Indigový drak, James A. Owen
Jsou tisíce imaginárních světů a každý den vzniká alespoň jeden další. Vždy se totiž najde snílek, jemuž je skutečný svět příliš malý a fádní, a tak si vytvoří nový, v němž může prožívat vysněná dobrodružství. A když je takový snílek zároveň i spisovatel, pak jeho svět mohou navštívit tisíce dalších lidí. Stačí k tomu jen málo, otevřít knihu a začít číst. Někde mezi těmito knihami je ale jedna, která je jedinečná a zvláštní. Na jejích stránkách je prý popsán každý z imaginárních světů, stejně jako cesta k němu. Alespoň to říká James A. Owen v románu Indigový drak…
Píše se rok 1917 a v Evropě zuří první světová válka. Statisíce mužů bojují na frontách v bahně zákopů a mnozí z nich tam i umírají. Jedním z těchto vojáků je i mladík John. Ten má ale štěstí a právě se léčí ze „zákopové“ horečky v domovské Anglii. Jednoho dne dostane od svého bývalého profesora naléhavý dopis, v němž ho mentor vyzývá, aby ho co nejdříve navštívil. Když John do Londýna odjíždí, ani zdaleka netuší, že už zakrátko prožije něco, co změní celý jeho další život.
Nedlouho před jeho příjezdem je totiž profesor zavražděn, a to dost brutálním způsobem. Na policejní stanici se John seznámí se dvěma mladými muži z Oxfordu, kteří mrtvého objevili – Jackem a Charlesem. Tuto trojici později v klubu vyhledá podivný muž s ještě podivnější knihou nazvanou Imaginaria Geographica. Překvapený John se dozvídá, že v ní jsou popsány všechny vybájené světy, které kdy vznikly, stejně jako cesta k nim. Protože existuje místo, kde se představy a smyšlenky mění ve skutečnost – Souostroví snů.
Mrtvý profesor byl jedním ze Správců Geografiky a rozhodl se ji předat právě Johnovi. Jenže existují i další lidé, kteří by knihu rádi získali pro sebe, a neváhají k tomu využít i těch nejzrůdnějších prostředků. Takže je Johnův život už zakrátko v ohrožení a nezbývá mu nic jiného než se vydat spolu s Jackem a Charlesem na prastaré dračí lodi Indigový drak do podivuhodného a nebezpečného Souostroví snů, kde ale také není dvakrát bezpečno. Nemilosrdný Zimní král dobývá jednu zemi za druhou. A John a síla ukrytá v Geographice mají zabránit tomu, aby usedl na stolec Nejvyššího vládce. Jenže má to jeden háček. John vůbec netuší, jak knihu použít…
James A. Owen v Indigovém drakovi fabuluje neobyčejně poutavý a čtivý příběh, v němž se prolíná realita s legendami a mýty s narážkami na kultovní díla neméně kultovních autorů fantasy. Využívá přitom jednu z nejklasičtějších zápletek žánru, kdy se hlavní hrdina pocházející z moderní doby náhle musí vyrovnat se skutečností, že kromě jeho světa existuje i jiný, plný magie i kouzel. Navíc se právě on má stát spásou nebo zhoubou tohoto světa, o kterém ještě před pár minutami nevěděl ani zbla.
Nic nového pod sluncem, řeknete si. Ovšem Owen toto schéma pojal velice specifickým způsobem. V jeho podání se hlavní hrdina musí spoléhat spíše na své znalosti a otevřenou hlavu než na sílu a válečnické dispozice. A možná i proto působí jeho John tak lidsky, zranitelně a uvěřitelně. Stejné je to i s dalšími postavami, jimiž autor děj osadil. Snaha o co největší věrohodnost se projevuje v jejich celkovém pojetí i ve zdánlivě nevýznamných detailech. John, Jack i Charles jsou jedineční a sví, každý z nich má nějaké ty chyby i přednosti, s nimiž pak autor pracuje.
Ačkoliv je kniha vážnou fantasy v téměř klasickém stylu, její neoddělitelnou součástí je humor. Ten se projevuje jak v situační komice, tak i v dialozích, z nichž některé jsou téměř geniální. Autor si také s chutí utahuje z Cambridge a místní univerzity. Z pointy pak je jasné proč. A právě pointa dává knize další rozměr a teprve tady se ukazuje, jak originální a zároveň geniální je myšlenka, na které Owen celý příběh založil. Je tedy věčná škoda, že Fragment její podstatnou část vyzradil v anotaci. Takže – pokud si budete chtít román pořádně vychutnat, anotaci nečtěte!
Indigový drak je zvláštní a podivuhodná kniha, jež stojí kdesi na hranici žánrů, a proto je těžké najít konkrétní její cílovou skupinu. Originální námět jí ve spojení se zajímavou a do detailů promyšlenou zápletkou dává punc něčeho neobvyklého a jedinečného. K živosti a věrohodnosti významnou měrou přispívá i autorův nesporný vypravěčský talent, díky němuž se mu rychle daří vtáhnout čtenáře do děje. Děti a náctileté zaujme především samotné dobrodružství, kdežto dospělí ocení všechny ty vtípky a legrácky, jimiž autor text prokládá. Nejvíc si knihu ale vychutnají ti, kteří už mají něco z fantasy načteno.
- James A. Owen: Indigový drak
- vydal: Fragment, Praha 2008
- přeložila: Lucie Schürerová
- obálka: James A. Owen
- 336 stran / 349 Kč
Recenze je přepracovanou verzí recenze z magazínu Pevnost 3/2008.
11. dubna 2008, Martin Fajkus