Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Hustej nářez: Když se dva perou, třetí hledá zuby, František Kotleta: Hustej nářez (audiokniha)

kotleta hustej narez audiokniha

Je to zhruba rok, co se odnikud vynořila mimozemská civilizace Kartanů se svými létajícími talíři a bojovými obleky a rozhodla se vzít lidstvo pod svá ochranná chapadla. Ne, že by se lidí někdo ptal. Jenže to bohužel pro emzáky není jejich největší problém. Lidstvo totiž už jednu rasu ochránců má.

… pokud se samozřejmě dají upíři pokládat za ochránce lidstva. Do jisté míry snad. Hlavní hrdina se ovšem příliš ochranitelsky nechová. Jan Bezzemek je upír, jenž se díky svým schopnostem (zejména schopnost přežít je vysoce ceněná) stane jakýmsi neoficiálním vůdcem vzpoury proti nucenému ústupu z horních pozic potravinového řetězce. Upíři se zkrátka neodsouvají na druhou kolej. Upíři jsou věční. Nebo alespoň byli.

Kartani ovšem disponují příliš vyspělými technologiemi, a lidskou rasou coby kanónenfutrem, aby se dali porazit v přímém boji. Jedinou možnou formou odporu tak je zdlouhavá a nebezpečná guerillová válka. Upírskou regeneraci by sice mohla kdejaká kosmetická firma závidět, nicméně i tak to po chvíli začne vypadat, jako kdyby starým vládcům planety radil spíš Pyrrhos. Jestli se chtějí dožít konce, Jan Bezzemek a jeho malé komando krvesajů budou muset do své bojové výbavy začlenit zázraky.

František Kotleta v pěti bodech

  1. Narodil se údajně v roce 1981 v Bruntálu. O jeho životě je známo pouze několik útržků, které obyvatelé Bruntálu sdělují pouze za tučné úplatky a zásadně šeptem.
  2. Díky konfliktu s Policií ČR se Kotleta dostal na dva roky do vězení v Heřmanicích, kde se seznámil s dílem Jiřího Kulhánka. Ihned se stal jeho velkým obdivovatelem.
  3. Pokud zrovna necestuje po světě a nehledá svoji matku, pracuje spořádaný občan Kotleta jako řezník ve svém rodném městě.
  4. Kromě trilogie Bratrstva krve (Hustej nářez, 2010, Fakt hustej nářez, 2012 a Mega hustej nářez, 2013) vydal ještě dvoudílnou sérii Perunova krev (2013 a 2014) a povídkovou sbírku Příliš dlouhá swingers party (2014).
  5. Mnoho pomlouvačů si myslí, že Kotleta není reálná osoba, nýbrž pouhý výplod aprílového vtípku, který vznikl na základě ukázky z neexistující knihy. Za záhadných okolností tito pochybovači postupně tragicky umírají.

Hustej nářez má skoro úplně všechno, co lze od podobného titulu očekávat. Promyšleně dávkovanou akci umně protkanou doplňující mozaikou informací z upírské historie. Spoustu cool hlášek, při nichž si posluchači postesknou, že je nemají jak využít v reálném životě. Děj, který nenudí, ale zároveň není vlastně tak úplně potřeba. Klasický prvek boje proti přesile, v tomto případě dotažený až k hranicím absurdna. No a logicky i krev, další krev a kusy těl, přesně jak se na pořádnou akci s upíry sluší a patří. Co však Hustej nářez naprosto postrádá, to je nuda. Při všem tom utíkání, umírání, dorůstání, zabíjení a hláškování se nemá nuda kdy do příběhu vkrást. Když už to vypadá, že by se mohl objevit alespoň stereotyp, vymyslí si František Kotleta nějakou další šílenost a je po problému.

Hustej nářez představuje brakovou tvorbu ve své nejlepší podobě – slovo brak zde rozhodně nevystihuje kvality tohoto díla. Autor je navíc schopen parodovat a pokroutit snad úplně všechno, včetně vlastní tvorby. Nikdy se však nestane, že by se při tom svém žonglování s humorem pořezal. Svým promyšleným dávkováním jednotlivých surovin připomíná Hustej nářez dobře namíchanou drogu.

Pokud ale něco doopravdy chybí knižní verzi tohoto díla, pak je to bezesporu hlas Richarda Fialy. Tento mladý herec předčítá Hustej nářez s takovým gustem a nadšením, až se zdá, jako kdyby každou řádku sám prožil. Případně jako kdyby mezi jednotlivými kapitolami doplňoval inspiraci krevními transfuzemi. Jen je škoda, že těch kapitol má celá audiokniha, čítající dohromady bezmála devět hodin, pouze sedm. Šílenci poslouchající podobný typ literatury při cestách do školy či do práce, by jistě ocenili snazší orientaci v souborech.

  • František Kotleta: Hustej nářez – CD
  • Epocha, 2014
  • Čte: Richard Fiala
  • 8 hodin a 43 minut, 215 Kč (v e-shopu Fantasye již za 194 Kč)
6. května 2015, Tomáš Tokoš

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Hustej nářez - CD

Hustej nářez - CD
215 Kč 194 Kč