Hon na lovce kvalitních sci-fi, G. R. R. Martin, G. Dozois, D. Abraham: Hon na lovce
Psali ji tři autoři třicet let. Nespadá ani do moderní fantastiky, ani k textům starších ročníků. Má akční pasáže i hlubokou intelektuální sondu do lidského nitra. A vůbec, je to science fiction, která by vás neměla minout.
Ramon Espejo se narodil jako nedůležitý člověk v Latinské Americe, kde životní úroveň spodních vrstev nikdy nebyla vysoká. Bylo to na staré dobré matičce Zemi. Teď Ramon žije na Brazilci nedávno kolonizované planetě S?o Paulo a jako obživu kousek po kousku prozkoumává dosud nezmapované části vesmírného tělesa a hledá přírodní suroviny. Je to tvrďák. Musí být, aby přežil v divočině cizích pralesů i v divočině mladých měst latinskoamerické kolonie. Rád to dělá se svou napůl šílenou přítelkyní a rád se popere v baru.
Jenomže člověk tak dlouho chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Jednou ve rvačce zabije důležitého velvyslance. A když se chce před vyšetřováním skrýt v džungli, náhodou narazí na mimozemskou rasu, kterou dosud nikdo nepotkal.
Netradiční klasická sci-fi
Ač se tomu těžko věří, slavný autor Hry o trůny George R. R. Martin také kdysi býval mladý a méně zkušený. S Gardnerem Dozoisem, editorem mnoha povídkových sborníků (např. Objevitelé nebo New Space Opera), kdysi dávno vymysleli příběh o muži, kterého na vodítko uvázali mimozemšťani a vláčeli ho po neprobádaných džunglích vzdálené planety. Akorát že nápad skončil v šuplíku, jak se čtenáři dozvědí z krátkých rozhovorů z autory publikovaných v závěru svazku. V zásuvce poznámky o dvě desítky let později objevila vycházející hvězda moderní fantastiky Daniel Abraham, mimo jiné autor vysokojakostních fantasy knih Stíny v létě a Zrada v zimě. Abraham příběh napsal, nechal ho zredigovat původními autory a vydal.
Výsledkem je román, který zároveň je i není vaším oblíbeným šálkem moderní sci-fi, protože v sobě kombinuje přístupy tří odlišných spisovatelů a dvou odlišných etap vývoje SF žánru – 70. let a 21. století. V prvním plánu je to zálesácký příběh s klasickými sci-fi proprietami: zvláštní a krutá fauna a flóra cizí planety, nepochopitelní mimozemšťani a lidský konflikt s nimi. Děj Honu na lovce není přímočarý a obsahuje hned několik zvratů, které postaví všechny předcházející události na hlavu – když se tvorby účastnil G. R. R. Martin, nic menšího by se snad ani čekat nedalo. Významnou roli hrají i výborně napsané akční pasáže, které sice nezabírají každou, a dokonce ani každou druhou stranu, ale když se objeví, přikovají čtenáře k židli.
A přesto je v druhém, avšak neméně důležitém, plánu tenhle samostatný román psychologická sonda do duše tvrdého chlapa, kterého nepředvídatelné okolnosti donutí se nad sebou pořádně zamyslet. Chlapa, který je tak tvrdý, že se s ním zpočátku jen těžko člověk ztotožní. Až po čase, kdy se postupně vysvětlí pozadí Ramonova příběhu, čtenáři zjistí, že se za drsnou schránkou skrývá člověk, kterého utvářely roky nelehkého života v kultuře temperamentních Latinoameričanů.
Tři autoři, jeden brilantní výsledek
Hon na lovce není kniha, která by aspirovala na Nobelovu cenu za literaturu, ale je to příjemně komplexní samostatný sci-fi román, který přízemní akci umně kombinuje s intelektuálním přesahem do té míry, že si ho užije takřka kdokoli. Tři význační autoři hýří zajímavými nápady a stránky jejich společného dítka čtenáři rychle ubíhají po prsty. Takhle se má psát kvalitní (a nadčasová) sci-fi.
- G. R. R. Martin, G. Dozois, D. Abraham: Hon na lovce
- Laser-books, 2014
- překlad: Milan Žáček
- obálka: Stephan Martiniere
- 352 stran, 289 Kč (v e-shopu Fantasye již za 260 Kč)