I Bílá noc může být řádně temná, Jim Butcher: Bílá noc (Harry Dresden 9)
A je tady podeváté – hubená vyčouhlá postava v dlouhém koženém kabátu. Nejedná se však o žádného úchyla z parku, jak by se mohl nezainteresovaný čtenář domnívat, ale o nefalšovaného a jediného profesionálního čaroděje a (nejen) paranormálního detektiva z Chicaga, Harryho Dresdena. A i tentokrát bude mít řádně napilno!
Bílá noc, devátý případ Harryho Dresdena, začíná na místě vraždy. Nejedná se o vraždu ledasjakou – obětí je žena praktikující magii. Navíc přes zjevnou snahu, aby vše vypadalo jako sebevražda, napovídá zkušenému detektivovi jeho intuice, že tu mnoho věcí nehraje. A nakonec najde vzkaz, který je určen výhradně jemu…
Tato vražda čarodějky je však pouze jednou z několika a Dresdenovi přidá pár vrásek na čele fakt, že spojovacím článkem jednotlivých mordů se stopami paranormálna je muž, který se velmi nápadně podobá jeho bratru Thomasovi. Provedení vražd a důkazy nalezené v Thomasově bytě jsou bohužel dalšími obviňujícími prsty neomylně ukazujícími na pachatele. Nebo je snad pravda zcela jiná?
Trochu jiný Dresden
Oproti mnoha předchozím dílům je Bílá noc poměrně netypická. Od samého počátku je prezentována jako skutečná noirová detektivka a Jim Butcher se protentokrát rozhodl šetřit kořením v podobě humoru a hlášek. Fanoušci série mohou být trochu v rozpacích, neboť ke „klasickému stylu“ se kniha začíná vracet až zhruba v poslední třetině, kdy se po pozvolném rozehrávání zápletky, plížení temnými kouty a hledání důkazů nebo vyslýchání svědků nezvykle rozvláčným tempem dostane do zběsilého akčního finále. Nutno říci, že závěr vše zcela vynahradí a autor předvede hlavního hrdinu v životní formě. K tomu navrch přidá pár zajímavých dějových zvratů, takže čekání se čtenáři skutečně více než bohatě vyplatí.
Jim Butcher v pěti bodech
- Jim Butcher, literární otec Harryho Dresdena, začínal četbou Pána prstenů a Dobrodružství Hana Sola. Jeho prvotními vzory byli J. R. R. Tolkien, Lloyd Alexander a C. S. Lewis.
- První knihu s Harrym, Storm Front (česky Bouřková fronta), napsal ve věku 25 let.
- Od té doby se série rozrostla na celkových čtrnáct knih a patnáctá se již připravuje. V českém překladu vydal Triton zatím devět, na dalších se pracuje.
- Na motivy knih o Harrym Dresdenovi vyšlo kromě audioknih také několik komiksů a počítačová hra. Butcherovy knihy se dokonce staly natolik populární, že na jejich motivy vznikl i televizní seriál.
- Kromě série „The Dresden Files“ stvořil autor také klasickou fantasy sérii Kodex Alera, která má v současné době šest knih, ale díky úspěchu série o moderním čaroději se již nejspíše nebude nadále rozrůstat.
Pokud se na Bílou noc podíváme optikou celé série, pak před sebou máme po dlouhé době díl, který rozvířil stojaté vody a výrazně posunul celé dění. Do Harryho života se vrací jedna z jeho starých lásek (záměrně neprozradím která), ale také nepřítel, o kterém si náš čaroděj myslel, že s ním setká nejdříve až na onom světě. Klíčový je i vývoj situace v boji mezi Bílou radou a jejich upírskými protivníky. A navrch získává Dresden nové indicie vedoucí k potvrzení existence Černé rady – společenství praktikujících zákonem zakázanou temnou magii.
Potěšující jistota
Samotná postava čaroděje je však přesně podle mustru, který Butcher rýsuje napříč všemi předchozími knihami. Do případu, ve kterém se cítí být osobně zainteresován, se zakousne jako buldok, častokrát má tendenci pokusit se prorazit hlavou zeď a jeho pud sebezáchovy si dlouhodobě užívá dovolenou někde na Havaji.
A samozřejmě bychom neměli zapomínat na Harryho slabost pro dámy v nesnázích, obratnost slona v porcelánu při vyjednávání, a schopnost improvizace a plánování tam, kde se může zdát, že žádný plán vymyslet nelze. Je opravdu potěšující, že autor nepřekrucuje charakter hlavní postavy (a vlastně ani jiných postav, které se táhnou napříč celou sérií) dle momentální situace nebo netahá z rukávu schopnosti, o kterých Dresden do té doby netušil, že jimi vládne. Ano, občas má člověk pocit, že s takovým štěstím musí hlavní postava spořádat minimálně tři kila čtyřlístků denně, ale účelem tohoto druhu literatury je čtenáře bavit.
Zábava a čtivost – to jsou dvě věci, které Bílá noc naplňuje beze zbytku, byť tentokrát hraje na vážnější notu než obvykle. V kontextu celé série o Harrym Dresdenovi patří tento díl spíše mezi ty průměrné, přesto však není zklamáním nebo propadákem. Spíše si dovolím hovořit o drobném experimentu a odchýlení se od zajetého autorského schématu. Je ovšem na čtenáři, kterou stranou položí kartu navrch, neboť fanoušci série by měli býti potěšení, že autor po osmi dílech neustrnul a neseká případy podle jedné šablony.
- Jim Butcher: Bílá noc (Harry Dresden 9)
- Triton, 2015
- Obálka: Chris McGrath
- Překlad: Zdeněk Uherčík
- 436 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)