Icehenge je sondou do historie budoucnosti Kima Stanleyho Robinsona, Kim Stanley Robinson: Icehenge
Tvorba Kima Stanleyho Robinsona je u nás neprávem opomíjena a dá se pokládat takřka za zázrak, že si po svém prvním nevydařeném pokusu o vydání na domácím trhu v devadesátých letech Icehenge nakonec našel cestu k českému čtenáři. A byla by opravdu škoda, kdyby tato kniha skončila pro českou veřejnost v propadlišti dějin.
Kim S. Robinson v Icehenge představuje čtenáři svoji vizi nedaleké budoucnosti, ve které lidé obsadili celou sluneční soustavu a navíc jsou schopni si prodlužovat život o stovky let. Společnost navíc ovládá autoritativní vláda známá jako Výbor, proti které se začíná na Marsu připravovat převrat.
Ledový Stonehenge na Plutu
Icehenge tvoří tři kratší novely, které jsou spolu velmi úzce spjaty, i když mezi každou z nich uběhne více jak sto let. V té první je čtenáři představen příběh Emmy Weilové, která se, ne svojí vinou, připlete do Marsovského puče. Tajná organizace nazývaná MAML (Marsovská Asociace Mezihvězdných Letů) se rozhodla ukrást Výboru jednu těžební loď a přestavět ji na hvězdolet, aby tak mohla svobodně odletět a obsadit jednu z planet v neprozkoumaném vesmíru. Emmu si MAML vybral proto, že je expertkou na biologické systémy, a mohla by tedy celé posádce pomoci přežít tu dlouhou cestu k nejbližší planetě.
Profesor Hjalmar Nederland, jež je hlavním hrdinou druhé novely, objeví při vykopávkách v New Hustonu deník Emmy Weilové, který popisuje Marsovskou revoluci a události, které vedly ke zničení celého města. V té době lidstvo poprvé objeví monolit na Plutu, jenž posléze dostane příhodný název Icehenge. Hjalmar Nederland na rozdíl od ostatních nevěří, že monolit postavila mimozemská rasa, ale naopak zastává názor, že deník Emmy Weilové dokazuje, že za Icehenge jsou zodpovědění lidé. V jeho šlépějích poté kráčí i jeho vnuk Edmond Doya, který ovšem objeví nové informace, které Nederlandovu práci zpochybňují.
Kniha plná pochybností
Pokud by se dal Icehenge nějakým slovy charakterizovat byly by to pochybnosti. Pochybnosti o vlastní minulosti, historii celého lidstva, vůči vládnímu systému. Z toho vyplývá, že celá zápletka okolo Icehenge je spíše druhořadá a Kim Stanley Robinson se zaměřuje hlavně na problém dlouhověkosti, se kterou přichází i zapomínání na již prožitou minulost. Lidé zkrátka zapomínají na to, co prožili jako mladí před stovkami let a k tomu jim slouží jejich podrobně sepsané životopisy, ve kterých si svojí minulost mohou přečíst. Robinson použil zapomínání na vlastní minulost jako metaforu pro zaznamenávání a překrucování historie. Stejně jako hrdinové si nemohou být jisti svou minulostí, nemohou si být jisti ani tím, že to, co jim Výbor předkládá jako pravdivý popis událostí, se tak skutečně stalo. Téma překrucování minulosti je zkrátka nadčasové a v současném světě, potažmo i blízké budoucnosti, se na tom pravděpodobně nic nezmění.
Kim Stanley Robinson v pěti bodech
- Je americký spisovatel.
- Narodil se roku 1952.
- Pracuje jako profesor na vysoké škole.
- Jeho nejznámějším dílem je trilogie o kololonizaci Marsu Mars.
- Jeho dalším významným dílem je román Icehenge.
Aby svoji metaforu autor ještě posílil, rozhodl se všechny tři novely pojmout ve stylu jakýchsi memoárů. Čtenáři se při čtení až občas dostaví pocit, jako by četl deník dávno zemřelých lidí. A v tom je právě velká síla Icehenge. Jednotliví hrdinové mají na situaci okolo Icehenge, Výboru a MAML tak rozdílné názory, že ve výsledku je opravdu jenom na čtenáři, aby si utvořil vlastní obraz o tom, co se vlastně na Plutu stalo.
Icehenge je velmi pomalým, hloubavým dílem a s jistotou se dá říct, že neokouzlí každého. Jeho největší slabinou jsou bezesporu vedlejší postavy, které zkrátka nejsou dosti prokreslené a mnohdy působí uměle. Na druhou stranu Robinsonovou velkou devízou je popis technologií a uvěřitelný vývoj lidské populace. Icehenge bude jistojistě ještě dlouhou dobu považován za nadčasovou klasiku, kterou každý milovník sci-fi musí chtě nechtě ocenit.
- Kim Stanley Robinson: Icehenge
- Laser-books, 2015
- překlad: Robert Krajča
- obálka: John Harvis
- 374 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)