Hellstromův úl, Frank Herbert
Román Hellstromův úl patří k vůbec nejznámějším dílům Franka Herberta. Těžko říct, proč u nás nevyšel již dříve, snad díky tomu, že přednost dostávaly série – vždyť z celkem patnácti česky vydaných románů jsou jen tři samostatné. Jde o typicky „herbertovské“ dílo, v němž je jednotlivec pouhou figurkou ve hře zájmových skupin a špinavých intrik. Každý z hrdinů je postradatelný a smrt tu není ničím neobyčejným. V pozadí se pak autor dle svého zvyku zamýšlí nad ekologickými tématy.
Pečlivě skrytá, přežívá již po celé stovky let na naší planetě víceméně soběstačná podzemní kolonie geneticky upravených lidí, mající podobu hmyzího úlu či mraveniště. Většina obyvatel je zbavena svobodné vůle a je jim přisouzena přesně definovaná role přinášející všeobecný užitek. Jen vybraná a cíleně pěstěná skupina výjimečně nadaných jedinců je určena k vedení a ke styku s okolním světem. Úl je odosobněným „ideálem“ souladu lidského života s přírodou, bez závažnějších zásahů do ekologie a bez drancování nenahraditelných zdrojů. Podobně jako hmyzí, tak i lidský úl reaguje na jakékoli pokusy o proniknutí zvenčí nanejvýš agresivně. A tady přirozeně dochází k neustále se rozrůstajícímu konfliktu poté, co se o aktivity úlu začne zajímat tajná vládní agentura. Ta zde reprezentuje typicky spotřebitelskou, věčně rozhádanou a v nesouladu žijící moderní lidskou společnost, která však přes veškeré chyby dokáže víceméně tolerovat člověka jako svobodnou bytost.
Je úl skutečně zlem, jež je nutno bezpodmínečně zničit, nebo je naopak východiskem k přežití lidské rasy? To je hlavní a nutno říct stále aktuální myšlenka pomalu se rozjíždějícího akčního thrilleru, v němž nám autor předkládá někdy až hrůznou představu úlu jako mechanismu, v němž je člověk zredukován do role pouhé nahraditelné součástky. Památná je zejména scéna útěku nepřehlednými uličkami této bizarní stavby, v níž je hrdina konfrontován s jejími jen stěží pochopitelnými funkcemi. Hellstromův úl je na pohled jednoduchý přímočarý román, ale Herbert do něj dokázal ukrýt krajně znepokojující myšlenky. Rozhodnutí o tom, zda úl má či nemá právo na existenci, přitom sympaticky ponechal na čtenáři. Pokud si v záplavě nových titulů rádi odpočinete u klasické science fiction od spisovatele s osobitým stylem, pak jde o čtení určené právě vám.
- Frank Herbert: Hellstromův úl
- vydal: Baronet, Praha 2008
- přeložila: Dana Chodilová
- přebal: Valentino Sani
- 304 stran / 269 Kč
Recenze je převzata z magazínu Pevnost 5/2008.
11. července 2008, Martin Šust