Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Harley Quinn potřetí a stejně divoce, Amanda Conner, Jimmy Palmiotti: Harley Quinn 3 – Láska na první ránu

Amanda Connerová, Jimmy Palmiotti: Harley Quinn 3 - Láska na první ránu

Harley Quinn se proslavila jako bláznivá psychiatrička, která se zamilovala do Jokera a kvůli němu byla schopná udělat naprosto cokoli. Ve své sérii, která začala Šílenou odměnou a Výpadkem, kope Harley ale sama za sebe. A taky za své mazlíčky v podobě smečky psů, koček nebo věrných pomocníků a nejlepší kamarádky Poison Ivy.

Třetí Harley je hodně divoký mišmaš. Kromě samotných sešitů z hlavní série komiks obsahuje hned tři bonusy a ke skupině ústředních ilustrátorů se přidala i velká škála hostujících kreslířů. Hned v úvodu se Harley objevuje znovu v Arkhamu, kam se nechala dobrovolně zavřít. Zpětně se dovídáme, proč se tak stalo, a díky uvězněné Poison Ivy si Harley prožije i několik slušných halucinogenních chvil, které ztvárnili právě hostující ilustrátoři.

Následují pak tři vánoční kraťasy. Ve Zlé hračce se Harley stane „dárečkem“ pro nezvladatelnou holčičku a ve Vymajzni mi z ucha, nebuď neposlucha! se Harley dostane do ucha vánoční brouk. Tento krátký bonus zaujme především hodně odlišnou, až dětskou kresbou připomínající tvorbu Tima Burtona plnou roztodivných barev a šíleností. Svým zpracováním je zajímavý i třetí bonus Zabíjení času, který Harley vykresluje v podobě jejích začátků.

Druhá polovina komiksu obsahuje už značně obsáhlejší části. Jedna se točí okolo Bruce Wayna a další pak okolo hektického životního stylu Harley, která se rozhodne najmout ne jednu, ale rovnou celou tlupu praštěných pomocnic. Harley se snaží ukočírovat, co se dá, ale smůla se jí často lepí na paty. Její odhodlání dělat svět lepším tak dostává pořádně zabrat, ale naštěstí má okolo sebe stejně naladěnou partu.

Autoři v pěti bodech

  1. Amanda Connerová započala svou profesionální výtvarnickou kariéru jako ilustrátorka pro newyorské reklamní agentury.
  2. Chad Hardin si oblíbil komiksy už v raném dětství a získal bakalářský a magisterský titul v oboru ilustrátor.
  3. Po práci u počítačových her začal Hardin pracovat u DC, kde od roku 2013 kreslí sérii o Harley Quinn.
  4. Jimmy Palmiotti je komiksový veterán, který svojí precizní tuší vyvedl nespočet sérií pro vydavatelské giganty jako Marvel, DC Comics nebo Dark Horse Comics.
  5. V roce 1994 si Palmiotti společně s bývalým šéfredaktorem Marvelu, Joem Quesadou, založil vlastní vydavatelskou značku Event Comics.

Pokračovaní Harley Quinn se nese v podobném duchu jako předchozí části. Jen už to není takové jako na začátku. Bláznivých situací je tu plno, nechybí ztřeštěné nápady ani humor na hranici nevkusu až trapnosti. Po dějové stránce je komiks ale hodně zmatený, je to však dáno především jeho složením. Hlavní části komiksu jsou krapet nudné a kromě náboru do Gangu Harlejek se v nich nic zajímavého neděje. Harley i její kámoši se snaží hláškovat, ale už to postrádá tu originalitu. Bonusové materiály jsou pak o to zajímavější, protože jsou krátké a není v nich čas na zbytečnou vatu.

Láska na první ránu vychází jako značně průměrné čtení a autoři se často snaží tlačit na pilu. Výsledek je pak spíše nevkusný a laciný. Humorná stránka komiksu se tak bohužel moc nepovedla. Naopak charakterový vývoj hlavní představitelky se posunul o velký kus dopředu. Autoři s ní pěkně pracují a ukazují Harley v překvapivě normálnější poloze, kdy sledujeme její naprosto obyčejný den lehce okořeněný její extravagancí. Harley se tak kompletně vymaňuje z Jokerova vlivu, přestává řešit megalomanské problémy a spíše se zaměřuje na to, jestli stihne večeři s pěkným kámošem.

Velmi povedená je pak samotná kresba, a to především části, kdy můžeme hlavní hrdinku vidět pěkně zblízka. Hostující kreslíři odvedli rovněž slušnou práci a jejich halucinogenní scény patří mezi nejzajímavější části. Třetí Harley Quinn je tak v jistých směrech lepší jak předchozí díly, ale v jiných oblastech poněkud pokulhává.

  • Amanda Conner, Jimmy Palmiotti: Harley Quinn 3 – Láska na první ránu
  • BB art, 2018
  • Překlad: Martin D. Antonín
  • Obálka: Amanda Conner, Alex Sinclair
  • 200 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
11. srpna 2018, Tereza Vršková

Harley Quinn 3 - Láska na první ránu

Harley Quinn 3 - Láska na první ránu
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč