dort, který hází čtenáři přímo do ksichtu.
Je až s podivem, co všechno Kyanidu a Štěstí není svaté a jak si autoři dokáží udělat legraci skutečně z čehokoli. A to obzvlášť vzhledem k tomu, že když Kris Wilson nakreslil první díl, bylo mu pouhých čtrnáct let. Od té doby si komiks udržuje stále stejný formát, kdy strip nepřesahuje jednu stránku. Většina postav nemá jméno a liší se jen barvami trička, i když pár oblíbenců jako třeba Charles, se objevuje opakovaně.
Faktem je, že druh humoru, jakým stripy Cyanide and Hapiness oplývají, rozhodně není pro slabší povahy a pro ty, kteří absurditě příliš neholdují. Vystihuje to sama obálka tištěného vydání: „Citlivější osoby by knihu měly vrátit zpět na polici a přesunout se raději do sekce Jak být lepším člověkem“. Té části obyvatelstva, které nevadí, že se bude bavit nad vtipy, jaké zbytek lidí odsuzuje, ale tenhle poklad nesmí chybět.
Autoři v pěti bodech
- Všichni autoři žijí daleko od sebe, pro své porady často používají Skype.
- Na komiksu začali pracovat v roce 2004, ale až o tři roky později se všichni poprvé setkali v San Diegu na Comic-Conu.
- Domovská stránka Kyanidu a Štěstí je explosm.net.
- Pod záštitou CaH vycházejí kromě stripů i krátké animáky.
- Aby Dave mohl osobně s ostatními v USA pracovat na krátkých filmech, sepsal petici pro udělení víza, kterou za tři týdny podepsalo přes 130 tisíc lidí.
V komiksu se najde celkem sto padesát stripů, přičemž sto dvacet z nich jsou nejoblíbenější kousky autorů a zbylých třicet jsou exkluzivní, doposud nevydané díly. Výběr je pestrý a snad i těm, kteří si Kyanid na internetu čas od času přečtou, nabídne takové, které doposud neznali. Poslední třicítka je pak tahákem sama o sobě.
Komiks má tak co nabídnout skalním fanouškům, kteří by vlastnictví knihy měli považovat spíše za povinnost, ale i těm, kteří ho sem tam letmo zahlédnou a chtěli by se o něm dozvědět více. Čtenáři absolutně neseznámení s tímto stylem humoru by měli nejprve navštívit webové stránky autorů, aby zjistili, jestli se jim komiks trefí do vkusu. Výhodou je i nízká cena, a tak se jedná o výborný dárek pod stromeček pro všechny příznivce nekorektnosti.
- Rob DanBleyker, Dave McElfatrick, Matt Melvin a Kris Wilson: Kyanid a Štěstí
- Computer Press, 2013
- 160 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)